Foto: Hina
GOSTUJUĆI u emisiji ''U mreži prvog'', pravni savjetnik udruge ''U ime obitelji'' Krešimir Planinić je izjavio da inicijativa o promjeni izbornog zakonodavstva ima dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma.
Sporne brojke
Njegovu procjenu o dovoljnom broju glasova je osporio ministar uprave Arsen Bauk rekavši da će se referendum raspisati ukoliko ga zatraži deset posto hrvatskih građana, što prema tumačenju saborskog odbora za Ustav i Ustavnog suda podrazumijeva broj od 452,613 potpisa.
''Ako bude prijepora oko potrebnog broja potpisa, razriješit će ih Ustavni sud,'' poručio je Bauk.
Milan Kovač (HDZ) se složio s Baukovim gledištem, ''koliko treba potpisa, odredit će Ustavni sud. Za to sam da budu uključeni i glasovi dijaspore. Treba nam konsenzus oko tako važnih pitanja kao što je izborni zakon. Vrlo skoro ćemo objaviti inicijativu HDZ-a kakav izborni zakon želimo,'' rekao je.
Predstavnička ili direktna demokracija?
''Potpisi se prikupljaju u Hrvatskoj, ne mogu se prikupljati izvan zemlje. Očito se brojkama varira kako komu odgovara, očito ne postoji politička volja i očito se želi onemogućiti referendume. Već je ovaj broj od 374.000 iznimno visok: u Švicarskoj je, npr., potrebno za raspisivanje referenduma prikupiti 50.000 potpisa, i to u mjesec dana,'' ponudio je Planinić u replici.
Sutra objavljuju broj potpisa, imaju li dovoljno?
Inicijativa U ime obitelji sutra bi trebala objaviti točan broj prikupljenih potpisa za raspisivanje referenduma o izmjeni izbornih pravila.
"Ako treba potpise ćemo prikupljati po konzulatima", kazala je Jelena Gazivoda iz Udruge U ime obitelji.
"U deset posto potpisa koje građanska inicijativa treba prikupiti ne mogu ulaziti oni birači koji ne mogu potpisati, a to su svi oni koji žive izvan Hrvatske. Ako gospodin Peđa Grbin ili ministar Arsen Bauk smatraju drugačije i omoguće građanima izvan Hrvatske da zatraže raspisivanje referenduma mi ćemo vrlo rado prikupljati potpise i u državama u kojima žive Hrvati i izvan Hrvatske", kaže Gazivoda.
Ustavna stučnjakinja Sanja Barić pak tvrdi: "Uvijek se do sada računalo 450 tisuća, ukupan broj, tako je potvrđeno do sada u svim slučajevima. U krajnjoj liniji ako postoji bilo kakva sumnja to će pitanje rješavati Ustavni sud".
Zadnju će riječ, po svemu sudeći, imati Ustavni sud, no žalosno je, smatra laburist, Dragutin Lesar što i u novom prijedlogu Zakona o referendumu koji je u javnoj raspravi ima manjkavosti, zbog čega ovo pitanje i dalje ostaje nedorečeno i neriješeno.
"Ta dvojba nije razriješena nego je prepisana ustavna odredba o deset posto birača u RH, a to je idealna prilika da zakonodavno riješimo koji se broj birača uzima kada su u pitanju brojevi potpisa i od čega se računa", zaključuje Lesar.
> Zbrajaju se glasovi, Željki Markić nedostaje 100.000 glasova za referendum