Za obnovu hematoonkologije u Klaićevoj i dalje nema novca! Zbog premalog prostora djeca prisiljena čekati na kemoterapiju

Foto: Index

KLINIKA za dječje bolesti u Klaićevoj još uvijek ne zna kad će dobiti prijeko potrebna sredstva za renoviranje Odjela hematoonkologije, koji na to čeka već 20 godina. Prvotno su nam u Ministarstvu zdravlja rekli da čekaju objavu Masterplana i da će novcem od uštede dati sredstva za Klaićevu, no nakon što je spomenuti plan objavljen i dalje se ništa ne zna.

Diana Glavina, tajnica Kabineta ministra Ostojića u kratkom je odgovoru izjavila da je Masterplan "još uvijek u javnoj raspravi i kad bude usvojen postupat će sukladno konačnoj verziji".

Konkretan odgovor kad će napokon biti poznat datum početka radova i dalje ostaje nepoznanice.

Referentni centar za tumore s premalim brojem kreveta

Ljiljana Vuletić, predsjednica Udruge "Ljubav na djelu" za Index je rekla kako trenutno čekaju obećanu izjavu od strane Ministarstva zdravlja na koji način i kada će se osigurati sredstva, a to znači u kojem roku će se započeti radovi.

"Nema sad više stajanja, trebamo krenuti s radovima, rečeno nam je da će nam za mjesec dana reći rokove, ali isto tako nam je previše puta novac obećavan", rekla je Vuletić.

I dok se to ne dogodi djeca oboljela od malignih bolesti nastavljaju s liječenjem u premalom prostoru u nehumanim uvjetima.


Trenutno se, istaknula je Vuletić, zna događati da dijete čeka na kemoterapije jer je broj kreveta mali.

"To se ne bi smjelo događati jer je Klaićeva referentni centar za solidne tumore i imamo najveće iskustvo što se tiče liječenja solidnih tumora, a to iskustvo i znanje zaslužuju daleko bolje uvjete. I zbog same te bolesti koja je teška, dugotrajna i iscrpljiva i zastrašujuća kako za djecu tako i za roditelje, djeca zaslužuju normalne uvjete europskih standarda", rekla je Liljana Vuletić.

Ističe kako je na Odjelu hematoonkologije WC još uvijek mali s malom tuš kadom pa djeca u invalidskim kolicima i dalje ne mogu obaviti normalnu higijenu.

"Prostori su skučeni pa sestre i liječnici nadnaravnim snagama uspijevaju voditi Odjel. Mala soba za bebe koje se liječe od tumora je najgora. Ima svega par kvadrata unutar kojih je smješteno pet kinderbeta, pored kojih su male stolice pa roditelji jedva stanu kod kinderbeta. Uz sve to ta soba nema sanitarije nego moraju odlaziti na drugu stranu bolnice. A budući da je mala kvadratura, kad se uzmu u obzir pelene, kemoterapije, a klimatizacija je loša, jasno je kakvi su uvjeti. Strašno je i da u tim sobama gdje su bebe, majke s njima ne mogu biti 24 sata", rekla je Ljiljana Vuletić.

Dodala je kako te sobe imaju običnu klimu koja se i ne pali jer se bebe i djeca od nje smrzavaju, a budući da se ona ne pali, djeca i roditelji se pogotovo ljeti, guše u njoj.

Grad Zagreb kupuje rashladne uređaje za Odjel

Nada se kako će se barem to srediti do ovog ljeta, budući da su nedavno sklopili ugovor s Gradom Zagrebom koji je obećao dati sredstva za specijalizirane rashladne uređaje.

"Zahvalni smo bar gradonačelniku Bandiću što je pronašao sredstva u vrlo kratkom roku bez ikakvog Masterplana. On je prije 2 tjedna posjetio Klaićevu i ugovor smo već potpisali. Za mjesec dana će dogovoriti i s kolikim iznosom bi Grad mogao sudjelovati u kompletnoj adaptaciji Odjela hematoonkologije", rekla je Vuletić.

Osim sobe za bebe, na tom se Odjelu nalazi i velika soba koja je pregrađena, a u njoj se nalazi sedam kreveta. U to postoje kaže još i sobe za izolaciju i megaterapiju, dok sobe za palijativu nema pa su djeca koja umiru i ona koja se još uvijek bore za život smještena zajedno.

Dodaje kako bi novi Odjel trebao imati 21 krevet na kojem se prima kemoterapija, a sad ih imaju samo 15, što je premalo pa zato djeca znaju čekati na kemoterapiju.


"Naša Udruga je u svibnju 2011. zajedno s profesoricom Jasminkom Stepan krenula u istraživanje zašto Odjel još nije sređen i što se može napravit. Izuzetno smo zahvalni ovoj liječnici na svemu što je dala i daje od sebe, a pogotovo s obzirom na uvjete u kojima radi jer pritom ne gleda svoj osobni život nego sve daje za djecu koju liječi i dostupna je u svakom trenu, 24 sata na dan, a isto tako i za vrijeme svog godišnjeg", rekla je Vuletić.

Na Odjelu kroničan nedostatak liječnika i sestara

Osim što je Klaićevoj kaže, hitno potrebno preuređenje dotičnog Odjela, još je jedan problem s kojim se Klaićeva suočava, a to je ističe, kroničan nedostatak liječnika i medicinskih sestara na Odjelu, dok Ministarstvo zdravlja, dodaje, ni na to ne reagira.

Udruga "Ljubav na djelu" je kako bi bar malo olakšala najtežu životnu bitku koju vode roditelji i oboljela djeca, u suradnji s Klaićevom prije godinu dana pokrenula help desk u bolnici na kojem radi potpredsjednica Udruge Suzana Paša.

Na help desku roditelji tako dobivaju sve informacije oko ostvarivanja svih prava vezanih za djecu koja su oboljela od malignih bolesti, kao i sve informacije oko liječenja djece.

"Pomažemo roditeljima pri pronalaženju smještaja, pri prikupljanju dokumentacije za ostvarivanja prava za invalidninu za djecu kao i za dobivanje invalidskih kolica te im pružamo logističku podršku za inozemna liječenja", rekla je za Index Suzana Paša, potpredsjednice Udruge "Ljubav na djelu".

Ona svakog dana boravi do 15:30 sati u Klaićevoj, no roditeljima oboljele djece na raspolaganju je 24 sata na telefon.

Ističe kako help desk nije samo pružanje trenutnih usluga nego kontinuiran rad na podizanju kvalitete života djeci i roditeljima za vrijeme liječenja. Help desk je dodaje, dodatni bonus i divna suradnja roditelja, bolnice i Udruge.

Još samo da djeca napokon i dobiju humanije uvjete za svoje liječenje pa bi im se bar malo koliko je to uopće moguće tako nazvati, život olakšao.

Upravo iz svih navedenih razloga nije jasno zbog čega teško oboljela djeca toliko dugo moraju čekati da se za njih pronađe novac, dok istovremeno Vlada, kako ova tako i prijašnje, suludo troše naš novac na skupocjeni vozni park, mobitele, službena putovanja, troškove reprezentacija i uređenje prostorija u kojima oni borave.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.