Foto: Hina
SLOVENSKA vlada u četvrtak je odlučila dati punomoć predsjedniku arbitražnog suda Gilbertu Guillauumeu da sam imenuje arbitra koji će u arbitraži zastupati Sloveniju, objavio je poslije podne u Ljubljani predsjednik vlade Miro Cerar.
Po Cerarovim se riječima tako od strane Slovenije arbitražnom sudu i arbitražnoj presudi daje puni kredibilitet.
Diplomatska ofenziva u EU
"Ovime dokazujemo da se zauzimamo za neovisnost i nepristranost arbitražnog suda", kazao je Cerar, koji očekuje da će hrvatskog nacionalnog arbitra u arbitražnom vijeću koje trenutačno nije popunjeno imenovati također predsjednik Guillaume, nakon što je hrvatski sudac Budislav Vukas odstupio, budući da hrvatska vlada neće imenoveti svog arbitra.
"Tako će se osigurati i jednakopravnost obiju stranaka u postupku, a to je za konačnu pravednu presudu od iznimne važnosti", kazao je Cerar.
Suprotno Hrvatskoj, koja drži da je Slovenija zbog poznatog skandala povrijedila arbitražni sporazum te se iz kontaminiranog postupka povlači, a Sloveniji predlaže traženje novog načina za rješenje pitanja granice, Slovenija tvrdi da se arbitraža ne može jednostrano otkazati i da arbitražni sud treba nastaviti svoj rad sve do konačne presude koja mora obvezivati obje strane.
U tom pogledu Slovenija za svoja stajališta očekuje i potporu Europske unije, a ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u četvrtak da njegovi diplomati poduzimaju široku aktivnost na međunarodnom planu u prezentaciji slovenskih stajališta.
MVEP bez komentara
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nema komentara na današnju odluku slovenske vlade da predsjedniku arbitražnog suda Gilbertu Guillaumeu prepusti da sam imenuje arbitra koji će u arbitraži zastupati Sloveniju.
"Nemamo komentara, kao što ih ni dosad nismo imali", navode u MVEP-u.
Hrvatski sabor jednoglasno je donio zaključak kojim je obvezao hrvatsku vladu da pokrene postupak prestanka Sporazuma o arbitraži zbog toga što je Slovenija bitno povrijedila njegove odredbe.
Hrvatska je 31. srpnja 2015. Arbitražnom sudu uputila pismo u kojem naznačuje da je u skladu sa Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora, notificirala Sloveniji da su se stekli uvjeti za prestanak Sporazuma o arbitraži zbog bitne povrede odredaba Sporazuma te da od datuma notifikacije Hrvatska prestaje s njegovom primjenom.
Sukladno tome, Hrvatska neće imenovati nasljednika hrvatskom predstavniku Budislavu Vukasu koji je dao ostavku pošto je arbitražni proces "kontaminiran" dogovaranjem slovenskog suca Jerneja Sekolca s predstavnicom slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simonom Drenik.
Pošto je Sekolec zbog toga dao ostavku, Slovenija je na njegovo mjesto imenovala predsjednika ICJ-a Ronnyja Abrahama koji je, međutim, vrlo brzo također odstupio.