Foto: Davor Pongračić/Cropix
NA SJEDNICI Vlade predstavljen je nacrt prijedloga Strategije upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske.
Potpredsjednik Vlade Neven Mimica rekao je kako se njime utvrđuju smjernice na koji način država misli djelovati kako bi te nekretnine stavila u funkciju. Ovo je prva takva strategija u 23 godine, a vrijednost imovine veća je od 31 milijardu eura. Mimica je istaknuo da smo po tome peti u Europi, a zaradimo tek 0,7 posto BDP-a, odnosno nemamo toliku korist od imovine koliku imaju druge države u Europi.
Mimica je rekao i da strategija upućuje na to da je potrebno u iduće dvije godine ići na privatizaciju ili prodaju udjela u više od 400 tvrtki u kojima država ima male udjele. Zanimljivo, naglasio je Mimica, nepostojanje strategije nije spriječilo prodaju tvrtki u kojoj država ima dionice, kao što se ponekad tvrdi u Saboru. Premijer Zoran Milanović rekao je da odluka o privatizaciji nekih poduzeća u državnom vlasništvu nije stvar strategije. "Ovo nije Deset zapovijedi, koje su jasne u detalj, ovo je Sveto pismo oko kojeg su ljudi često znali raspravljati", rekao je Milanović dodajući da je ovo strategija, širok pojam, a Hrvatska ne može biti okovana nedjelovanjem. "Ovo je strategija i to je dobro", rekao je.
"Država ima jako puno toga s čime ne zna što bi"
Podatak da smo peti u Europi po vrijednosti državne imovine smatra zapanjujućim, no, ističe premijer, "to samo govori da država ima jako puno toga s čime ne zna što bi, odnosno da to 'ljubomorno čuva'. To nije moderna država, da ne kažem nešto drugo", rekao je premijer.
"Evidentno je da se sve ne rasprodaje", istaknuo je ministar financija Slavko Linić i naglasio da su obala, more, rijeke, šume sva dobra koja ne mogu i ne idu u privatizaciju, a Milanović dometnuo - kad god se nešto prodaje, počinje riječima - ide na bubanj. To ne ide na bubanj jer bi to značilo da je nešto u stečaju ili propalo, to je prodaja po dobroj tržišnoj cijeni, rekao je Milanović i zaključio da ako se dobra cijena ne može postići, onda se neće niti prodati.