Foto: Index
SVA RASKOŠ predstečajnih nagodbi trebala bi sutra na Gradskom vijeću Splita dobiti još jedan posve nevjerojatan zaplet u trenutku kada Damir Vidošević, vijećnik s liste don Ivana Grubišića, digne ruku za sklapanje predstečajne nagodbe TPN-a Sportski grad, tvrtke u kojoj radi od početka godine i koja bi sklapanjem nagodbe trebala preći u vlasništvo Grada Splita uz sitnicu od 53 milijuna eura na idućih 20 i nešto godina.
Vijećnik don Ivana glasa za svoje radno mjesto?!
"Da, glasat ću za, ali neću sudjelovati u raspravi. Smatram da je Spaladium arena resurs potreban gradu Splitu. U posljednja četiri mjeseca, koliko ovdje radim, kroz Arenu je prošlo 50 tisuća ljudi, više, dakle, nego Hajduk i Dinamo. Nije Spaladium arena kriva što je to postavljeno na krivim nogama. To je bila politički suluda odluka kada se gradila uz Gripe. Kada je već tu, bilo bi je nakaradno zatvarati. U Areni vidim potencijal", kazao nam je Vidošević, koji se našao u vrlo zanimljivoj situaciji da kao član predstavničkog tijela jedinice lokalne uprave glasa o sudbini tvrtke u kojoj je zaposlen tijekom mandata, a koja će preći u vlasništvo jedinice lokalne uprave koju predstavlja u predstavničkom tijelu. Ništa valjda nije logičnije.
Postao vijećnik pa dobio posao u firmi u predstečajnoj nagodbi
Index je već pisao da je od početka godine zaposlen kao pomoćnik direktora marketinga TPN-a. Tvrtka u predstečajnoj nagodbi našla je u nezavidnoj situaciji prostora za novog zaposlenika. Vidošević ne vidi u tome nikakva čuda, a ni gradonačelnik Ivo Baldasar, koji navodno ništa nema sa zapošljavanjem gradskog vijećnika koji ima dodatni razlog da diže ruku za projekte koje predlaže gradska vlast, a tu se ubraja i sutrašnje glasanje o prihvaćanju plana predstečajne nagodbe koja, kako rekosmo, garantira i radno mjesto vijećniku Vidoševiću, koji se u predizbornoj kampanji predstavio kao uspješan poduzetnik bogatog menadžerskog iskustva za volanom Jaguara.
Nakon izbora ne znamo kako je išlo s poduzetničkim dijelom, ali je Vidošević najprije dobio članstvo u Nadzornom odboru Vodovoda i kanalizacije, a potom i radno mjesto u firmi koju uskoro preuzima Grad Split.
"Svi su ovdje gubitnici"
Grad Split bi nagodbom preuzeo TPN te odgovornost za punjenje Arene, koja se, prema projektu Spaladium centra, bez neizgrađenog poslovnog tornja ne može samofinancirati, odnosno, biti rentabilna. Vidošević ipak smatra da to ne mora biti nužno tako.
"Smatram da je Arena potrebna Splitu i s par poslovnih poteza mogu se anulirati ovi temeljni nedostaci. Osim toga, tu je i država koja također može pomoći na način da izađe u susret bankama. Svi su ovdje gubitnici, nikome se ne pogoduje. Kome je trebala Spaladium arena? Nažalost, napravila se i sada smo tu gdje jesmo", kaže Vidošević.
Glasanje po uvjerenju
Pitali smo ga kako bi komentirao to što će ponekome njegovo dizanje ruke za predstečajnu nagodbu u Gradskom vijeću značiti i ruku za njegovo radno mjesto, što je dosad vjerojatno nezabilježena situacija u političkom životu.
"Može se to i tako gledati, ali ja glasam po uvjerenju", ustvrdio je Vidošević.
Spaladium i Standa dvije najveće štete u Splitu za DORH uredne?!
