Foto: Guliver image/Getty images
PAPA Franjo je rekao da poznaje mnoge marksiste koji su dobri ljudi, ali da on sam nije komunist zbog toga što osuđuje nejednakosti, odgovarajući na kritike američkih ultrakonzervativaca nakon njegova oštrog govora protiv divljeg liberalizma.
Rekao je da njegova osuda nejednakosti koje proizlaze iz današnjeg svjetskog gospodarskog sustava ne želi biti stručna analiza, ali se uklapa u socijalni nauk Katoličke Crkve.
"Ta osuda me ne čini marksistom", kazao je.
Vjeran svojoj slici branitelja siromaha, papa Franjo je u svojoj apostolskoj pobudnici Evangelii Gaudium objavljenoj koncem studenoga, žestoko osudio diktaturu "bezdušnog" tržišta koje rađa "kulturu otpada", gurajući na rub čitave narode.
Rush Limbaugh, metodist i veoma popularan američki konzervativni radijski voditelj nazvao je taj teks "čistim marksizmom".
Bergoglio, ističu njegovi biografi, nipošto nije marksist, naprotiv: premda nikada nije bio superkonzervativan, izravno se sukobio s isusovcima, radikalnim ljevičarima, koji su bliski marksizmu.
Nasuprot teologiji oslobođenja, veoma popularnoj u Latinskoj Americi 1970-ih, Papa nudi nemarksističku "pučku teologiju".
Njegovu obitelj doseljenu iz Italije uništila je kriza 1929. i na ulicama Buenos Airesa je mogao osjetiti kobne posljedice liberalizma u Argentini zadnjih desetljeća.