Tko je uništio Generalturist? Najstarija agencija propala, radnici bez plaće od listopada



NAJSTARIJA putnička agencija Generalturist, koja je djeluje još od 1923. godine, proživljava svoje najteže dane. Gotovo dvije stotine djelatnika te tvrtke zadnju plaću primili su polovicom rujna te  minimalac za listopad 2011 godine. Od tada pa do danas, ništa. Tek obećanja i pozivanje na strpljenje.

U osam godina od vrha do dna

Tako je uprava Generalturista ovih dana s ponosom objavila kako turistička kompanija Uniline, nakon okončanja početnih pregovora, započinje due diligence Generalturista odnosno preuzimanje. O dugu Generalturista, nekad uspješne tvrtke za sada se tek kalkulira, od iznosa 40 milijuna kuna koji se spominje u nekim medijima pa sve do duga većeg od 85 milijuna kuna prema neslužbenim informacijama iz samog Generalturista.

No, pravo je pitanje, kako je Generalturist koji je još 2003. godine imao oko 300 zaposlenih, više od 20 autobusa, veliko zemljište u Radničkoj ulici, veliku zgradu u ulici Praška 5 te gotovo 500 milijuna prometa godišnje došao do današnjeg stanja kada je polovinom siječnja blokirano izdavanje avio karata od velikih kompanija, a Uprava je zabranila bilo kakvu prodaju putničkih aranžmana koje bi za posljedicu imalo financijsku obavezu prema dobavljačima usluga.

Štoviše djelatnici stoje na svojim radnim mjestima a zabranjena im je osnovna djelatnost, kažu nam u toj tvrtki.

Uprava ne bi o problemima


Kada smo Upravu Generalturista upitali koliko je zapravo dug, kada je primljena zadnja plaća te koliko imaju zapravo radnih sporova, na žalost nismo dobili i prave odgovore. Osim onog da - očekuju spas.

"Uprava Generalturista najavila da kvalitetno i dugoročno rješavanje svojih financijskih poteškoća vidi u okviru novog strateškog partnera. Kao što je također poznato, renomirana turistička agencija Uniline je potvrdila da obavlja due dilligence Generalturista kao jednog od najstarijih hrvatskih turističkih brandova. I Generalturist i Uniline su se složili da do okončanja due dilligence-a ne izlaze dalje u javnost sa podacima i informacijama te vrste", rekao je za Index predsjednik Uprave Generalturista Zoran Pečarević odbivši tako razgovarati o problemima svoje tvrtke.

No, za razliku od njega, zaposlenici te tvrtke bili su spremni za Index, "otvoriti dušu". Kako kažu svi problemi su i krenuli od 2003. godine kada tvrtku preuzima obitelj Pečarević koja je dobila Generalturist zamijenivši udjele u Dinersu.

Zaposlenici sumnjaju u namjerno uništavanje

"Hrvatski zakoni dopuštaju osnivanje nekoliko firmi što je ova poduzetna obitelj svakako iskoristila tako da su danas vlasnici još nekoliko firmi pod sličnim imenom kao što su Generalturist Nekretnine, Generalturist Razvoj, Genturist Mreža, Monsun i slično, a na koje su onda tijekom godina prebacili sve nekretnine i vrijednosti", kažu nam zaposlenici Generalturista dodajući kako Generalturist Nekretnine naplaćuje najam prostora poslovnicama Generalturista te potražuje više od 700 tisuća kuna.


Kako smo provjerili u Generalturist Nekretninama na čelu su Maja Pećarević kao direktor i Zoran Pečarević, a tvrtka je imala u 2010. godini dobit od 634 tisuće kuna. I jednog zaposlenika! u 2008. Samo u 2008. godini imali su 2.1 milijuna kuna dobiti.  U isto vrijeme Generalturist ima minus u 2010. godini u vrijednosti od 14,5 milijuna kuna!?

Koje su sve tvrtke izašle iz Generalturista

Isto tako valja naglasiti kako je u srpnju prošle godine osnovana tvrtka Generalturist nekretnine s temeljnim kapitalom od 11.6 milijuna kuna. No za tu tvrtku gdje su također vlasnici obitelj Pečarević za sada nema službenih podataka o poslovanju. 

Tvrtka Genturist za poslovanje nekretninama, trgovinu i usluge osnovana je također u srpnju prošle godine od strane obitelji Pečarević. Tvrtka Monsun koja djeluje na istoj adresi kao i sve tvrtke obitelji Pečarević u blokadi je od 2002. godine a kao direktor se navodi Petra Pečarević Dolezil.

No, vratimo se na informacije unutar tvrtke. Zaposlenici nam kažu kako je dio managmenta u tvrtki koji su zapravo Generalturist i bacili u dugove, odlazili s milijunskim otpremninama.

No problem je u tome da zaposlenici nakon osam godina što su gledali rastakanje te tvrtke svojim vlasnicima više ne vjeruju, posebno ne kada govore o spasu koji dolazi od agencija Unilinea. 

"Na naše inzistiranje, prezentirano nam je novo preuzimanje od strane agencije Uniline te je u tijeku due diligence Generalturista. Ono što je do sada obavljeno jest isključivo preuzimanje posla od strane Uniline-a, za što nismo sigurni da je u skladu sa zakonom, s obzirom da se Uniline još ničim nije obvezao preuzeti Generalturist", kažu nam zaposlenici pitajući se hoće li se možda provizija od tih poslova naći u dogledno vrijeme na nekom od računa obitelji Pećarević.

Neka se Generalturistom bavi Državno odvjetništvo

Prema razgovoru zaposlenika jedna stvar postala nam je itekako jasna. Cijela priča mogla bi se uskoro naći na stolu Državnog odvjetništva.

"Postavlja se pitanje zašto nismo reagirali ranije jer već više od 2 godine toleriramo svakojako kršenje naših prava iz Zakona o radu i Ugovora o radu. Naime, radili smo u dobroj vjeri, vjerujući u bolje sutra za Generalturist, za nas koji volimo rad u turizmu, za to smo se školovali te vidimo našu budućnost u turizmu. S obzirom da ovo više nije turizam jer i Kazneni zakon za mnoge radnje koje su se odvijale ima mjerodavne norme, smatramo za potrebnim preko vas upoznati hrvatsku javnost i državne institucije sa stanjem u tvrtki", zaključuju na kraju zaposlenici Generalturista. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.