Screenshot: YouTube
MEDIJI propitkuju posljedice predstavljanja kineskog projektila neslužbeno nazvanog "ubojičin buzdovan" koji je zasjenio ostala oružja na nedavno održanoj paradi i prema izvješćima može letjeti 10 puta brže od zvuka.
DF-21D nakon lansiranja ulazi u zemljinu orbitu odakle se vraća u atmosferu sa supersoničnim brzinama koje presretanje čine gotovo nemogućim. Projektilu navodno treba oko 15 minuta da dosegne cilj u dometu do 1600 kilometara, a planiraju se i inačice za obaranje satelita, odnosno rat u "svemiru".
"U ovom projektilu ima više simbolizma nego u bilo kojem oružju kineskog arsenala," rekao je Ashley Townshend iz Centra za američke studije unutar Sveučilišta u Sydneyu za Financial Times. "Ovo je raketa koja uistinu utječe na američku sposobnost da vojnu moć približi kineskim obalama. Ona značajno podiže rizik i troškove".
Prema istom izvoru, Amerikanci užurbano rade na protubalističkoj tehnologiji za brodove, uključujući elektroničke mjere za blokiranje komunikacijskog sustava DF-21D koji nakon povratka u atmosferu treba dodatno navođenje do cilja.
Kina za cijenu jednog američkog nosača aviona može kupiti 1,200 raketa, što bi Ameriku moglo prisiliti da promjeni mornaričku strategiju koja se snažno oslanja na njihovu upotrebu.