Foto: Arhiva
KBC ZAGREB i Erste banka potpisali su danas ugovor o cash poolingu - usluzi objedinjenog vođenja bankovnih računa, kojom će šest zagrebačkih bolnica ostvariti povoljnije uvjete poslovanja pa bi, prema planu Ministarstva zdravlja, na godišnjoj razini trebale ostvariti značajne uštede.
Radi se o prvoj fazi projekta kojom je obuhvaćeno šest zagrebačkih bolnica: KBC Zagreb, KB Dubrava, KB Merkur, KBC "Sestre milosrdnice", Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević i Klinika za dječje bolesti Zagreb.
Projekt definira podjelu bolnica u pet regija - Grad Zagreb, Istru i Primorje, Središnju Hrvatsku, Slavoniju i Dalmaciju.
Katarić je naglasio da će se zahvaljujući povoljnijoj kamatnoj stopi koja će iznositi 2,8 posto godišnje moći ostvarivati dodatni prinosi a, kada se projekt provede do kraja, očekuje uštedu od 12 milijuna kuna godišnje, pri čemu u zagrebačkoj regiji uštedu od 5,5 milijuna kuna.
"U Zagrebu je koncentracija najvećih zdravstvenih ustanova, njihov promet je najveći u Hrvatskoj i iznosi 2,8 milijardi na godišnjoj razini", rekao je Katavić ocijenivši da će povoljniji uvjeti platnog prometa (30 posto niži trošak) za svih šest bolnica donijeti uštede od 100.000 kuna godišnje.
U slučaju potrebe za dodatnim zaduženjima, s obzirom na uvjete cash poolinga, svaka bolnica će se moći zadužiti po kamati od tri posto.
Ustanovama se omogućava zajedničko planiranje i nastup prema dobavljačima. U odnosu s dobavljačima moguće su uštede od 20 posto na rabatima za brzo plaćanje, zbog čega Katavić procjenjuje da bi se na razini Hrvatske moglo uštedjeti oko 300 milijuna kuna godišnje.
U sljedećih nekoliko tjedana organizirat će se potpisivanje ugovora na razini preostale četiri regije, a HZZO u cash pooling ulazi 1. siječnja 2015.
Varga: Pametnim upravljanjem zdravstvenim sustavom moguće su značajne uštede
„Pametnim upravljanjem zdravstvenim sustavom i njegovim novčanim tijekovima moguće je značajno uštedjeti na korist hrvatskih građana“, izjavio je ministar zdravlja prim.dr. Siniša Varga. prilikom današnjeg potpisivanja ugovora o cash poolingu za zagrebačke bolnice kojima je osnivač Republika Hrvatska, priopćilo je Ministarstvo zdravlja.
Daljnjom se provedbom cash poolinga, objedinjenim vođenjem poslovnih računa, kroz zajednički nastup hrvatskih bolnica prema dobavljačima mogu očekivati godišnje uštede u javnim nabavama do 300 milijuna kuna, istaknuto je tijekom prezentacije, priopćilo je Ministarstvo zdravlja.
Ugovor su potpisali sanacijski upravitelji Kliničkog bolničkog centra Zagreb doc. dr. sc. Zlatko Giljević, dr. med, prof. dr. sc. Vesna Šerić, dr. med. sanacijska upraviteljica Kliničkog bolničkog centra „Sestre milosrdnice“, sanacijski upravitelj Kliničke bolnice Dubrava prof. dr. sc. Marko Banić, dr. med, sanacijski upravitelj Kliničke bolnice „Merkur“ - prim. dr. sc. Dinko Škegro, dr. med., sanacijska upraviteljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ prof. dr. sc. Adriana Vince, dr. med i Osman Kadić, sanacijski upravitelj Klinike za dječje bolesti Zagreb te Tatjana Prenđa Trupec, v.d. ravnateljice HZZO-a s predstavnicima Erste banke, Krešimirom Gunjačom i Antonom Lucijanovićem.
Već će korištenjem osnovnih pogodnosti cash poolinga uključene bolnice samo na boljim uvjetima financijskog poslovanja imati uštede od oko 5,5 milijuna kuna godišnje.
„Kao ministar želim omogućiti da novcem koji nam je na raspolaganju ostvarimo najviše za naše građane. Nikome u sustavu ne bi smjelo biti u interesu da se taj novac rasipa na nepotrebne troškove. Ovo je samo jedna u nizu mjera koje ćemo realizirati kako bi hrvatskom zdravstvu omogućili održivo financiranje. Upravo će izlazak Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje iz Državne riznice, u kombinaciji s mjerama poput cash poolinga, omogućiti transparentnije trošenje novca. Transparentnije znači i povoljnije, kako bi hrvatskim građanima omogućili bolju zdravstvenu njegu“, izjavio je ministar zdravlja prim. dr. Siniša Varga.