Foto: 123rf
Metali bitni za autoindustriju imali snažne promjene cijena
Naime, platina je ključna za izradu konvertera dizela, a paladij vodeći metal u motorima na benzin te je stoga cijena tih dvaju sirovina zabilježila dramatičnija kretanja. Platina je ostvarila šestogodišnji minimum, dok su ulagači bili u potrazi za paladijom te je razlika u cijeni dosegla i 12 posto, kaže Ole Hansen, rukovoditelj strategije za robe u Saxo Banci, ističući da je u dosadašnjim uvjetima platina bila puno zanimljivija ulagačima.
"Osim što je iznimno važna vijest za auto industriju uzdrmala tržište dionica, i grupa metala predvođena platinom osjetila je drugi val skandala pri čemu su krenule špekulacije da će se smanjiti korištenje dizel motora, a time i potražnja za platinom. Za značajniju promjenu potražnje za vrstama motora bit će najvažnije eventualne političke inicijative da oporezivanjem goriva ili samih automobila, dizel motori postanu manje atraktivni", kaže Hansen.
Energenti i poljoprivredni proizvodi u plusu
Gubici u industrijskim metalima iz prošlog jedna u prosjeku košarice nadoknadili su energenti i poljoprivreda. Pšenica je ostvarila jednomjesečni rekord radi promijenjenih vremenskih uvjeta u Australiji kao i mogućim olakšicama u poreznom opterećenju za izvoz iz Rusije, pa bi izvoz mogao porasti. Šećer i kava koji su već mjesecima u zamci brazilskog reala ostvarili su određeni rast pred kraj tjedna.
Obje te sirovine pod znatnim su pritiskom događaja u Brazilu, pa su poskupile kako se brazilski real oporavio ponajviše u sedam godina, s rastom od 5,8 posto, zahvaljujući potezu brazilskog predsjednika da upregne sve raspoložive alate da bi zauzdao volatilnost. Gospodarstvo i država ipak nisu još na potpunom putu oporavka, a posljednji događaji samo pokazuju ovisnost šećera i kave o brazilskoj valuti, zaključuju u danskoj investicijskoj banci.