"Ratni veterani zaslužili su socijalne, ali ne i političke privilegije"

Foto: FAH, Screenshot: HRT

PROLAZI i šesti dan od početka prosvjeda hrvatskih ratnih veterana pred zgradom Ministarstva branitelja u Savskoj ulici u Zagrebu, koji organizira Udruga 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida (HRVI) Domovinskog rata.

Branitelji su pred Ministarstvom podigli šatore, zapalili vatru, dopremili ogrjev i doveli pokretnu kuhinju, najavljujući kako su spremni "utaboriti" se pred zgradom Ministarstva sve do ispunjenja zahtjeva, odnosno do smjene ministra branitelja Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika ministra Bojana Glavaševića.

Od stotinjak okupljenih u ponedjeljak, njihov je broj u šest dana premašio jednu tisuću, a razne braniteljske udruge najavile su dolazak svojih članova u nadolazećim danima.

U nastavku ćemo izložiti kratku kronologiju prosvjeda, s najvažnijim događajima koji su obilježili posljednjih 140 sati.

PONEDJELJAK: Početak okupljanja

Prosvjednici su se pred zgradom Ministarstva počeli okupljati u ponedjeljak, 20. listopada,  kada su počeli iznositi prve zahtjeve te najavili kako imaju namjeru prosvjedovati sve do njihova ispunjenja.

Okupljeni branitelji prenoćili su pred Ministarstvom branitelja.

UTORAK: Napad na Glavaševića i razbijeni prozor

U utorak ujutro pridružili su im se i pripadnici Udruge ratnih veterana 9. gardijske brigade, koja je, prema navodima portala Braniteljski.hr, poslala prvu skupinu prosvjednika u Savsku.


Ministar branitelja Predrag Matić komentirao je u utorak prosvjed iz Like, ističući kako su prosvjednici politički izmanipulirani te dodajući kako za vrijeme njegova mandata braniteljima nisu smanjivana prava.

"Moju ostavku traži jedna skupina branitelja, predstavnika udruga, vječno jednih te istih dvadesetak ljudi koji uspijevaju još jednom izmanipulirati veću skupinu hrvatskih branitelja. Meni je žao da se među njima nalaze, među ostalima, i 100-postotni invalidi kojima je teško po ovom vremenu biti ondje. Međutim, oni nisu iznijeli ni jedan konkretan razlog zašto traže moju smjenu. Oni me nisu postavili pa me oni neće ni smijeniti. Posebno začuđuje što se tamo nalaze hrvatski ratni vojni invalidi čija prava nisu dirana niti će biti, to im ja jamčim", rekao je.

U utorak, 22. listopada, došlo je i do nasilnoga ispada pred zgradom Ministarstva, kada je pomoćnik ministra branitelja Bojan Glavašević napadnut pri ulasku u zgradu.

U popodnevnim satima Matić je snimku cijeloga događaja podijelio medijima, upozoravajući kako će, ukoliko dođe do eskalacije nasilja, morati pozvati institucije da interveniraju.

Ministar braniteljima obratio se onima koji traže njegovu ostavku, nudeći konkretan prijedlog.

"Imam za njih prijedlog s obzirom na modu koja je aktualna u Hrvatskoj da se o svemu raspisuju referendumi. Želim istaknuti da čelnici udruga koji se nalaze na prosvjedu tvrde da otprilike imaju 50, 100, pa do 300 tisuća članova. Ja im predlažem da se povuku s okupljanja ispred Ministarstva, da odu u svoje udruge, organiziraju pultove i prikupe potpise. Svi znaju da postoji 500 tisuća hrvatskih branitelja. Kada budu skupili 250 tisuća potpisa, to će značiti da mene hrvatski branitelji više ne podržavaju i ja ću vrlo rado dati ostavku. Neka aktiviraju neke poznate referendumske ikone, neka im pomognu ispred trgovina, crkve, postaja... Kada skupe 250 tisuća potpisa, ja ću dati ostavku", poručio je.

Negdje oko 17 sati, iz Ministarstva branitelja javili su kako je netko od prosvjednika krumpirom razbio prozor na prvome katu zgrade Ministarstva, u prostoriji u kojoj su se u tome trenutku nalazile četiri radnice.

