Tražili su ih Google i Skype, ali "ubila" ih je hrvatska birokracija: "Otišli smo u London i osnovali firmu za jedan dan"



VLADI Zorana Milanovića najveći prioritet trebao bi biti gospodarski uspjeh Hrvatske. Upravo zato u posljednje vrijeme pojednostavljena je procedura, tvrtke se mogu osnivati za "deset kuna", a Hrvate se potiče da otvaraju vlastite tvrtke. 

No, da se Vladin obračun s birokracijom zapravo svodi na prazne riječi uvjerila su se tri mlada hrvatska poduzetnika, koji su nakon mjesec dana uzaludnog obilaženje hrvatskih šaltera kako bi otvorili tvrtku, jednostavno sjeli u zrakoplov za London i u roku od 24 sata osnovali tvrtku i započeli s radom.

Tražili ih Google i Skype, no žele ići samostalno

Damir Franušić, Josip Djuričić i Danijel Starman krenuli su ovog ožujka s projektom "Release14" koji je započeo kao neprofitabilni Open Source projekt.

"Budući da već godinama radimo na razvoju kritičnih sustava za mobilne i fiksne operatere i internet service providere, željeli smo konačno samostalno pokrenuti jedan brand baziran na dugogodišnjem iskustvu i nekako utjeloviti sva naša znanja i reputaciju u vlastite produkte", pričaju nam Damir, Josip i Danijel dodajući kako su počeli raditi na vlastitom sustavu za napredno filtriranje SMS poruka s ciljem zaštite mobilnog operatera od neželjenih poruka koje narušavaju sigurnost mreže i omogućuju zaobilaženje naplate.

Uspjeli su napraviti sustav s besplatnim izvornim kodom i pod GPL licencom koji je postao izuzetno privlačan mobilnim operaterima jer su inicijalni troškovi drastično smanjeni. Nakon što je njihov rad primijećen pristigle su ponude za suradnju s Googleom i Skypeom, no nisu htjeli ulaziti u velike korporacije nego su odlučili uspjeti sami. Bila je tu i unosna ponuda iz Dubaija, ali odlučili su se na dužu poslovnu suradnju s tvrtkom iz Švicarske i ugovorili posao težak pola milijuna eura. No, upravo tu i kreću "hrvatski problemi".


Zbog užurbanosti posla krenuli su odmah na Hitro.hr da bi pokrenuli proceduru za otvaranje tvrtke. Prvi problemi krenuli su s imenom jer je zabranjeno u nazivu tvrtke imati englesku riječ.

Nakon 15 dana nisu se maknuli od izbora imena

"Tražili smo jednostavna imena koja bi zadržala neku poveznicu sa Release14 imenom koje smo izgradili, kao što su primjerice R14 ili R14 Grupa. Pokušali smo objasniti R14, koji će ljudima iz 'Voice' krugova biti poznat kao Release Cause 14 iz 'number Portability svijeta', koji je propisan I hrvatskim telekomunikacijskim zakonima, no naravno dobili smo samo blijedi pogled i objašnjenje da ne postoji šansa da naziv može sadržavati engleski naziv", pričaju nam ovi poduzetnici dodajući da su platili 29 kuna za tzv. provjeru imena te im je rečeno da se vrate za "dva-tri dana" dok se provjeri naziv iako bi ta procedura prema službenoj stranici Hitro.hr trebala trajati jedan dan.

Naravno, umjesto dva-tri dana sve se odužilo na tjedan dana. Dobili su telefonskim putem odgovor da naziv "R14 Grupa" nije prošla jer je "naveden samo jedan osnivač". Naime, za "grupu" je potrebno više osnivača,  što su i naveli u zahtjevu, no to su službenici u Hitro.hr nekako zaboravili.


"Rekli su nam da se možemo žaliti, ali da ne znaju koliko će to sada trajati. Gospođa koja radi na šalteru preporučila nam je da je najbolje da nađemo nova imena. Na pitanje znači li to opet čekanje  tjedan dana odgovoreno nam je da je takva procedura", pričaju nam Damir i Josip naglasivši kako je u tom trenutku već prošlo 15 dana, a da se nisu "makli" od imena.

Bilo nam je svega preko glave, posao je čekao

"Tada su nam objasnili da nakon što na prođe ime, imamo još 15 dana da se okonča cjelokupna procedura. No, toliko nismo mogli čekati. Naime, nas čekaju dogovoreni poslovi u vrijednosti od pola milijuna eura ", kažu nam ovi poduzetnici naglasivši kako im je tada jednostavno "puklo" te su odlučili tvrtku registrirati vani. Krenuli su u London, prijavili su se na poznati britanski servis za registraciju tvrtke.

"Počeli smo ispunjavati online upitnik oko 6 sati navečer i sve je bilo gotovo za nekih 30 minuta. Ukupna cijena iznosila je oko 2000 kuna. Drugi dan ujutro oko 11 sati, dobili smo mailom certifikat o osnivanju tvrtke s matičnim brojem i svim relevantnim podacima. Samo ću napomenuti da je cijela stvar mogla biti gotova unutar 3 sata da smo registraciju započeli prije 2 popodne. Ono što je nama bilo jako bitno je da zadržimo ime koje smo gradili mjesecima i pod kojim smo sklopili ugovore s klijentima", kažu nam ovi poduzetnici.

U Britaniji sve je lakše


No, što zapravo znači registracija tvrtke u inozemstvu, upitali smo poduzetnike. Kako su nam rekli,
tvrtka radi pod britanskim zakonima. To znači da direktori moraju isplaćivati plaću ondje, koja je neoporeziva jer žive u Hrvatskoj.

"Porez će biti plaćen u tom slučaju ovdje. Što se plaćanja tiče stvari ne mogu biti lakše, sve velike banke unutar Velike Britanije spremne su raditi s nama pogotovo kada se pokažu MOU (memorandum o sporazumu) i LOI (pismo namjere) od naših klijenata", kažu nam ovi poduzetnici dodajući da tvrtka porez na dobit plaća u Britaniji. Troškovi knjigovodstva su 60 funti mjesečno dok je u Hrvatskoj cijena oko 100 do 150 eura.

Borba s birokracijom, unaprijed izgubljena bitka

"Stalno su priče o tome kako su potrebne investicije u Hrvatskoj te kako treba ulagati u privatni sektor. No, realnost je da svi potencijalni investitori bježe iz Hrvatske, bez obzira na znanje i sposobnost naših ljudi. Borba s birokracijom i svi ti porezi i nameti koji se plaćaju su jednostavno previše za svakoga", kažu nam na kraju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.