Varufakis: Ovo je pobjeda demokratske Europe

Screenshot: BBC

GRČKO 'ne' veliko je 'da' demokratskoj Europi, rekao je u nedjelju grčki ministar financija Janis Varufakis pošto je Grčka na referendumu glasala protiv europskih mjera štednje.


"Današnji 'ne' veliko je 'da' za demokratsku Europu. Od sutra s ovim hrabrim glasom 'ne' pozvat ćemo svoje partnere da pronađemo zajedničko stajalište", rekao je Varufakis jer nakon više od polovine prebrojanih glasova s grčkog referenduma više nema nikakve dvojbe da je uvjerljiva većina birača poslušala premijera Aleksisa Ciprasa i usprotivila se zahtjevima međunarodnih i europskih kreditora.

Grčko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da nakon gotovo trećine prebrojanih glasova, opcija "ne" dobiva 61,21 posto glasova, a "da" 38,79 posto.

Grci, rekao je Cipras prije tjedan dana najavljujući referendum, moraju uzeti sudbinu u svoje ruke i poslati zvučnu demokratsku poruku europskoj i globalnoj zajednici. I očito su ga poslušali. Iako je niz anketa uoči referenduma ukazivalo na jako tijesnu utrku jer su sva ispitivanja javnoga mnijenja na jednu ili drugu stranu bila u granicama statističke pogreške, rezultati su iznenađujuće uvjerljivo na strani tabora "oxi" (ne).

Grčka je nedjeljnim referendumom odlučivala o svojoj budućnosti i sudbini prve vlade radikalne ljevice u EU-u, a analitičari su ocjenjivali da će Grci svojom odlukom odlučiti i o sadašnjem funkcioniranju europskih institucija.

Referendum je proveden nakon pet mjeseci neuspješnih pregovora između vlade Aleksisa Ciprasa i vjerovnika EU-a, MMF-a i ECB-a. Grčka je 30. lipnja i službeno prestala otplaćivati dugove.

Neće biti paralelne valute

Grčki ministar obrane Panos Kamenos u nedjelju je prvi iz vlade reagirao na najavu ovakvog rezultata i na svom Twitteru napisao da je "grčki narod dokazao da nije podlegao ucjenama".

Grčka središnja banka najavila je po objavi prvih rezultata da će odmah poslati zahtjev Europskoj središnjoj banci da grčkim bankama podigne razinu hitne pomoći za likvidnost (ELA), rekao je glasnogovornik grčke vlade.

"Grčka narodna banka danas će uputiti taj zahtjev i vjerujemo da imamo valjane temelje da se ELA podigne. Nema razloga da se likvidnost ne poveća", rekao je Gabriel Sakelaridis za televiziju ANT1, a prenosi Reuters.

Po njegovim riječima, piše France Presse, "inicijative za postizanje dogovora" Atene i kreditora "intenzivirat će se još večeras", pošto su Grci na referendumu poslušali vladu i glasali protiv uvjeta međunarodnih kreditora.

Dok su god na snazi ograničenja, Grci neće moći podizati gotovinu koju imaju u sefovima grčkih banaka, rekla je zamjenica ministra financija Nadia Valavani za TV Alfa.

Grčka vlada ne razmišlja o uvođenju paralelne valute, rekao je u nedjelju dužnosnik grčke vlade pošto su ankete pokazale da Grci vjerojatno odbijaju odredbe kojima im međunarodni kreditori uvjetuju pomoć.

"Ne razmatramo mogućnost uvođenja paralelne valute", rekao je Euklid Cakalotos, koordinator pregovora s kreditorima. "Ja mislim da nas neće izbaciti. Spremni smo se s njima već večeras sastati", dodao je o mogućnosti izlaska Grčke iz eurozone.

Političari eurozone upozoravali su Grke da bi glas 'Protiv' otežao Europskoj središnjoj banci pružanje pomoći njihovoj zemlji.