Bojan Glavašević, pomoćnik ministra, objavio je kako nije bilo ozlijeđenih, objavljujući pritom i fotografiju slomljenog prozora na Twitteru.


SRIJEDA: Smrt Nevenke Topalušić

U noći s utorka na srijedu preminula je 60-godišnja sudionica prosvjeda. Braniteljski portal objavio je kako je riječ o 60-godišnjoj Nevenki Topalušić, stopostotnom ratnom vojnim invalidu, koja je nakon teškog ranjavanja kao pripadnica Gromova bila vezana uz invalidska kolica, a na prosvjedu je sudjelovala od njegova početka prije dva dana.


Prosvjednici je tijekom noći pozlilo te je preminula, a branitelji su za Topalušić održali komemoraciju, odajući joj počast minutom tišine i paljenjem svijeća.

"Pozvali smo Hitnu pomoć, no nažalost dogodilo se najgore kada su nam javili da je preminula. Dogodilo se ono što svakako nismo željeli, a to je izgubljen život hrvatske braniteljice Nevenke Topalušić. Današnji dan ćemo provesti u miru u prisjećanje na našu preminulu braniteljicu", rekao je Đuro Glogoški, predsjednik Udruge 100-postotnih invalida Domovinskog rata i jedan od organizatora prosvjeda.

Predrag Matić izrazio je sućut obitelji preminule Nevenke Topalušić putem kratke izjave.

"Ovo je tužan događaj koji se nije trebao dogoditi. Na jučerašnjoj sam tiskovnoj konferenciji apelirao na sve okupljene hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji da se vrate svojim kućama jer nema apsolutno nikakvog razloga za prosvjed i jer dolazi pogoršanje vremena koje može znatno utjecati na zdravlje najranjivijih, a to su upravo stopostotni invalidi", rekao je Matić. 

Sjednica saborskog Odbora za ratne veterane

Smrt Nevenke Topalušić poslužila je kao povod za okupljanje saborskog Odbora za ratne veterane, koji je u srijedu održao izvanrednu sjednicu. Svi članovi Odbora izrazili su sućut obitelji hrvatske braniteljice Topalušić i svim braniteljima te je postignut dogovor oko toga da se posjete prosvjednici kako bi se čuli njihovi razlozi za smjenjivanje ministra Predraga Matića, njegove zamjenice Vesne Nađ i pomoćnika Bojana Glavaševića.


Na sjednici su se nalazili ministar Matić, njegova zamjenica Vesna Nađ te ministrov pomoćnik Bojan Glavašević.

Boris Blažeković, HNS-ov član saborskog Odbora za ratne veterane, upozorio je kako netko manipulira braniteljima koji prosvjeduju, dodajući kako se u tri godine nisu smanjivala prava branitelja te ističući da nema saznanja da će toga biti u budućnosti.

Blažekoviću je odgovorio Ilija Vučemilović, vanjski član odbora i čelnik Udruge gardijskih brigada.

"Zar Vi mislite da s tim ljudima koji su zdravlje dali za Domovinu netko može manipulirati, sa mnom koji sam pet godina ratovao i vodio gardijske brigade? Sto puta smo rekli, naša je stranka Hrvatska i ovdje se ne radi o politikantstvu i novcima već o priznanju i dostojanstvu", rekao je Vučemilović.

Glavaševićeva objava na Twitteru

U srijedu je određeni broj branitelja i braniteljskih predstavnika napao pomoćnika ministra branitelja zbog njegove objave na Twitteru, u kojoj je Glavašević tweetao kako je "slatko i lijepo umrijeti za domovinu".

No Glavašević je, kao što se jasno vidi po vremenu objavljivanja tweeta, poruku objavio 10 sati prije nego što je Topalušić preminula. Tweet je, rekao je Glavašević, bio aluzija na incident koji se dogodio u utorak, kada je napadnut pred ulazom u Ministarstvo.

ČETVRTAK: Milanović podržao Matića i njegov tim

U četvrtak u 10 sati, premijer Zoran Milanović osvrnuo se za vrijeme sjednice Vlade na braniteljske prosvjede. Milanović je podržao ministra branitelja Predraga Matića i njegov tim, pridružujući se Matiću u konstataciji kako je prosvjed politički motiviran.


