Foto: Wikipedia
DA JE NAPETOST na Korejskom poluotoku dosegla svoj vrhunac sada je već potpuno jasno. Sa svih strana stižu prijetnje i provokacije, a nadmetanje "vojnim sposobnostima" traje već nekoliko mjeseci. Sjeverna Koreja prijeti nuklearnim napadima, dok SAD odgovara prijetnjom da će instalirati svoj proturaketni obrambeni sustav na otok Guam. Podsjetimo, Sjeverna Koreja jučer je objavila kako je njihova vojska dobila i službeno odobrenje za napad na SAD i Južnu Koreju, nakon čega je Pentagon objavio informaciju o prebacivanju sustava THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) na Guam. O čemu se točno radi?
Same rakete THAAD-a ne nose bojne glave, već djeluju na temelju kinetičke energije. THAAD je dizajniran za obaranje raketa Scud i sličnih projektila, ali nije učinkovit protiv raketa kojima je domet veći od 6000 kilometara, što je dokazano prilikom demonstracije u listopadu prošle godine.
Iako je testiranje sustava THAAD prvotno bilo planirano za 2012. godinu, ono je ipak održano u svibnju 2008. godine.
"Oružjem budućnosti" protiv Pyongyanga
"THAAD je sustav kopnene proturaketne obrane koji uključuje pokretni lanser i presretače raketa, detektirajući radar AN/TPY-2 i integrirani sustav za kontrolu vatre. Instaliranje sustava osnažit će obrambene sposobnosti američkih građana na američkom teritoriju Guam i američku vojsku koja je stacionirana na tom području.
SAD nastavlja pozivati vodstvo Sjeverne Koreje da odustane od provokativnih prijetnji poštivajući svoje međunarodne obaveze. SAD i dalje budno prati sjevernokorejske provokacije i spreman je braniti američki teritorij, naše saveznike i naše nacionalne interese", priopćeno je iz Pentagona.
Prema tvrdnji Ricka Fishera iz Centra za razvoj strategija u Washingtonu, THAAD je prvotno dizajniran u svrhu obrane Guama i ostalih američkih ciljeva na Pacifiku. SAD je ovog tjedna također naredio prebacivanje "USS Decatura", obrambenog sustava sličnog THAAD-u, ali s mnogo manjim dometom, na teritorij Južne Koreje.