Foto: Guliver Image / Getty Images (Robert Fico)
SLOVACI u subotu izlaze na predsjedničke izbore kako bi izabrali svog trećeg predsjednika od pada komunizma, a kako se čini po anketama, najveći favorit aktualni premijer Robert Fico neće izbjeći drugi krug.
Zanimljivo je da se za predsjednika kandidirao sadašnji premijer Robert Fico (49), čelnik vladajuće ljevičarske stranke Smer-SD, unatoč činjenici da uživa mnogo veće političke ovlasti kao predsjednik vlade. Motivi njegove kandidature predmet su nagađanja, a neki vjeruju da Fico možda namjerava postati aktivnijim predsjednikom, poput sadašnjeg češkog predsjednika Miloša Zemana.
Glavna poruka Ficove kampanje je potreba za stabilnošću, održanjem socijalne države i suradnjom među političkim čelnicima u vrijeme teške krize u zemlji. Međutim, dio političara i birača duboko je zabrinut da će sve nacionalne političke institucije u zemlji kontrolirati Smer-SD pobijedi li Fico na izborima. To se već i događa budući da prva u povijesti slovačka jednostranačka vlada ima apsolutnu većinu u parlamentu i odobrava sve vladine prijedloge i političke nominacije u državnim institucijama ne dovodeći ih u pitanje.
Fico izgubi dio potpore
Do prije koji mjesec činilo se da je Ficova pobjeda neupitna, ali mu je s približavanjem izbora potpora počela padati. Unatoč tome, on vodi u ispitivanjima javnog mišljenja s više od 35 posto glasova i može računati na pouzdane birače svoje stranke.
Kandidat koji je vodio najdužu i najskuplju kampanju je Andrej Kiska (51), uspješni poduzetnik i filantrop. On se ponosi time da nije član ijedne stranke i nije 'iskvaren' u politici. Njegova se intenzivna kampanja očito isplatila budući da u anketama stalno zauzima drugo mjesto unatoč tome što se povremeno spominje da je navodno stekao bogatstvo kroz upitnu poslovnu etiku i činjenici da nije elokventan. Posljednje ankete daju mu gotovo 24 posto.
Za Fica je ključno pitanje može li u zadnjim danima kampanje, koja će biti obilježena televizijskim sučeljavanjima, uspjeti osvojiti toliko birača da izbjegne drugi krug. Analitičari smatraju da će se u tom slučaju u drugom krugu birati po ideološkim podjelama između Fica i bilo koga osim Fica. Aktualni premijer u tom bi slučaju mogao imati problema zbog razočaranosti birača u političke elite, što objašnjava veliku podršku za 'apolitičnog' Kisku.
Drugi krug se održava 29. ožujka ako nijedan kandidat ne uspije osvojiti najmanje 50 posto glasova u prvom. Pobjednik stupa na dužnost 15. lipnja kada aktualnom predsjedniku Ivanu Gašparoviču završava mandat.
Za predsjednika se natječe veliki broj kandidata s desnog centra. Među njima je odvjetnik i bivši kršćanski demokrat Radoslav Prochazka koji je pokušao privući birače svojom relativnom mladošću i pravnom ekspertizom, koju je obećao iskoristiti za poboljšanje slovačkog problematičnog sudstva. Tu je i Milan Knažko, glumac s političkim iskustvom iz turbulentnih '90-ih godina kada je bio jedan od vođa Baršunaste revolucije, koji se u svojoj kampanji zauzimao za borbu protiv korupcije i manju vladu, a bilo je i nejasnih pozivanja na veću izravnu demokraciju. Prochazka i Knažko dobivaju u anketama oko deset posto glasova i bore se za treće mjesto.
Merkel podržala "političkog dinosaura"
Bivši predsjednik parlamenta i "politički dinosaur" Pavol Hruškovsky iz kršćanskih demokrata (KDH) vjerojatno će dobiti mali postotak glasova unatoč tome što je zajednički kandidat parlamentarnih stranaka desnog centra i što je dobio potporu autsajdera poput njemačke kancelarke Angele Merkel.
Preostali kandidati su više od svega u potrazi za medijskom pažnjom koja dolazi samim time što je netko predsjednički kandidat. Među njima je kandidat stranke koja predstavlja mađarsku manjinu (SMK) Gyula Bardos, zatim nekoć istaknuti član KDH-a Jan Čarnogursky te parlamentarna zastupnica Helena Mesenska.
Većina predsjedničkih kandidata obećala je da će poduprijeti bilo koga tko uđe u drugi krug kao protukandidat Ficu.
Više nego išta drugo, izbori će izgleda biti referendum o dominaciji Fica i njegove stranke u nacionalnoj politici. To je bilo i u geslu kampanje SDKU-a "Smer ne može imati sve!". Hoće li Smer-SD dobiti sve, pokazat će se.
Birališta će u subotu biti otvorena od 7 do 22 sata. Pravo glasa ima oko 4,3 milijuna ljudi.