"Vidimo da se pred Ministarstvo branitelja okupila skupina branitelja. Politički motivi su očiti. Ministar ima podršku premijera. Ako ovakav ministar sa njegovim ratnim putem i njegovi pomoćni nisu dovoljno dobri, onda ne znam tko bi to mogao bolje raditi u Hrvatskoj", rekao je.

Premijer se dotaknuo pitanja prava hrvatskih branitelja, a osudio je i nasilni ispad do kojega je došlo pred Ministarstvom.

"Ni jedno pravo branitelja nije smanjivano, osim mirovina preko 5 tisuća kuna. Tako će i ostati do kraja mandata. Onaj tko se želi politički obračunavati, neka to radi, to je njegovo političko pravo. Ali neka se suzdrži od fizičkih obračuna koje smo vidjeli prema Bojanu Glavaševiću. Glasna manjina nas neće pokolebati u onome što radimo", zaključio je.

Neće više na sporedne ulaze, Karamarku ponudio "glavnog savjetnika"

Matić je u četvrtak najavio i kako više nema namjeru u zgradu Ministarstva branitelja ulaziti sporednim prolazima te istaknuo kako će ubuduće ulaziti na glavni ulaz.

"Dakle, prosvjednici prosvjeduju. Oni koji rade, rade. Želim reći da unatoč procjenama sigurnosnih službi, ne želim više prolaziti nekim prolazima. Ja se '91. nisam nikoga bojao pa se ne bojim ni sada. Nažalost, onaj mirni prosvjed o kojem oni govore prerastao je okvire mirnog prosvjeda ali ja ću svejedno proći kroz glavni ulaz jer mene plaćaju porezni obveznici Republike Hrvatske i ja želim pošteno zaraditi svoju plaću. Nitko mi to ne može i ne smije braniti", rekao je.


Ministar je dodao i kako je predsjedniku HDZ-a, Tomislavu Karamarku, ponudio da nađe osobu koja bi bila postavljena na mjesto glavnog savjetnika.

"Čak sam i predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku u nekoliko navrata ponudio da na mjesto glavnog savjetnika i Ministarstva branitelja predloži i postavi koga god hoće, ja ću ga primiti i ta bi osoba bila gotovo jača od zamjenika ministra, bila bi uvijek sa mnom kao desna ruka i vidjeli bi da ja nemam figu u džepu i da se želim prema svim hrvatskim braniteljima jednako ponašati i da tako treba činiti i svaka buduća garnitura jer branitelji su bogatstvo cijele Hrvatske i nisu zaslužili da se s njima manipulira, jer vidite tamo pred Ministarstvom stopostotni, najteži invalidi krhkog zdravlja gurnuti su u ovim vremenskim uvjetima da pokušaju izboriti ciljeve koji se ostvaruju zaokruživanjem listića na izborima", objasnio je Matić.

PETAK: Matić ušao na glavni ulaz pod pratnjom interventne

Prosvjednici su i noć s četvrtka na petak proveli pred zgradom Ministarstva branitelja, ustrajući na ranije postavljenim zahtjevima.

Ministar Matić kratko je odao počast Nevenki Topalušić, koja je umrla tijekom prosvjeda u utorak navečer, nakon čega je ušao u zgradu u pratnji nekoliko interventnih policajaca. Branitelji nisu pokušavali zaustaviti ministra, a bez ometanja u zgradu je ušao i ministrov pomoćnik Glavašević.



Josipović spreman izgladiti rezultate "lošije komunikacije"

Predsjednik Republike Ivo Josipović izjavio je u petak kako je spreman biti medijator između Ministarstva branitelja i prosvjednika. Pozvao je obje strane u svoj Ured te istaknuo kako je bitno da postoji komunikacija.

"Bitno je imati komunikaciju. Očito je da je ovaj posljednji slučaj rezultat možda i lošije komunikacije. Volio bih, a poslao sam i poziv braniteljima, da dođu u moj Ured da razgovaramo. Ako treba, spreman sam - kako je to bilo i kod nekih drugi protesta - biti određeni medijator u svemu tome i vidjet ćemo što će se dalje događati", rekao je Josipović.