Uzda se u još za vrijeme Keruma predstavljeni strateški plan po kojem bi Grad Split prodao Banovinu, a gradske firme svoje nekretnine te bi u dogovoru sa državom, zajedno sa sudom i ostalim institucijama, pronašli smještaj u tornju, čiju bi gradnju financirali od prodaje svoje imovine.
Kada se sagleda sva kolosalnost ovog plana jasno je da nikada ništa neće biti od njega jer su i puno banalnije stvari u Splitu i Hrvatskoj padale na prekompliciranoj realizaciji. Dovoljno je samo pogledati što je sa zgradom Stande u samom središtu Splita. Deset godina stoji zatvorena, a Ministarstvo pravosuđa danas otvoreno priznaje da sa zgradom ne znaju što bi jer ne odgovara potrebama suda koji je već sedmu godinu u izbjeglištvu vojarne u Dračevcu, koja je trebala postati velika poslovna zona, ali nije jer sud nema gdje. Šteta se, dakle, multiplicira, a kako vidimo, uopće nema odgovornih ni za Spaladium, ni za Standu, dva najpromašenija projekta koji su se dogodila Splitu od samostalnosti.
U svakom slučaju, sutra će biti vrlo zanimljivo na Gradskom vijeću s vrućim krumpirom kojeg je Gradu Splitu uvalio bivši gradonačelnik Ivan Kuret, a državi osuđeni HDZ-ov premijer Ivo Sanader. Državno odvjetništvo protekle je četiri godine vrlo intenzivno izviđalo cijeli slučaj nakon saznanja o famoznim aneksima sklopljenim mimo Gradskog vijeća kojima se pogodovalo konzorciju na način da se počeo plaćati najam dvorane unatoč tome što Konstruktor, Dalekovod i IGH nisu ispunili temeljni ugovor i dovršili poslovni toranj. Zasad nema naznaka da su pronašli išta sporno, jedino što se nedavno u Vodovodu i kanalizaciji kao revizor zaposlio Jurica Jurišić, suprug Bajićeve zamjenice Inke Jurišić, u doba sklapanja ugovora za Spaladium Kuretov poglavar za financije.
Puljak i Hrvatsko zajedništvo protiv predstečajne nagodbe
Inače, danas su vrlo negativno po pitanju sklapanje nagodbe reagirali Marijana Puljak i Damir Ćosić Roda, koji je prije koji dan napustio HSP AS. Nisu nikako za ulazak u takvu poslovnu avanturu koja bi Grad Split, koji jedva skuplja za plaće, gurnula u potpuno neisplativ posao samofinanciranja Arene.
Gradonačelnik Baldasar smatra da Split nema drugog rješenja. I on je danas reagirao kada je čuo što govore Roda i Puljak. Smatra da je neprimjereno prejudicirati odluku gradskih vijećnika.
Puljak smatra da je potpuno neprimjereno da im se materijali za ovako važnu stvar dostavljaju par dana uoči sjednice, i to bez ugovora i Kuretovih aneksa. A Petar Škorić, predsjednik splitskog HDZ, drži da je neprimjereno da se sjednica Gradskog vijeća na ovu temu saziva par dana uoči ročišta za sklapanje predstečajne nagodbe. Nije mu jasna pozicija Grada Splita, djeluje mu kao da se pogoduje konzorciju, pa će vijećnici bloka Hrvatskog zajedništva (HDZ, Roda, HČSP, HSLS) biti protiv te predložiti formiranje stručne komisije koja bi sve ispitala i predložila optimalna rješenja.
Ako Kerum ne pomogne, nema tko spasiti Baldasara
Puljak protiv, HDZ protiv, sutra Baldasara čeka težak dan. Preostaje mu samo nada da stari prijatelj Željko Kerum i njegovi vijećnici neće iznevjeriti. Nitko još nije zatražio ni lipe od Jure Šundova koji je suprotno Zakonu o sprječavanju sukoba interesa dobio 400 tisuća kuna kao predsjednik skupštine gradskih trgovačkih društava pa će zaista biti zanimljivo čuti kakav će stav zauzeti HGS-ovci oko Spaladium arene.