Otkriven krivac za najveće izumiranje na Zemlji

Foto: Guliver Image / Getty Images

GLAVNI krivac za veliko izumiranje koje se dogodilo prije 252,28 milijuna godina su mnogobrojne vulkanske erupcije koje su prekrile drevni Sibir gustom lavom. Velike erupcije dogodile su se na prijelazu iz geološkog razdoblja perma u razdoblje trijas.

Ovi nalazi predstavljeni su nedavno na godišnjoj konferenciji American Geophysical Union, a izašli su i u časopisu Science. Nalaze su iznijeli Seth Burgess i Samuel Bowring s Massachusetts Institute of Technology (MIT).

"Možemo riješiti vremenski okvir erupcija u Sibiru i pokazati da je izlijevanje magme prethodilo početku masovnog izumiranja", izjavio je Seth Burgess s MIT-a.

Besky Ostin iz Live Sciencea kazao je kako su istraživači sada mogli, zahvaljujući računalnim modelima, detaljnim analizama i datiranja naslaga u stijenama, pronaći dovoljno dokaza da završe svoje istraživanje.

U permu su nestali svi trilobiti, 96 posto moruzgva i koralja, 59 posto školjaka, 98 posto puževa, 97 posto glavonožaca, amonita i dr. Nestalo je više od dvije trećine kopnenih vodozemaca, no katastrofu su dobro podnijeli neki rijetki organizmi poput kopnenih biljaka.

Znanstvenici su prošlih desetljeća za izumiranje krivili klimatske promjene, udare kometa, raspad superkontinenta te vulkane.

Burgess i kolege testirali su vulkanske stijene iz Sibira te morske stijene iz Meishana u Kini. Analizama je utvrđeno da su kineske stijene stare oko 251,94 milijuna godina s pogreškom od 37 tisuća godina. Vulkanske aktivnosti u Sibiru počele su prije otprilike 252,28 milijuna godina s mogućom pogreškom od otprilike 11 tisuća godina. U prilog teoriji idu i drugi dokazi poput kemijskih tragova iz stijena koji pokazuju da su u vrijeme izumiranja temperature porasle za 10 Celzijusa. Magma je spaljivanjem karbonata, stijena i ugljena u atmosferu poslala velike količine stakleničkih plinova, a kisele kiše na sjevernoj polutki bile su izuzetno kisele. Njihov pH bio je sličan pH limunovog soka.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.