Foto: Guliver Image / Getty Images
IDEJA o izgradnji tvornice streljiva nije nova, o njoj se duže razmišlja, no sada je projekt ušao u ozbiljniju fazu, kazao je direktor HS Produkta Željko Pavlin nakon sastanka s premijerom Zoranom Milanovićem te ministrima Rankom Ostojićem i Antom Kotromanovićem. Prema procjenama nova tvornica vrata bi mogla otvoriti kroz tri godine.
"Mora se vidjeti koji će dio ići od HS Producta, koji eventualno od ministarstava i države te kakav će u konačnici biti oblik vlasništva te potencijalne firme. Sigurno se ništa ne može preko noći obaviti, ali bih rekao da su potrebne dvije-tri godine da tvornica počne raditi izvoziti. Hrvatska je premala za jednu takvu tvornica tako da je potrebno, i prije nego tvornica proradi, riješiti izvoz i naći kupce", rekao je direktor HS Producta Željko Pavlin.
Tvornica streljiva strateško je pitanje svake države,a toga je svjestan i premijer Milanović koji je rekao kako je prije 20 godina bilo nevjerojatno i razmišljati o proizvodnji oružja, a danas Hrvatska ima vrlo složen proizvod zahvaljujući kojem može biti konkurentna i zarađivati.
"Naši planovi su, sad kad je ovo na ovakvoj razini zahvaljujući isključivo poduzetništvu pojedinaca jer država s tim nije imala gotovo nikakve veze - država uzima, odnosno opskrbljuje i oprema vojsku i policiju s hrvatskim proizvodom. To nije velika količina i tvornica od toga ne može živjeti, one žive od svjetskog tržišta. Međutim, sada smo došli do trenutka da vrlo ozbiljno razmišljamo i planiramo neku vrsti zajedničkog projekta izgradnje tvornice streljiva", kaže Milanović.
HS gotovo 97 % svojih proizvoda izvozi na strana tržišta
Proizvodnjom streljiva u Europi se bavi tek nekoliko država, a podsjetimo kako HS gotovo 97 % svojih proizvoda izvozi na strana tržišta. Potencijalne kupce streljiva vide u Americi, ali i Europi, te bliskom i dalekom istoku.
"Danas u Europi tvornice koje rade streljivo nemaju dovoljno kapaciteta. Iz našeg iskustva možemo reći da plaćamo unaprijed i čekamo po čest mjeseci streljivo koje će doći za naše potrebe", rekao je Pavlin.
Iako prodaja MUP-u te Hrvatskoj vojsci nije glavni izvor prihoda najperspektivnije hrvatske tvrtke, političari su itekako svjesni da ne smiju stajati na putu razvoja..
"Ako kupujemo streljivo s NATO certifikatom u sljedećih pet godina nam treba do 70 milijuna kuna, a bez certifikata 45 milijuna kuna", istaknuo je ministar obrane Ante Kotromanović
Otvaranjem tvornice u njoj bi posao u samom početku našlo stotinjak ljudi, a to je i interes lokalne zajednice, odnosno grada Karlovca.
"Mislim da je to dobro. To je ono što činimo da vlastitu domaću industriju, kada govorimo o obrambenu industriju, dignemo na noge, oživimo, da se ona razvija. Mi smo zadovoljni kako to za sada dobro ide s obzirom da je konkurencija ogromna na svijetu", rekao je Kotromanović.
I dok hrvatska puška i pištolj konkuriraju na svjetskom tržištu, ne zaboravimo da je u njihovu proizvodnju uključeno 1.800 zaposlenika HS Produkta, a završetkom radova na novom pogonu još dvjestotinjak ljudi pronaći će posao. Spomenimo i kako Marko Vuković i Ivan Žabčić godišnje ulože između 50 i 100 milijuna kuna u razvoj proizvodnje.