SLOVENSKI ministar vanjskih poslova potvrdio je u intervjuu za list "Večer" kako će Slovenija blokirati ulazak Hrvatske u Europsku uniju ukoliko Zagreb ne odustane od potraživanja novca za devizne štediše Ljubljanske banke. Radi se o otprilike 545 milijuna njemačkih maraka koje su devizni štediše prenijeli na domaće banke, a Zagrebačka i Privredna banka sudskim procesima pokušavaju doći do tog novca.
Da slovenski saborski zastupnici, čijom će se dvotrećinskom većinom odlučivati o ratifikaciji pristupnog ugovora Hrvatske, ne planiraju pristati na ikakvu isplatu novca potvrđuje i ranije izjava neimenovanog izvora iz tamošnje vlade, koji je također izjavio kako je moguće da će Slovenija iskoristiti problem s Ljubljanskom bankom kao izgovor za nepotpisivanje ratifikacije.
Pusić: Bilo bi dobro da Slovenija krene s ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora
Ministrica Vesna Pusić uoči odlaska u Bruxelles komentirala je za Media servis izjavu slovenskog kolege Erjavca i mogućnost da situacija oko Ljubljanske banke oteža ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora.
Ističući važnost hrvatsko-slovenskog partnerstva u okviru EU, smatra da vezivanje dva odvojena procesa ne bi donijelo ništa dobroga.
"Vidjet ćemo kako će se razvijati, ja zaista ne očekujem da se ona veže na pitanje rješavanja Ljubljanske banke. To ne bi bilo dobro po mom mišljenju niti za jednu niti za drugu stranu, od toga se ništa dobroga ne može dogoditi niti jednima niti drugima", naglašava Pusić.
Ističući značaj hrvatsko-slovenskog partnerstva u okviru EU, smatra da odvojene procese treba tako i nastaviti rješavati.
"Da Slovenija s jedne strane krene s procesom ratifikacije, a s druge strane da rješavamo ono što smo se dogovorili i gdje smo uostalom mi i predložili neki pomak temeljem kojeg su sada s jedne i druge strane imenovani financijski stručnjaci koji bi trebali predložiti njeka rješenja i slovenskoj i hrvatskoj Vladi", rekla je ministrica.
Pusić se nada da će zajednički tim uspjeti pronaći svima prihvatljiv izlaz iz pat-pozicije. Za Hrvatsku, kao i za krizom prilično pogođenu Sloveniju to bi, za razliku od prvotne arbitraže, značilo nekih pet milijuna dolara uštede.
"Ovo je pokušaj da ti ljudi sjednu i predlože nešto s čime bi jedna i druga strana, da tako kažem, mogla živjeti. Mislim da je to zapravo jedini normalni i civilizirani način da taj problem pokušamo riješiti, a odnosi između Hrvatske i Slovenije, nadam se da to svi razumiju, važni su na dugi rok", kaže Pusić.