Foto: HRT
"SA SVOJIM prijateljem Mladenom Bajićem znam popiti kavu", kaže Branko Šegon, pomoćnik ministra financija Slavka Linića. Je li to razlog što već četiri godine kaznena prijava u kojoj se preispituje bogatstvo Šegonovih stoji u ladici Uskoka?
U imovini Šegonovih, prema kaznenoj prijavi, ističe se, izgradnja 12 apartmana u Vela Luci vrijednosti pola milijuna eura, kupnja stare obiteljske kuće u Vela Luci vrijednosti pola milijuna eura, restoran Porat i caffe bar Cesarica u centru Vela Luke, ugostiteljski objekt u Zagrebu, turistička agencija, kupnja hotela Korkyra za oko 3 milijuna eura, uređenje istog hotela oko 3,5 milijuna eura, dobivanje koncesije za otok Proizd, kupališta u Vela Luci, koncesiju za prodaju karata Jadrolinije, te kupnja skupocjenog voznog parka. U prijavi se spominje i kredit Hrvatske poštanske banke iz 2003. godine koji se dovodi u vezu s bogaćenjem obitelji Šegonovih.
Na Kaznenu prijavu jedino se 2010. godine očitovalo tadašnje Ministarstvo financija.
"Ured će postupiti sukladno svojim zakonskim ovlaštenjima", stajalo je u odgovoru Ministarstva financija u kojem su dodali da treća strana, u ovom slučaju podnositelj prijave, nema pravo znati u kojoj je fazi istraga niti znati što se u istrazi saznalo. Naime, prema međunarodnim standardima istrage u slučaju pranja novca su tajne.
S Bajićem prijatelj još od kraja osamdesetih
Branko Šegon s glavnim državnim odvjetnikom se zna još s kraja osamdesetih godina kada je Šegon u Ministarstvu unutarnjih poslova bio načelnik za gospodarski i organizirani kriminalitet splitske policije. O kojim temama se priča na kavama ne možemo znati, no redakciji Indexa poznato je da USKOK na Kaznenu prijavu protiv obitelji Šegon nikada nije dao odgovor niti bilo kakvu povratnu informaciju iako je od prijave prošlo četiri godine.
Iz USKOK-a su o bilo kakvom postupanju morali obavijestiti podnositelja, no, oni se do sada nisu javili podnositelju Kaznene prijave je li prijava prihvaćena ili je odbačena.
"Državni odvjetnik je dužan postupati po kaznenoj prijavi, ali i po bilo kojem podnesku na osnovu kojeg postoje osnovi sumnje da je počinjeno kazneno djelo. U svakom slučaju kada je poznata fizička ili pravna osoba podnijela kaznenu prijavu državni odvjetnik mora riješiti tu prijavu. Ako je počinitelj nepoznat on će zatražiti od policije da otkrije počinitelja. Kad je počinitelj poznat državni odvjetnik, će odmah ili nakon provedenih izvida riješiti kaznenu prijavu bilo na način da će pokrenuti kazneni postupak ili je odbaciti", uobičajeni je odgovor na pitanje je li Odvjetništvo dužno riješiti kaznenu prijavu, no iz odgovora je jasno da podnositelj mora biti upoznat što je s njegovom prijavom.
"Iako smo morali dobiti odgovor, nama nikada USKOK nije odgovorio na ovu prijavu. Oni su morali prihvatiti ili odbaciti prijavu. U slučaju da odbace iskoristili bi svoje pravo te se žalili Uskočkom vijeću. No, naše su ruke vezane", kaže nam Munir Podumljak čelnik Partnerstva za društveni razvoj.