Foto: Guliver Image / Getty Images
MOŽDA nije dovoljno protiv dječje paralize cijepiti samo sirijske izbjeglice, upozoravaju u petak njemački stručnjaci koji kažu kako bi ta bolest mogla ponovno zaraziti Europu u kojoj je desetljećima nema.
Dječja paraliza ili polio prenosi se kontaminiranom hranom ili vodom, a u listopadu je potvrđena epidemija među djecom u Siriji, gdje te bolesti nije bilo 14 godina.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) drži kako se bolest vjerojatno proširila iz Pakistana, jedne od triju zemalja gdje je još endemska, a upozoravaju da bi sirijska epidemija mogla zaprijetiti milijunima djece diljem Bliskoga istoka.
Brzo širenje među djecom
Polio se lako prenosi s osobe na osobu i brzo se širi među djecom, posebno u nehigijenskim uvjetima u kojima ljudi žive u Siriji i u nakrcanim izbjegličkim logorima u susjednim zemljama.
Bolest napada živčani sustav i može za samo koji sat izazvati ireverzibilnu paralizu.
U članku u Lancetu Martin Eichner sa sveučilišta u Tuebingenu i Stefan Brockmann iz regionalnog ureda za javno zdravstvo Reutlingena pišu kako većina europskih zemalja trenutno upotrebljava neaktivno cjepivo (IPV), a ne oralno (OPV), živo cjepivo.
A iako IPV djelotvorno sprečava dječju paralizu, samo dijelom štiti od infekcije i zato je manje pouzdano ako virus aktivno cirkulira. Stručnjaci zato preporučuju i rutinski pregled kanalizacije u područjima sa sirijskim izbjeglicama, da bi se vidjelo ima li ondje virusa.
Benjamin Neuman, virolog s britanskoga sveučilišta u Readingu slaže se da je nova epidemija opasna i za susjedne zemlje i šire.
"Svako novorođeno dijete u opasnosti je od dječje paralize dok se ne cijepi", upozorava. "Dok virus ne bude sasvim iskorijenjen, nužno je da nastavimo cijepiti djecu", dodaje.