Screenshot: Mirko Tuš/YouTube
SLOVENSKA tvrtka "Tuš" u vlasništvu Mirka Tuša koja je ranije ove godine proglasila stečaj svojih trgovina na teritoriju Bosne i Hercegovine ostala je dužna dobavljačima više od 37 milijuna eura a oni nemaju gotovo nikakvog izgleda naplatiti te dugove, prenosi u utorak sarajevski "Dnevni avaz".
Stečajni upravitelj tvrte "Tuš trade" Hasan Redžić na tom je ročištu iznio podatak po kojemu se od pokretanja stečaja 16. ožujka javilo ukupno 256 povjerilaca a među njima uz bosanskohercegovačke ima i manji broj tvrtki iz Hrvatske i Slovenije.
Ukupna dugovanja čiju naplatu oni sada traže dosegnula su iznos od 74,1 milijun konvertibilnih maraka odnosno 37,8 milijuna eura.
Tek su rijetki dobavljači koju su poslovali s "Tušem" provjeravali bonitet slovenskog partnera.
Među rijetkima koja je to učinila je bila tvornica papirne galanterije "Violeta" iz Gruda koja je za svaku isporuku robe tražila i dobila bankovnu garanciju te je bez problema naplatila sva dospjela dugovanja.
Uz komercijalne tvrtke koje su za trgovine s logom "Tuša" nabavljale robu s nenaplaćenim potraživanjima suočila se i država BiH.
Šokirani povjerioci
Ispostavilo se kako je "Tuš" u BiH ostao dužan gotovo 1,8 milijuna eura neplaćenog poreza na dodanu vrijednost te još oko 1,27 milijuna eura neplaćenih doprinosa i poreza na plaće svojih zaposlenika.
Ovi su podaci šokirali povjerioce jer se ranije nagađalo kako je slovenski trgovački lanac ostao dužan oko deset milijuna eura.
Među onima koji traže naplatu duga je i oko 500 bivših zaposlenika tvrke "Tuš trade" otpuštenih prije stečaja bez ugovorenih naknada i otpremnina.
Stečajni upravitelj Redžić izjavio je kako gotovo da i ne postoji imovina iz koje bi se osigurala naplata dugovanja. "Još ne mogu kazati kolika je stečajna masa no mogu kazati da kvalitetne stečajne mase i nema", kazao je Redžić.
Sve čime Redžić trenutačno efektivno raspolaže je nešto robe čiji rok uporabe istječe a procjena je kako vrijedi do 35 tisuća eura te rabljena računala i uredski namještaj vrijedan najviše 45 tisuća eura. Uz ovu, gotovo bezvrijednu imovinu jedino vrijedno što se vodi na "Tuš tradeu" Bihać jest 415 tisuća KM založnog prava kod "Raiffeisen banke" kod koje je podignut kredit od osam milijuna KM (četiri milijuna eura).