Ilustracija: Screenshot / Google Play
Prošlog tjedna počeli su s poslovanjem u glavnom gradu Rumunske - Bukureštu.
Trenutno su tarife vrlo slične postojećim kompanijama koje djeluju na tom tržištu. Start se naplaćuje 0,30 eura kao i cijena po kilometru.
Korisnici taksi usluga s oduševljenjem su dočekali dolazak Ubera, no kao i u drugim zemljama, bune se postojeći taksisti, jer smatraju da se radi o nelojalnoj konkurenciji.
Uber je vrlo popularan u zapadnim zemljama gdje su cijene taksija visoke, dok se u Rumunjskoj očekuje da će pojačana konkurencija poboljšati razinu usluge.
Govoreći na konferenciji u Münchenu, u siječnju ove godine, osnivač kompanije Travis Kalanick rekao je da će tvrtka stvoriti 50,000 radnih mjesta u "novom partnerstvu" s europskim gradovima.
Index je tada kontaktirao Uber kako bi doznao uključuju li planovi širenja Hrvatsku.
"Uber ima ambiciju biti svugdje - mi želimo biti prisutni u svakom progresivnom gradu koji misli unaprijed i treba siguran, pouzdan i učinkovit transport. Mi uvijek istražujemo naše opcije, uključujući one u Hrvatskoj. Tehnološka revolucija se već događa i inovativan grad poput Zagreba ne bi trebao izostati," pisalo je u odgovoru Ubera kojeg potpisuje glasnogovornica Alana Saltzman.
Putem mobilne aplikacije Uber spaja korisnike i slobodne vozače
Vozači koji rade za Uber nemaju taksi licencu niti taksimetar, a prijaviti se može gotovo svatko sa odgovarajućim vozilom i vozačkom dozvolom.
Uber putem aplikacije za mobilne uređaje spaja putnike s najbližim slobodnim vozačima.
Sva plaćanja vrše se putem aplikacije, na način da se na kraju vožnje iznos naplaćuje sa kreditne kartice klijenta. Kompaniji ide od 5 do 20 posto od cijene vožnje.
Kompanija na svojim stranicama ima otvoreni poziv zainteresiranim vozačima, što znači da se moguće registrirati kao potencijalni vozač iako u zemlji još uvijek ne postoji ta usluga, te prema broju prijavljenih vjerojatno odlučuju na koja tržišta će se širiti.