Foto: Hina
STOŽER za obranu hrvatskog Vukovara izvijestio je danas da će razgovori s hrvatskom vladom biti nastavljeni 24. listopada u Zagrebu u proširenom sastavu izaslanstva te da se očekuje i nazočnost predsjednika države.
Upućen je i poziv premijeru Milanoviću da se i prije 24. listopada još jednom sastane sa Stožerom kako bi se razgovaralo o zahtjevima Stožera, rekao je predsjednik Stožera Tomislav Josić.
Vladi je ujedno poručeno da mora poštivati članak 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina te članak 16. Ustava RH, a popis stanovništva Grada Vukovara iz 2011. godine ocijenjen "nerealnim i falsificiranim".
Tražili od novinara da ugase kamere i isključe mikrofone
Kada su novinari, nakon što je Josić pročitao zaključke Stožera, pokušali postaviti pitanja, zamoljeni su da ugase kamere i isključe mikrofone, a na to su novinari napustili prostoriju.
Nakon razgovora premijera Zorana Milanovića sa 17 članova Stožera za obranu hrvatskog Vukovara u četvrtak navečer u Vukovaru dogovoreno je povlačenje policijskih snaga koje su čuvale dvojezične ploče na nekoliko državnih ustanova kao i uklanjanje zaštitnih ograda oko ploča te nastavak razgovora čime je ispunjen dio zahtjeva Stožera. Premijer Milanović rekao je da ploče ostaju na svojim mjestima, a da će se prema njima svatko odnositi na vlastitu odgovornost.
Stožer od Vlade RH zahtijeva i hitno obustavljanje svih istražnih radnji i postupaka protiv članova Stožera, branitelja i civila osumnjičenih za skidanje ploča te djelatnika MUP-a. Tražimo donošenje odluke o uvođenju moratorija na primjenu Zakona o nacionalnim manjinama do provedbe sljedećeg popisa stanovništva u kojoj će sudjelovati i članovi braniteljsko-stradalničke populacije - članovi udruga koje se nalaze kao sastavni dio Stožera te članovi određene komisije Europske unije, navodi se u zahtjevima koje je novinarima podijelio član Stožera Željko Maršić.
Također se traži da se Vukovar proglasi mjestom posebnog pijeteta te usklađivanje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina s europskim standardima, a po kojima bi se taj zakon primjenjivao kada je zastupljenost jedne nacionalne manjine na određenom području veća od 50 posto.
Traži se i izvješće DORH-a o procesuiranju ratnih zločinaca za zločine koje su počinili nad građanima Vukovara 1991. godine te podizanje optužnice protiv agresorske vojske JNA za prekomjerno granatiranje Vukovara. Zahtijeva se i da se pokrenu postupci radi pronalaženja nestalih osoba na širem području Vukovara i u Republici Hrvatskoj te u Srbiji.
Milanović ne može na sastanak jer ide u Bruxelles
Služba za odnose s javnošću Vlade reagirala je na poziv Stožera na novi sastanak koji bi se trebao održati 24. listopada. Upozoravaju kako se u Bruxellesu održava sjednica Europskog vijeća pa predsjednik Vlade nije u mogućnosti sudjelovati najavnoj raspravi koju organizira SOHV u četvrtak u Europskom domu.
Potvrdili su kako je u Vukovaru dogovoreno da će biti još sastanaka, no kažu kako točan termin nije dogovoren.