Grčke su banke zatvorene već tjedan dana, a vlada je već rekla da se neće ni otvoriti dok se s kreditorima ne postigne sporazum. Grčka vlada želi taj sporazum što prije, kaže vladin glasnogovornik Gabrijel Sakelaridis.

"Pregovori se moraju vrlo brzo završiti, za 48 sati", rekao je Sakelaridis grčkoj televiziji nakon okončanja referenduma. "Učinit ćemo sve da uskoro postignemo dogovor".

'Ne' iznad 'da'

Pravo glasa na referendumu imalo je deset milijuna Grka, a odaziv je bio dobar, veći od 65 posto.

Vijeće Europe objavilo je u srijedu da referendum nije u skladu s međunarodnim standardima koji traže najmanje dva tjedna javne rasprave i jednostavno pitanje.

Grci su za razmišljanje dobili samo tjedan dana, a komplicirano, birokratsko pitanje glasilo je: "Treba li prijedlog koji su iznijeli Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond na euroskupini 25. lipnja 2015., a koji se sastoji od dva dijela, koji zajedno čine njihov sveobuhvatni prijedlog, biti prihvaćen? Prvi dokument zove se "Reforme za završetak trenutnog programa i dalje", a drugi "Analiza održivosti preliminarnog duga".

Kućica za 'ne', odgovor koji je zagovarala vlada, postavljen je iznad kućice koja je bila predviđena za odgovor 'za'.

Aktualna Sirizina vlada izabrana je u siječnju s mandatom da se bori protiv rigorozne štednje, ali je od vjerovnika dobila 'uzmi ili ostavi' ponudu za koju Cipras tvrdio da će dodatno zagušiti ekonomiju i da je ucjena. Ustvrdio je i da europski partneri ne žele da Grčka napusti euro, jer se boji dodatnog raspada unije, pa će biti prisiljena na kompromis ako Grci glasaju protiv.

Referendum je bio i nacionalno glasanje o povjerenju o Ciprasovoj vladi koja je došla na vlast u siječnju na programu prestanka radikalne štednje. Sudeći po rezultatima, ovo je velika Ciprasova pobjeda.

Stotine ljudi, protivnika strogih mjera štednje koji su na nedjeljnom referendumu u Grčkoj zaokružili 'ne', izašle su na ulice Atene, slaveći pobjedu svog političkog tabora. Okupljanje je počelo dva sata nakon zatvaranja birališta na Trgu Sintagmi u središtu Atene.

Opremljeni grčkim zastavama i transparentima s glasom 'NE', Grci su pohrlili na središnji atenski trg nedaleko zgrade parlamenta, skandirajući parole protiv oštrih mjera štednje koje zagovaraju međunarodni vjerovnici, Europska komisija, Europska središnja banka i Međunarodni monetarni fond.

Takvo raspoloženje moglo se naslutiti tijekom dana na biralištima. "Oni da mi režu mirovinu? Ne dam", rekao je jedan umirovljenik agenciji dpa na glasačkom mjestu u centru Atene. Sofija Aleksiu (39) na drugom biračkom mjestu također je glasala protiv. "To je 'ne' ucjenama grčkih i europskih elita", ustvrdila je.

Vasilios Mantelas (65) namjerno je ubacio nevažeći listić. "Želim grčku izvan EU-a i izvan bilo kakvih memoranduma", rekao je, misleći na programe financijske pomoći.

Izvan Grčke prvi je na rezultate regirao šef britanskih euroskeptika Nigel Farage. "Odajem priznanje grčkom narodu što je prepoznao europski blef. Projekt EU sada umire. Fantastično je vidjeti hrabrost grčkog naroda u lice političkog i ekonomskog zlostavljača iz Bruxellesa".

Zamjenik ruskog ministra financija Aleksej Likačev ocijenio je da je Grčka, koja je u nedjelju na referendumu većinom glasovala protiv prijedloga strogih mjera štednje međunarodnih vjerovnika, napravila je "korak prema izlasku iz eurozone". "Ne možemo ne vidjeti da je učinjen korak prema izlasku iz eurozone", kazao je Likačev čije riječi prenosi agencija TASS.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.