RATNI ministar unutarnjih poslova Ivan Vekić svjedočio je danas na suđenju Tomislavu Merčepu te rekao da je veza između njega i pričuvne postrojbe MUP-a u Pakračkoj Poljani bila neslužbena, nazvavši je "bratstvom po oružju", prenosi HRT.
Vekić je, suprotno tvrdnjama optužbe da je pričuvnom postrojbom MUP-a koja je odvodila, mučila, zatočivala i ubijala civile zapovijedao Merčep, rekao da pripadnici te postrojbe nisu imali dužnost izvršavanja Merčepovih zapovjedi i da postrojba pod nazivom merčepovci nikada nije osnovana.
Rekao je i da ne zna je li Merčep sudjelovao u akcijama postrojbe iz Pakračke Poljane, ali misli da je u toj postrojbi bio jer je u njoj imao znance. U postrojbi mu je, kaže, mogao zapovijedati vođa akcije. Dodao je da u MUP-u nema odluke kojom bi Merčep bio postavljen za zapovjednika bilo koje postrojbe.
Vekić ne zna je li u Pakračkoj Poljani postojao zatvor u koji su dovođeni civili, a dok je on bio ministar, nije znao ni da su na tom području pronađeni mrtvi civili.
Ispričao je da je nakon ubojstva zagrebačke obitelji Zec osobno otišao o tome obavijestiti predsjednika Franju Tuđmana "koji je zaplakao kad je čuo da je među ubijenima i dijete". Nekoliko dana poslije policija je uhitila nekoliko osoba te su ih ispitali, pritvorili i poslali materijal Državnom odvjetništvu, kazao je Vekić kojemu se čini da je on potpisao kaznenu prijavu. Ustvrdio je da taj zločin nitko nije mogao povezati s Merčepom te da bi u suprotnom on bio uhićen.
Jarnjak: Nisam znao za postojanje logora u Pakračkoj poljani
Prije njega svjedočio je bivši ministar policije Ivan Jarnjak. Da se u Pakračkoj poljani događaju zločini MUP je, tvrdi Jarnjak, saznao tijekom kriminalističke obrade slučaja Zec. No, zbog ratnih djelovanja na tom području nisu se mogli provesti potrebni izvidi. Jarnjaku postojanje logora u Pakračkoj poljani i odvođenje civila nije bilo poznato, niti je imao saznanja je li Merčep zapovijedao postrojbom na tom području. Ipak, kazao je da je susretao neke vojnike koji su se zvali merčepovci.
Rekao je i da Merčep kao savjetnik ministra policije nije imao izvršne funkcije, kao i da kod njega, Jarnjaka, nitko nije intervenirao zbog onog što se događalo u Pakračkoj poljani. No, nakon što su, kazao je, u MUP-u shvatili da se i u ratu događaju zločini, u listopadu 1991. godine formiran je odjel za ratne zločine čiji je zadatak bio prikupljati informacije i istraživati zločine, bez obzira na to tko ih je počinio.
Jučer je svjedočio ratni šef Službe za zaštitu ustavnog poretka Smiljan Reljić. Rekao je da je Merčepa upozorio na sumnje da se u njegovoj blizini događaju zločini.
Rekao je i da se Merčep nikad nije protivio istragama zločina za koje se teretilo njegove suborce. Istrage su bile temeljitije kada je formiran sektor kriminalističke policije, no ovaj je slučaj bio osjetljiv, zaključio je Reljić. Kako je završila kaznena prijava protiv Merčepa s početka 1992. godine nije mu poznato, ali jest da je tadašnji državni vrh, predsjednik Tuđman i premijeri Gregurić i Valentić, obavještavan o zločinima.