Politička prepucavanja u Srbiji: Tadić i Dačić svađaju se oko ulaska u Vučićevu vladu

Foto: Hina

NOVA demokratska stranka (NDS) bivšeg srbijanskog predsjednika Borisa Tadića priopćila je u nedjelju da neće ući u buduću vladu Srbije ukoliko u nju bude pozvana i Socijalistička partija Srbije (SPS) aktualnog premijera Ivice Dačića, na što je Dačić uzvratio da Tadić nije svjestan svoje loše sadašnje pozicije na političkoj sceni.

Priopćenje Tadićeva NDS-a uslijedilo je nakon prethodne najave vođe Srpske napredne stranke (SNS) i budućeg srbijanskog premijera Aleksandra Vučića da će tijekom vikenda nastaviti prošlog tjedna započete razgovore s čelnicima SPS-a i NDS-a koji su mu dali potporu za temeljne ciljeve vlade, ali o konkretnim kadrovskim rješenjima, po službenim tvrdnjama, nije bilo riječi.

"Iako smo se tijekom razgovora, uglavnom, složili oko toga koji su središnji problemi našeg društva, ukoliko bi SPS ušao u vladu, smatramo da ne bi bilo moguće rješavati te probleme. Dubokog smo uvjerenja da bi sa SPS-om u vladi ti problemi bili samo produbljeni i NDS ne želi sudjelovati u tome", istaknuto je u priopćenju Tadićeva NDS-a.

To stajalište Tadić je obrazložio u današnjem intervjuu beogradskom "Blicu", ustvrdivši kako je "duboko uvjeren da od sudjelovanja SPS-a u vlasti Srbija više ne može imati koristi, već se može samo produbljivati šteta koju prave" socijalisti.

Prema medijskim procjenama, neslužbenim saznanjima i nagađanjima, Dačić bi mogao osobno računati na mjesto ministra vanjskih poslova ili ministra unutarnjih poslova, a mogućno i na mjesto vicepremijera zaduženog za pregovore s Kosovom.

Dačić je, međutim, u subotu opovrgnuo da će voditi pregovore s Prištinom jer je već usuglašeno da dijalog bude "na premijerskoj razini".

"Unaprijed ograničena vlada ne bi bila u stanju nositi se sa izazovima koji su pred nama"

Stranka na čijem je čelu nekadašnji predsjednik Srbije Boris Tadić ocijenila je da će domete i karakter buduće vlade odrediti i odabir koalicijskih partnera, jednako kao i odabir načina i pravca njenog funkcioniranja.

"Takva, unaprijed ograničena vlada, ne bi bila u stanju nositi se sa izazovima koji su pred nama, a koji se prije svega odnose na rješavanje gorućih ekonomskih problema, proces reformi i na predstojeće pregovore o članstvu u EU", ocjenjuje se u priopćenju Tadićeva NDS-a, uz napomenu da to "nije postavljanje uvjeta SNS-u" već ispunjavanje vlastitog uvjeta "da se neće odricati svojih principa" radi ulaska u vlast.

"Ukoliko SPS bude pozvan da bude dio buduće vlade, NDS će, držeći se svojih stajališta i principa, u narednom periodu biti proeuropska, konstruktivna i snažna oporba. U tom slučaju, smatramo da ćemo mnogo više moći doprinijeti ostvarenju naših ciljeva iz pozicije dobre oporbe, nego kao dio loše vlasti", navodi NDS u priopćenju.


Dačić je poručio da Tadićevo uvjetovanje predstavlja vrhunac njegovog "političkog sljepila" i nesvjesnosti pozicije koju Tadić ima na političkoj sceni.

"Vrhunac je političkog sljepila i nesvjesnosti svoje pozicije na političkoj sceni je uvjetovanje onih koji su osvojili skoro tri puta veću potporu naroda, kao što je SPS, a prije svega onih kojih su osvojili devet puta veći broj glasova i odnijeli apsolutnu pobjedu na izborima - Aleksandra Vučića i SNS-a", prenijeli su mediji Dačićevu izjavu u povodu priopćenja Tadićeva NDS-a.

Vučić je najavio da će tijekom vikenda nastaviti razgovore s Dačićem i Tadićem, ali do kasnog popodneva u nedjelju još nema službene potvrde o tim sastancima.

Do kraja ovog tjedna očekuje se formiranje novog srbijanskog parlamenta, središnji odbor naprednjaka bi do srijede trebao usuglasiti ministarska mjesta, a prema ranijim Vučićevim najavama buduća srbijanska vlada trebala bi biti formirana najkasnije do 25. travnja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.