Matić: RH će biti prva zemlja izbačena iz EU-a zbog postupaka branitelja

U petak je Matić u intervjuu za Večernji list govoreći o prosvjedu branitelja izjavio da će Hrvatska zbog njihovih postupaka biti prva zemlja izbačena iz EU, jer takvi postupci, kao i oni u Vukovaru, izazivaju sablazan u EU.

"Mi ćemo biti prva zemlja koja neće istupiti iz Europske unije, nego će biti izbačena. Ovakvi postupci, kao i oni u Vukovaru, izazivaju sablazan u EU, u diplomatskom zboru. Ljudi su zgroženi, konsternirani i zato sam proveo cijelu godinu vodeći ih po Dalmaciji i Slavoniji i prikazujući im zadruge, drugo lice branitelja, ono vedro, svijetlo, optimistično", rekao je Matić odgovarajući na pitanje kako je doživio poruku kada su branitelji prelijepili tablu u "Ministarstvo hrvatskih branitelja".


Matić je izjavio kako "ne može vjerovati da jedna militantna skupina, nakon tolikih godina i dalje traži Srbe neprijatelje, a sada su im trn u oku i Hrvati koji nisu dovoljno Hrvati".

Josipović, Matić i Lovrić posjetili braniteljski šator pred Ministarstvom

Nakon što su branitelji u petak prozvali predsjednika Josipovića da ga "nije briga" za njih, Predsjednik je došao u nenadani posjet u šator ispred Ministarstva branitelja. U njegovoj je pratnji bio i ministar branitelja Predrag Matić te načelnik Glavnog stožera OSRH general zbora Drago Lovrić.



Kako javlja HRT, predsjednik Josipović pozvao je branitelje da se vrate svojim kućama, ne ugrožavaju svoje zdravlje na hladnoći te da sjednu za stol na pregovore. Naglasio je da je spreman učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi branitelji bili zadovoljni. Istaknuo je kako svi jednako volimo Hrvatsku.

Predstavnici stopostotnih ratnih vojnih invalida (HRVI) Domovinskog rata rekli su da ne odustaju od svojih zahtjeva skandirajući pri tom "Smjena ministra!". Branitelji su predsjedniku iznosili što ih konkretno muči na što ih je on pozvao u svoj ured na Pantovčak te da se o svemu dogovore sa svojim resornim ministrom.

Glogoški je na kraju pozvao sve da u utorak, 28. listopada dođu u šator ispred resornoga ministarstva na okrugli stol, a na izravno pitanje urednice Dnevnika odnosi li se taj poziv i na ministra Matića, odgovorio je kako je Predrag Matić uvijek dobrodošao kao branitelj, ali ne i kao ministar jer branitelji ne odustaju od zahtjeva za njegovom smjenom.

Nije znao za snimku, pa rekao da nije napao Glavaševića


Osobite polemike izazvalo je ponašanje Mirka Ljubičića Švepsa, predsjednika zagrebačke HVIDR-e, koji je, neznajući da nadzorne kamere snimaju ulaz u zgradu Ministarstva branitelja, napao Bojana Glavaševića, gađajući ga kartonom.



Nakon napada, Ljubičić je pred kamerama, i dalje nesvjestan postojanja snimke, tvrdio kako nitko nije napao gospodina Glavaševića.

"Gospodin Bojan Glavašević, takozvani pomoćnik ministra hrvatskih branitelja, je ovdje provocirao, hodajući lijevo-desno, hrvatske branitelje. Gospodina Glavaševića nitko nije napao", rekao je Ljubičić nedugo nakon incidenta za RTL (izjava preuzeta uz dozvolu).



Uz sve navedeno, Ljubičić je u četvrtak medijima poslao priopćenje u kojemu kao predsjednik Saveza udruge branitelja radnika Republike Hrvatske podržava prosvjede, poziva na smjene Matića, Nađ i Glavaševića te dopunjuje zahtjev tražeći ostavku ministra Siniše Hajdaš Dončića, predsjednika Uprave HŽ- Carga Danijela Krakića i Hrvoja Livaje, predsjednika Nadzornog odbora HŽ-a.

