U Srbiji pozivi za ratnom odštetom zbog agresije, bombardiranja NATO-a

Screenshot: YouTube

PREDSJEDNIK Jedinstvene Srbije Dragan Marković - Palma danas poziva na traženje odštete zbog NATO-vog bombardiranja Srbije u 1999. godini.

"Od NATO agresije Srbija ne može da podigne glavu", piše u priopćenju Markovića čiji sadržaj prenosi Tanjug.

"U bombardiranju te godine ubijeno je 2.500 ljudi, ranjeno ili povrijeđeno 12.000, među kojima je i 2.700 djece. Bombardirani su brojni civilni objekti i to osiromašenim uranijem čije su posljedice nesagledive, zato smatram da bi trebalo da uz naše i međunarodni vještaci procjene ratnu štetu koja je tada pričinjena našoj zemlji", piše Marković i dodaje da nakon 16 godina "neki još uvijek žele nametnuti krivicu Srbiji, a Srbija je uvijek vodila obrambene, a ne osvajačke ratove, a na Kosovu i Metohiji su Srbi vjekovima živjeli na svom teritoriju i morali su i imali su pravo da ga brane".

Skup "Da se ne zaboravi - ne u NATO"

Istovjetni poziv za odštetom je upućen i jučer sa skupa kojeg je uz moto "Da se ne zaboravi - ne u NATO", organizirao "Beogradski forum za svet ravnopravnih" i Klub generala i admirala, "povodom 16. godišnjice NATO agresije na Jugoslaviju."

Na skupu se moglo čuti da je "agresija predstavljala kršenje svih normi međunarodnog prava, a da su Srbija i tadašnja SRJ pretrpjele ogromna materijalna razaranja i velike ljudske žrtve."

Poziv za obnovom zahtjeva za ratnu odštetu je uputio umirovljeni general Jovo Milanović zatraživši pokretanje tužbi protiv 14 vodećih ličnosti koje su u vrijeme bombardiranje imale mandat u NATO-u.

Tanjug izvještava da su na skupu bili i predstavnici Udruženja heroja Rusije čiji je predsjednik Aleksej Čagin rekao da će grupa mladih ljudi iz Srbije posjetiti Rusiju povodom obilježavanja sedamdesetogodišnjice pobjede nad fašizmom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.