NJEMAČKA je danas odgodila potpisivanje kontroverznog sporazuma za borbu protiv internetskog piratstva, i tako se pridružila zemljama poput Poljske, Češke, Slovačke i Latvije koje su nakon potpisivanja ipak odlučile zamrznuti proces ratifikacije.
U slučaju ratificiranja anti-krivotvoriteljskog sporazuma od strane Europskog parlamenta, ACTA bi nametnula niz strogih međunarodnih standarda za zakone o intelektualnom vlasništvu i tako bi stvorila novo odborno i vladajuće tijelo koje bi nadgledalo provođenje tih zakona, čime bi se ciljalo na sprečavanje distribucije krivotvorenih fizičkih dobara, generičkih lijekova i autorskim pravima zaštićenih digitalnih dobara poput glazbe i filmova.
ACTU još nisu potpisale Njemačka, Slovenija, Estonija, Cipar i Nizozemska
Ono što je izazvalo ljutnju svjetskih internetskih korisnika jest vjerojatnost puno šire primjene samog sporazuma , te kontrole razmjene podataka na internetu kao i strah od narušavanja "internetske slobode".
ACTU su 26. siječnja potpisale 22 članice EU i sama Europska unija, a rasprava Europskog parlamenta o ratifikaciji održat će se u lipnju. Sporazum su već potpisale SAD, Australija, Kanada, Japan, Novi Zeland i još neke zemlje.
No, neke europske članice poput Njemačke, Cipra, Estonije, Nizozemske i Slovenije u jeku sve brojnijih prosvjeda sada mijenjaju svoje mišljenje i odlučuju se za odgodu.
Podsjetimo, međunarodni dan akcije protiv ACTE je sutra, 11. veljače, a prosvjedi su najavljeni i u hrvatskim gradovima, Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Puli.