Papa Franjo: Terorizam na Bliskome istoku posljedica je kulture odbacivanja Boga

Foto: FAH

PAPA Franjo je u ponedjeljak osudio "iskrivljeno tumačenje religije" koje je uzrok "tragičnog pokolja" u Parizu gdje su džihadisti u trima odvojenim napadima pobili 17 ljudi i fundamentalizam koji stavlja Boga "na razinu puke ideološke izlike".

Postoji "kultura koja odbacuje drukčije i na kraju rađa nasilje i smrt. Tužne odjeke toga vidimo u (...) tragičnom pokolju koji se dogodio u Parizu. Ljudsko biće postaje rob (...) gdjekad i rob iskrivljenog tumačenja religije", istaknuo je Sveti Otac obraćajući se diplomatskom zboru u Vatikanu.

Terorizam posljedica kulture odbacivanja Boga

"Terorizam fundamentalističkih korijena u Siriji i u Iraku posljedica je kulture odbacivanja Boga. On odbacuje samog Boga i stavlja ga na razinu puke ideološke izlike", oštro je kritizirao Papa opetujući da "Bliski istok bez kršćana više ne bi bio isti".

Papa iz Argentine pohvalio je približavanje Sjedinjenih Država i Kube navodeći ga kao primjer "dijaloga koji može graditi mostove".

Ujedno je pozvao Kolumbiju i Venezuelu da "dođu do sloge", a Iran i velesile da se dogovore o iranskom nuklearnom programu.

Sjedinjene Države pozvao je da "zauvijek zatvore" zatvor u Guantanamu.

"Silovanja strašan zločin"

Papa je također upravio snažan poziv protiv silovanja koja se često događaju u sukobima nazivajući ih "strašnim zločinom" i "teškom uvredom dostojanstvu žene".

Papa Franjo u ponedjeljak navečer iz Rima putuje na Šri Lanku, gdje će boraviti 13. i 14. siječnja, a odatle ide na Filipine gdje ostaje do 19. siječnja.

To je Papino sedmo putovanje izvan Italije i drugo u Aziju od početka pontifikata, što svjedoči o važnosti tog kontinenta za Katoličku Crkvu.

Po najnovijim podatcima Crkve, u Aziji živi 3,2 posto katolika i uz Afriku je kontinent s najvećim brojem novokrštenika.

Dvije zemlje kojima Papa dolazi u pohod ovog tjedna potpuno su različite. Katoličkoj Crkvi Šri Lanke pripadaju različite etničke zajednice i manjinska je u odnosu na glavne vjerske skupine među kojima kršćani mogu biti poveznica.

Na Filipinima pak, bivšoj španjolskoj koloniji, većina stanovnika su katolici.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.