Foto: Hina
Učenici sa zdravstvenim poteškoćama dobit će 1 umjesto dosadašnja 2 dodatna boda. Prošireno je vrednovanje uspjeha na natjecanjima, a škole mogu same odabrati po jedan predmet i dodatno natjecanje koje će vrednovati. Smanjen je i broj programa za koje se učenici mogu prijaviti s 10 na 6.
"Vrednovali smo sve elemente koji su dostupni svim učenicima na jednak način prema tome sva djeca u Hrvatskoj temeljem ovih odluka imaju jednaku šansu", rekao je ministar Željko Jovanović. Novi model upisa u srednje škole se, osim na mišljenju Ustavnog suda, temelji i na mišljenju pravobraniteljice za djecu.
Samo 0,25 posto učenika dobilo bodove na natjecanjima iz znanja
Prema podacima MZOS-a, prošle godine je čak 32.951 učenika imalo barem jedan dodatan bod. Ispada tako da je dodate bodove pri upisu ostvarilo više od 70 posto učenika. Najviše učenika dodatne je bodove ostvarivalo zbog drugog stranog jezika.
"Lani se u prvi razred srednje škole upisalo ukupno 46.854 učenika, a 70 posto njih imalo je neki dodatni bod", podsjetio je ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović dodavši da se to sada ukida.
Najveći dio tih bodova odnosno 49 posto učenika, kazao je, dodatni je bod dobilo na drugi strani jezik. Bod na otežane uvjete školovanja dobilo je 7,1 posto učenika, slijede učenici sa zdravstvenim teškoćama 6,1 posto, a tek potom slijede dodatni bodovi koji su, kaže Jovanović, bili predmet javnih polemika.
"Lani je 4,3 posto učenika sa završenom osnovnom glazbenom školom dobilo dodatni bod, a sve ostalo je praktički zanemarivo", rekao je Jovanović.
Za ministra obrazovanja zabrinjavajuće je to što je samo 0,25 posto učenika dobilo bodove na temelju postignuća na natjecanjima iz znanja.
Ukida se bodovni prag, znanje postaje najvažnije
Glavni kriteriji prilikom upisa, kako je objasnio Jovanović, bit će prosjek zaključnih ocjena na dvije decimale od četvrtog do osmog osnovne, te prosjek ocjena iz šest nastavnih predmeta koja su djeca pohađala u sedmom i osmom razredu. Jedan od predmeta koji će se bodovati će srednje škole samostalno određivati.
Također, MZOS je odlučilo ukinuti i minimalan bodovni prag za upise u pojedinu srednju školu. Ova mjera je donesena kako se više ne bi događalo da škole ne uspiju ispuniti kvotu učenika zbog previsoko postavljenog bodovnog praga.
Djeca ratnih invalida i djeca obrtnika koja upisuju obrtničke programe više neće imati pravo na direktan upis u školu. Direktno će se u srednju školu moći upisati djeca koja su na natjecanjima znanja od 5. do 8. razreda osvojila neko od prva tri mjesta.
"Kod upisa će se primarno vrednovati znanje, a zatim socijalni elementi koji su učenika mogli omesti u ostvarenju rezultate", rekao je Jovanović i dodao: "Sve projekcije koje smo radili kažu da promjene s dodatnim bodovima neće ni na koji način u značajnijoj mjeri ugroziti mogućnosti učenika da se upisuju u željene škole".