Sud zaustavio pljačku: Odbijena predstečajna u kojoj je Todorić trebao preuzeti tvrtku za samo 21,6 milijuna kuna!

 Foto: Agrokor

PREDSTEČAJNA NAGODBA Hotela Živogošće, u kojom je Todorićeva tvrtka KHA dva d.o.o trebala postati većinski vlasnik, odbio je Trgovački sud u Splitu.

> Sumnji i kaznenih prijava sve više: Todorić po Linićevom zakonu povoljno do hotela na Jadranu

Prema rješenju Suda, objavljenom danas na Zagrebačkoj burzi, ova predstečajna nagodba odbijena jer je "protivna javnom moralu društva".
 
Većinski vlasnik Hotela Živogošće trenutno je država koja ima oko 75 posto dionica.
 
Kako je predviđeno predstečajnom nagodbom Hoteli Živogošće trebali su smanjiti temeljni kapital za iznos od 108 milijuna kuna, na iznos od 3,027 milijuna kuna, te smanjiti nominalni iznos dionice sa sadašnjih 370 kuna na 10 kuna.
 
Istovremeno bi se provelo povećanje temeljnog kapitala, izdavanjem 2.166.000 novih dionica, nominalne vrijednosti 10 kuna svaka, koje bi bile uplaćene u novcu, u iznosi od 21,6 milijuna kuna, a isključivo pravo upisa novih dionica, prema sklopljenoj predstečajnoj nagodbi imala bi Todorićeva tvrtka KHA dva d.o.o.
 
Time bi Todorićeva tvrtka postala vlasnik 87,73 posto dionica, dok bi svi dosadašnji dioničari ukupno spali na 12,26 posto dionica. Tako bi Todorić za 21,6 milijuna kuna postao vlasnik sedam puta više dionica nego svi postojeći dioničari zajedno.
 
Sud je ocijenio da bi time najveću štetu imala država, jer gubi većinski paket dionica a time i većinski udjel u imovini tvrtke.
 
Imovina Hotela Živogošće sastoji se od hotela "Nimfa“ i "Punta“ te objekta u autokampu "Dole“, te nematerijalne imovine u vidu potraživanja od države u iznosu od 71,5 milijuna kuna na ime ratne štete.
 
Sve bi to Todorićeva tvrtka, kroz predstečajnu nagodbu dobila za svega 21,6 milijuna kuna!
 
Istovremeno, država se kroz predstečajnu nagodbu, kao najveći vjerovnik odrekla potraživanja prema Hotelima Živogošće u iznosu 160,6 milijuna kuna.
 
Hoteli Živogošće su obnovili i rekonstruirali svoje objekte kreditima komercijalnih banaka, koji su bili pokriveni državnim jamstvima, te su i vraćeni državnim novcima, čime je sanirana ratna šteta, ali tvrtka i dalje ima to potraživanje prema državi, koje bi provedbom predstečajne nagodbe pripalo Todoriću, a država bila dvostruko oštećena.
 
U rješenju se navodi i da se ovom predstečajnom nagodbom ne ostvaruje cilj predstečajne nagodbe, a to je da se vjerovnicima ne omogućuju povoljniji uvjeti namirenja njihovih potraživanja, od onih koje vjerovnici imali da je protiv dužnika pokrenut stečajni postupak.
 
Naime, vjerovnici su se odrekli 70 posto potraživanja, dok bi, zbog vrijedne imovine taj postotak bio daleko veći, a prema procjeni Suda, čak i 100 posto potraživanja.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.