Foto: Shutterstock
SIGURNOST hrane tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana zdravlja, 7. travnja, kojim Svjetska zdravstvena organizacija želi podići svijest o tom globalnom javnozdravstvenom pitanju svih sudionika u prehrambenom lancu – od uzgajivača, prerađivača i prodavača, do potrošača i državnih institucija u sustavu sigurnosti hrane.
Globalizacija u proizvodnji i plasmanu hrane otvorila je nove putove za njezinu kontaminaciju bakterijama, virusima, parazitima i kemikalijama. Sve je teže utvrditi ishodišta bolesti povezanih s namirnicama iz različitih zemalja, navodi Svjetska zdravstvena organizacija i poziva na koordiniranu prekograničnu suradnju radi sigurne opskrbe krajnjeg potrošača.
Onečišćenom hranom i vodom u organizam ulaze štetne bakterije, virusi, paraziti ili štetni kemijski spojevi, uzrokujući razne bolesti, obično infektivne ili toksične po svojoj prirodi.
Patogeni mikroorganizmi u hrani mogu uzrokovati više od 200 različitih bolesti, među kojima su teški oblici dijareje ili po život opasne infekcije poput meningitisa.
Zbog onečišćene hrane 2010. godine umrlo 351.000 ljudi u svijetu
Bolesti praćene dijarejom, uzrokovane zagađenom hranom ili vodom, godišnje usmrte oko dva milijuna ljudi, uključujući i velik broj dece. Kemijski zagađivači mogu uzrokovati akutna trovanja, a njihova dugotrajna konzumacija dovesti do kancerogenih oboljenja.
Zbog konzumiranja onečišćene hrane, procjenjuje se da je u svijetu 2010. godine umrlo 351.000 ljudi, a oboljelih je bilo 582 milijuna, pri čemu su više od 40 posto oboljelih bila djeca mlađa od pet godina. Najviše smrtnih slučajeva izazvalo je trovanje salmonelom, a najviše su bile pogođene afričke zemlje i jugoistočna Azija.
Hrvatska agencija za hranu, kao ustanova koja se bavi procjenom rizika u području sigurnosti hrane i hrane za životinje, objavila je u povodu Svjetskog dana zdravlja brošuru "Sigurnost hrane u mom domu", s pet ključnih savjeta građanima kako pravilno rukovati hranom i smanjiti rizike za svoje zdravlje.
Važnost preventive - savjeti
Zbog sprečavanja prijenosa mikroorganizama, koji su uzročnici raznih bolesti, a mogu se naći u tlu, vodi, životinjama i ljudima, vrlo je važno održavati čistoću ruku, hrane i pribora s kojim se rukuje pri obradi namirnica.
Kuhanu hranu treba odvojiti od sirove jer sirova hrana, osobito meso, piletina i plodovi mora, može sadržavati mikroorganizme koji se za vrijeme termičke obrade mogu prenijeti na drugu hranu.
Hranu treba dobro termički obraditi, posebno mljeveno meso, perad i pečenje, a pokazalo se da obrada već pri 70 stupnjeva Celzijevih pridonosi njezinoj sigurnosti.
S obzirom da se mikroorganizmi mogu razmnožavati vrlo brzo, skuhanu ili pečenu hranu ne treba ostavljati duže od dva sata izvan hladnjaka, a preporučuje se i smrznutu hranu ne odmrzavati na sobnoj temperaturi.
Iz Hrvatske agencija za hranu preporučuju uporabu sigurne vode, jer voda i led mogu biti zagađeni opasnim mikroorganizmima i kemikalija, kao i odabir svježih i zdravih namirnica jer se toksične kemikalije mogu razviti u oštećenim i pljesnjivim namirnicama.
Jakovina: Hrvati jedu zdravo
Što se tiče kvalitete i kakvoće hrane, hrvatski građani mogu biti sigurni, poručio je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina na obilježavanju Svjetskog dana zdravlja koji je ove godine posvećen sigurnosti hrane.
Jedemo kvalitetnu i zdravu hranu, sve nadležne službe i sanitarna inspekcija rade na zavidnoj razini, a pri najmanjoj sumnji u nepravilnosti, proizvod se povlači iz prodaje i prema dostavljačima se pokreće procedura, istaknuo je Jakovina koji je, zajedno s ministrom zdravlja Sinišom Vargom, sudjelovao na obilježavanju Svjetskog dana zdravlja u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
Svjetski dan zdravlja, posvećen sigurnosti hrane, HZJZ je obilježio promocijom zdravog doručkovanja, a po prvi je put predstavio i jamstveni žig "Živjeti zdravo", koji se dodjeljuje zdravstveno sigurnim proizvodima povoljnog nutritivnog sastava.
Voditeljica ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u RH Antoaneta Kaić Rak sigurnost hrane ocijenila je globalnim javnozdravstvenim izazovom, istaknuvši kako je ispravna i biološki vrijedna hrana pravo svakoga čovjeka.
Zobena kaša za zdravi početak dana, a i umjesto kave ječam
Sudionici obilježavanja Svjetskog dana zdravlja degustirali su zdrave doručke - zobenu kažu koju je SZO proglasio najzdravijim doručkom zbog bogatstva vitamina i vlakana, pomiješanu s medom, jabukom i cimetom koji regulira šećer u krvi. Drugi doručak je bio svježi posni sir s crvenom paprikom i sirutkom, a umjesto kave posluživan je napitak mješavine ječma, raži i cikorije koji daje energiju, bez stimulativnog učinka kofeina.
Ministar Varga istaknuo je važnost doručka kao najvažnijeg obroka u danu, ali i odabira namirnica kojima se produžuje životni vijek. Naglasio je i cilj Ministarstva zdravlja da se u idućem petogodišnjem razdoblju prosječni životni vijek u Hrvatskoj produži sa 78 na 80 godina. Zdrave prehrambene navike jedan su od ključnih uvjeta za prevenciju dijabetesa, ustvrdio je ministar i poručio kako prehrana ne smije štetiti zdravlju već biti u njegovoj funkciji. Hrana mora biti puno siromašnija nego što smo navikli, pogotovo treba smanjiti udio soli, crvenog mesa i ugljikohidrata, poručio je ministar.
Ravnateljica HZJZ-a Tamara Poljičanin upozorila je na važnost sigurne pripreme hrane u higijenskim uvjetima bez onečišćenja bakterijama i virusima, također naglasivši važnost doručka kojim se, kaže, treba osigurati energiju za cijeli dan.
Jamstveni žig garantirat će vam što jedete
HZJZ je po prvi put predstavio i jamstveni žig Živjeti zdravo koji dodjeljuje zdravstveno sigurnim namirnicama povoljnog nutritivnog sastava, a dosad ga je dobila jedino mljekara Veronika iz Desniča - za tri proizvoda - posni sir, maslac i sirutku.
Zeleni oblačić "Živjeti zdravo" na prehrambenom proizvodu znači da je riječ o hrani povoljne nutritivne vrijednosti - s visokim udjelom proteina, niskim udjelom soli i zasićenih masnih kiselina te udjelom transmasnih kiselina manjim od dva posto u odnosu na ukupnu energetsku vrijednost proizvoda.