Foto: Guliver Image / Getty Images
Bila je to priprema za dolazak turskog premijera Recepa Tayyipa Erdogana u Istanbul prvi put otkad su započeli masovni prosvjedi. Samo koji sat ranije Erdogan je prosvjednicima koji su kampirali u parku Geza u istanbulskoj četvrti Taksim uputio direktnu prijetnju - ili se raziđite, ili ćemo vas istjerati.
Policija "počistila" prosvjednike zbog Erdoganovog skupa
Obećanje je vrlo brzo ispunjeno. U Istanbul je stiglo više od tisuću policijskih specijalaca iz različitih dijelova Turske, koji su poslani na prosvjednike. Taksim je "očišćen" od prosvjednika, a njihovi šatori su srušeni. Sve kako bi u nedjelju Erdogan mogao u miru održati stranački miting u sasvim drugom dijelu grada.
Na skupu Erdoganove Stranke pravde i razvitka u Istanbulu se okupilo više desetaka tisuća njegovih pristaša, javlja BBC. Erdoganovi istomišljenici skandirali su "Narod je ovdje, a gdje je rulja". "Mi smo tiha većina, a ne šljam koji nas pokušava prestrašiti", kazao je Reutersu jedan od pristaša vladajuće partije.
Obračun turskog premijera s medijima i Europskom unijom
"Ovo je prava slika Turske, unatoč onome što međunarodni mediji zadnjih dana emitiraju", kazao je Erdogan okupljenim pristašama te pozvao BBC, CNN i Reuters da "iskrive sliku ovog skupa, ako mogu". Erdogan se u svom govoru opet okomio na prosvjednike, kazavši da iza njih stoje strane interesne skupine, a primijetio je i da je "vrlo zanimljivo što je u prosvjedima sudjelovalo mnogo stranih državljana".
Poslao je poruku i Europskom parlamentu, koji je usvojio rezoluciju o prosvjedima u Turskoj. Europa je kritizirala Erdogana zbog policijske represije. "Turska nije zemlja koja će prihvatiti uvjeravanja od parlamenata koji o Turskoj ništa ne znaju. Europska unija bi trebala znati gdje joj je mjesto!", grmio je Erdogan.
Policija udara po prosvjednicima u Istanbulu i Ankari
Ni prosvjednici nisu, međutim, sjedili skršenih ruku. Tisuće ljudi koji odbijaju mirno prihvatiti Erdoganovu represiju tijekom dana u više navrata su se pokušali probiti na Trg Taksim, kojeg štiti policijski kordon. Policajci ni ovoga puta nisu štedjeli na suzavcu i vodenim topovima.
Na više punktova u Istanbulu, ali i u glavnom gradu Ankari, prosvjednici su se sukobljavali s policijom. "Osvojit ćemo ponovo Trg Taksim i park Gezi u Taksimu", kazao je Guardianu neslužbeni glasnogovornik grupe prosvjednika Alican Elagoz. Guverner Istanbula Huseyin Avni Mutlu je, pak, poručio da su Trg Taksim i park Gezi do daljnjega zatvoreni za javnost i da se nitko nema pravo na njima okupljati.
Policajci koji su okružili Trg Taksim legitimiraju prolaznike i pretražuju njihovu prtljagu. Prosvjednici nisu još uspjeli ponovo zauzeti trg, ali su okupljeni u okolnim ulicama i pokušavaju se probiti. Veliki problem im i dalje predstavlja obilata uporaba suzavca od strane policije. Prosvjednici uzvraćaju na napade policajaca gađajući ih kamenjem.
Generalnim štrajkom protiv policijske brutalnosti
Prateći izvještaje međunarodnih novinara iz Istanbula, stječe se dojam da je sve ovo samo uvod u nove velike prosvjede. Erdogan je policijskom akcijom protiv prosvjednika u noći sa subote na nedjelju samo pojačao bijes naroda i revolt prema vlasti, koji su u Turskoj zadnjih tjedana ionako vrlo opipljivi.
U prilog ovoj tezi ide i generalni štrajk kojeg su dva najveća turska sindikata najavila za ponedjeljak. U štrajk ulazi više do 240.000 radnika. Početni štrajk trajat će samo 24 sata, ali vrlo bi se lako mogao nastaviti ukoliko Erdoganova represija prema prosvjednicima ne olabavi. Šefovi sindikata poručili su da je cilj štrajka prisiliti vlast da obustavi policijsko nasilje nad građanima Turske.