Ilustracija: bj-sajam.hr
DESETI Međunarodni pčelarski sajam u Gudovcu kod Bjelovara koji je okupio 131 izlagača iz Europe otvorila je danas zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol.
"Samo dobro organizirani i udruženi proizvođači mogu jačati sektor kojim se bave, a time lakše konkurirati na tržištu i razgovarati o dodatnim mogućnostima financiranja iz europskih fondova za ruralni razvoj i izravna plaćanja", rekla je Španjol.
Dodala je kako pčelari, u odnosu na druge poljoprivredne grane, uz osnovni imaju dodatni potencijal koji proizvodnju čini profitabilnom.
"Uz med tu je pregršt različitih proizvoda - cvjetni prah, matična mliječ, propolis, različita pića, kolači i džemovi, što čini proizvode s dodatnom vrijednošću", kazala je Španjol.
Predsjednik Hrvatskoga pčelarskog saveza Martin Kranjec naglasio je dobru organizaciju hrvatskih pčelara zbog kojih su potpuno spremni dočekali ulazak Hrvatske u Europsku uniju.
"Hrvatski pčelari unazad nekoliko godina u sustavu su financiranja kroz Nacionalni pčelarski program kojim svake godine ostvaruju pravo na 18 milijuna kuna, a iz fondova Europske unije na raspolaganju nam je 7,4 milijuna eura", rekao je Kranjec.
Približno 11 tisuća pčelara u Hrvatskoj posjeduje 661 tisuću košnica, a godišnje proizvode 8 tisuća tona meda od 16 različitih vrsta medonosnog bilja - bagrem, lipa, kadulja, uljana repica, kesten, suncokret, lavanda i livada. Gotovo 80 posto pčelara su hobisti, njih 18 posto pčelarstvom se bavi kao dodatnim zanimanjem, a dva posto su profesionalci.
Na sajmu se s pčelinjim proizvodima predstavlja 131 izlagač iz Europe, a pčelarsku opremu izlažu proizvođači iz Finske, Grčke, Njemačke, Slovenije, Austrije, Mađarske, Poljske, Srbije i BiH.
U stručno-edukativnom dijelu manifestacije sudjelovali su profesori sa sveučilišta iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Srbije.
Na okruglom stolu o trenutnom stanju u pčelarstvu Europske unije govorili su europski povjerenik Svjetske pčelarske organizacije Apimondije i savjetnik Odbora za poljoprivredu u Europskom parlamentu Philip McCabe, Wolfgang Messner iz austrijske vladine Agencije za poljoprivredno tržište te predstavnici pčelarskih saveza Mađarske, Češke, Poljske, Bugarske, Austrije i Irske.
Na inicijativu pčelara iz Hrvatske i Slovenije predloženo je osnivanje koordinativnog tijela koje bi u Europskom parlamentu lobiralo za pčelare Europske unije.
"Dogovoreno je da nam do 1. travnja svi pčelarski savezi iz Europske unije pošalju konkretne prijedloge o funkcioniranju takvog tijela", rekao je Kranjec.