Foto: Hina
MINISTAR Jakovina gostovao je u emisiji Hrvatskog radija A sada Vlada, te je ustvrdio kako je strah od TTIP-a iracionalan. "Svaka članica EU-a sama određuje hoće li dozvoliti uzgoj i proizvodnju GMO hrane", naglasio je Jakovina. Tvrdi i kako Hrvatska ima jasan stav koji brane predstavnici vlade na Vijećima ministara. Kritizirao je medije rekavši kako nedostaje analitičkog novinarstva koje bi javnosti predstavilo stvarnu sliku.
Borzan: Mi nismo bili za odgodu
"TTIP ne prestaje izazivati kontroverze, kako među građanima tako i u Europskom parlamentu. Europsko predstavničko tijelo je u srijedu ujutro trebalo glasati o mišljenju o tijeku pregovora. No u utorak navečer predsjednik Parlamenta Martin Schulz je donio odluku o odgodi glasanja. To je unutar ovlasti predsjednika, ali debata o sporazumu se trebala održati kako je i zakazana. U srijedu ujutro se pak pokazalo kako to nije tako, debata je isto tako odgođena većinom od samo dva glasa za.", stoji u priopćenju koje je u srijedu ujutro medijima poslala Biljana Borzan.
"Glasanje je odgođeno, no mi smo bili spremni raspravljati o ovoj važnoj temi. Mislim da to žele i građani koji su nas proteklih dana zasipali mailovima. Njihovo je pravo znati što Europski parlament misli o TTIP-u, a svaka odgoda će pojačati sumnju javnosti. Glasala sam protiv odgode rapsrave jer mislim da nemamo što kriti, građanima treba reći kako stvari stoje," kazala je hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.
U obrazloženju odgode su navedeni proceduralni razlozi, no jasno je da je pravi razlog neslaganje unutar političkih grupa oko nekih ključnih odredbi poput ISDS-a. Radi se o sustavu razrješenja sporova između investitora i država za koji zagovaratelji kažu da će povećati ulaganja, a protivnici da će omogućiti multinacionalnim tvrtkama tužbe protiv suverenih država.
"Grupa socijalista je uložila amandman da se ISDS potpuno isključi iz TTIP-a jer mislimo da bi to sporazum učinilo pravednijim i demokratičnijim. Europski pučani su bili protiv tog amandmana, no glasanje bi bilo vrlo tijesno. Rezultat je teško predvidjeti jer nije bilo jedinstvenog stava unutar velikih političkih grupa, što je jedan od razloga zašto je došlo do odgode glasanja," kazala je Borzan.
Prilikom glasanja o odgodi debate atmosfera u plenarnoj dvorani Europskog parlamenta je bila naelektrizirana. Pljuštale su međusobne optužbe za kukavičluk i zakulisne igre, a inače pristojna razina komunikacije se pretvorila u nadvikivanje.
"Na momente je bilo mučno gledati kolege koji su inače smireni i konstruktivni kako urlaju i mašu rukama. Očito je da TTIP ima potencijal stvarati sukobe, a ovdje se radilo samo o mišljenju o tijeku pregovora. Kada budemo glasali o konačnom pristanku ili odbacivanju sporazuma, očekujem kako će situacija biti na rubu, " upozorava Borzan.
"Nastavljam pratiti tijek pregovora kako bi sporazum na kraju bio u korist građana. Redovito imam termine u sigurnoj sobi Europskog parlamenta gdje imamo priliku pregledavati dokumentaciju i to ću raditi dok god traju pregovori. Postoje određena "crvena crta" koje ne smijemo pregaziti, a to je zaštita europskih standarda u sigurnosti hrane, radničkih prava, okoliša, javnih službi i prava potrošača, " kazala je Borzan.
Glasanje o TTIP-u odgođeno
Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz odgodio je u utorak glasovanje o preporukama Europskoj komisiji za pregovore o slobodnoj trgovini između Europske unije i Sjedinjenih Država nakon što su socijalistički zastupnici zatražili da se u tekstu rezolucije ne spominje mehanizam za rješavanje sporova između privatnih investitora i država.
Rasprava o tekstu rezolucije trebala se održati jutro no i ona je odgođena.
Schulz je iskoristio mogućnost koju mu pruža poslovnik, koji predviđa da se glasovanje može odgoditi u slučajevima kada ima previše amandmana na neki tekst. Sada bi Odbor za međunarodnu trgovinu trebao razmotriti 116 amandmana podnesenih na tekst i predložiti koji od njih mogu ići na glasovanje na plenarnoj sjednici.
Sljedeći sastanak odbora za međunarodnu trgovinu predviđen je 15. i 16. lipnja u Bruxellesu.
Krajem svibnja glavne političke skupine u Europskom parlamentu postigle su kompromis i na Odboru za međunarodnu trgovinu izglasale prijedlog preporuka koje bi Komisija trebala slijediti u pregovorima s Amerikancima.
U ime 28 zemalja članica pregovora Europska komisija, koja o tome obavještava Europski parlament koji će zajedno sa zemljama članicama odlučivati o konačnom tekstu sporazuma.
Međutim, socijalisti su naknadno podnijeli amandman u kojem traže da se iz toga sporazuma o trgovini, poznatog pod akronimom TTIP (Transatlantsko trgovačko i investicijsko partnerstvo), izbaci mehanizam za rješavanje sporova između investitora i država.
Mehanizam za rješavanje sporova, poznat kao ISDS, po mišljenju mnogih, omogućio bi velikim korporacijama da zaobiđu sudove država članica u slučajevima kada podižu tužbe jer smatraju da su im ugrožene investicije.
Socijalisti time sada uvjetuju svoju potporu rezoluciji. Europska pučka stranka se slaže sa zahtjevom da se traži reforma toga mehanizma, ali ne podržava zahtjev da se traži ukidanje toga mehanizma.
Sve političke skupine u Europskom parlamentu načelno podržavaju zaključivanje sporazuma s Amerikancima, ali sve je veći otpor prema tome mehanizmu, koji daje nekim poluprivatnim arbitražnim sudovima veću moć nego što je imaju države članice.
Jedan od poznatijih slučajeva u vezi s tim mehanizmom je tužba američkog duhanskog diva Philip Morrisa protiv Australije, koja je u sklopu borbe protiv pušenja uvela jednoobrazno pakiranje svih cigareta.
Stoga je europska povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstroem predložila uspostavu trajnog međunarodnog suda koji bi zamijenio bilateralne arbitražne sudove.