Podsjetimo, Mirko Ljubičić Šveps pomoćnik je predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodana Ljubičića.

Puhovski: Branitelji ne mogu imati političke privilegije

Politički analitičar Žarko Puhovski za Index je rekao kako smatra da, s obzirom na to da branitelji ne mogu na suvisao način reći koja su to njima točno socijalna prava ugrožena, iza prosvjeda stoji težnja ka političkim privilegijama.


"Čini mi se da je jedna stvar načelno važna. Branitelji imaju pravo na socijalne privilegije zbog onoga što su dali u ratu i to mora biti tako. No, iz svega što čujemo, te socijalne privilegije nisu ugrožene.  Iz činjenice da se netko borio u ratu za Hrvatsku ne proizlazi da taj netko ima pravo na političke privilegije, oni ne mogu imati političke privilegije.

Kada ih pitate, oni ne mogu reći jednu suvislu rečenicu o tome koja su im socijalna prava ugrožena, tako da možemo zaključiti samo jedno, a to je da traže političke privilegije.

Postoji procedura za smjenu ministra, i razumio bih da se radi o socijalnim zahtjevima, no čini se kako to nije slučaj.

Što se tiče napada na gospodina Glavaševića, smatram kako se radi više o simboličkom obračunu, a argumentacija koja je pritom korištena je neprihvatljiva.

Glavaševiću se prigovara što je rekao da i druga strana može biti povrijeđena ratom. Ako to ne možemo reći ni 20 godina nakon rata, to je zabrinjavajuće", kazao je Puhovski.

Kovačević: Glavaševićeva izjava nedopustiva za pomoćnika ministra branitelja

Pero Kovačević, bivši zamjenik i pomoćnik ministra branitelja pokojnoga Juraja Njavre, rekao je za Index kako smatra da je Glavaševićeva izjava neprimjerena te istaknuo kako je nakon smrti Nevenke Topalušić pred zgradom Ministarstva ministar Matić trebao ponuditi ostavku na temelju političke odgovornosti.

"Reći ću vam da je naš način rada bio taj da smo uvijek išli među  branitelje i razgovarali o problemima. Sam Njavro je onomad riješio onu situaciju s bombom, kada je policija rekla da je previše riskantno, sjetite se. Ja sam riješavao nekoliko slučajeva kada su, iz ovih ili onih razloga, branitelji zatočili liječnike pištoljima te sam riješio te situacije, dakle može se.


Problem je u tome što nema dovoljno komunikacije između Ministarstva branitelja i prosvjednika.

Okidač je taj što je Bojan Glavašević dao neprimjerenu izjavu kao pomoćnik ministra. Ministar Matić je propustio, kao što je dobro učinio predsjednik Josipović kad je ukorio Jovića i razriješio ga dužnosti, pravovremeno djelovati.

Glavašević to što je rekao može reći kao intelektualac, ali ne kao pomoćnik ministra branitelja.

Ima onih koji su na svakakve načine dobili potvrdu o PTSP-u, ali postoji ogroman broj onih koji stvarno boluju od PTSP-a. Ja te dečke i ljude sve znam, tako da znam da je ta izjava bila glavni okidač.

Što se tiče braniteljskih zahtjeva, smatram da je njihova bojazan opravdana, s obzirom na izmjene u zakonu o mirovinama koje nas čekaju, moguće je da ljudi ostanu bez dijela mirovine, osobito onog koji ide iz proračuna, ako se proračun bude slabije punio.

Što se tiče incidenata do kojih je došlo, oni nisu primjereni. Smrt gospođe Topalušić pred Ministarstvom u bilo kojoj demokratskoj zemlji u kojoj se drži do političke odgovornosti dovela bi do toga da ministar da svoj mandat na raspolaganje, a to je ujedno i najmanje što se moglo učiniti.

Ova situacija se treba riješiti, i mislim da je predsjednik Josipović dobro postupio kad je došao među branitelje sinoć. On jedini može biti moderator u ovoj situaciji. Milanović je a priori stao uz svoje ljude, a to nije dobro, jer je potrebno da netko demokratski moderira među sukobljenim stranama. Bilo je propusta s obje strane, ali treba biti realan i potražiti mirno rješenje", komentirao je Kovačević.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.