ČETVORICA radnika Diokija i dalje odbijaju hranu i vodu. Štrajk glađu traje već treći dan, no pomaka nema. Sastanak Uprave i vjerovnika najavljen je za sutra.
"Ne damo se"
"Noći su hladne, puše vjetar, ali ne damo se. Nadamo se da će sve ovo imati smisla i da će ishod biti dobar za sve nas", kaže Krešimir Belobrk koji je u DIOKI-ju već 23 godine. U ovim teškim trenucima najradije razmišljaja o svojim najmilijima, svojoj obitelji. Radnici, podsjetimo, traže isplatu svih zaostalih plaća i otpremnina na koje imaju pravo po kolektivnom ugovoru. Nekad najupješnija hrvatska tvrtka danas je na rubu egzistencije, a za ovakvo stanje štrajkaši složno prozivaju vlasnika Roberta Ježića.
"Tu smo za njih i za sve nas"
"U svakom slučaju treba snositi dio krivnje zato što kompaniju nije vodio na adekvatan način", kažu. Podršku im pružaju i kolege u podnožju skele. "Mi nismo bili toliko hrabri, ali smo tu za njih i za sve nas", kaže Zlatko Gmajnić.
"Trenutno smo blokirali upravnu zgradu i ne damo više nikome da radi jer nema nikakvog smisla da se bilo što radi kad se plaće ne dobivaju". Pregovori Uprave i vjerovnika nastavljaju se sutra u Ministarstvu gospodarstva. Da će se situacija riješiti na korist radnika, vjeruje i direktorica u ostavci, Vidonija Miletić Plukavec.
"Rješenje plaće je ključno"
"Rješenje same plaće definitivno je ključno u ovom trenutku, ali Diokiju treba pomoći na način da se restruktuira i da dugoročno doprinosi razvoju hrvatske industrije", kaže Miletić Plukavec. Ukoliko ne dođe do ulaska vjerovnika u vlasničku strukturu, od kojih su najveći svakako INA, HEP, Zagrebačka i Hypo banka, radnici će završiti na Zavodu za zapošljavanje. Dodajmo i to kako se iznosi zaostalih plaća koje potražuju penju do 20 milijuna kuna.