Foto: Ilustracija
"Svaka javna rasprava tijekom postupka promjene Ustava morala bi trajati barem onoliko dugo koliko je pozitivnim pravom predviđeno da, kao pravilo, traje javna rasprava o prijedlozima zakona. Produljenje trajanja pojedine javne rasprave, međutim, ni u tom slučaju ne bi smjelo biti a priori isključeno jer postupak promjene Ustava ne smije biti okovan formalnim rokovima na štetu temeljnih vrijednosti demokratskog društva, a posebno ne na štetu širokog konsenzusa o ustavnim vrijednostima izvedenog iz pluralistički ustrojene javne rasprave", zaključio je Sud.
Evo kako je kratku javnu raspravu opravdao šef Odbora za Ustav Peđa Grbin. "Smatramo da u ovom trenutku u našem društvu postoje određene inicijative koje ukazuju na hitnu potrebu promjene mnogih propisa. Nisu to samo ovi koji se tiču referenduma, ali u ovom je trenutku to, bojim se, najhitnije", poručio je Grbin.
A HDZ-ov Vladimir Šeks u razgovoru za Media servis tvrdi kako se vladajućima žuri zbog lex Perkovića. Šeks je i ranije Grbina nazvao "Milanovićevim glasnogovornikom i trbuhozborcem" i od toga ne odustaje. "On slijedi premijerove zapovjedi da se ustavne promjene moraju dogoditi do 13.prosinca, zadnjeg dana zasjedanja Sabora", rekao je je Šeks i obrazložio. "Zašto je to takva jedna neviđena žurba? Zato jer 1.1 2014. stupa na snagu lex Perković, a promjene Ustava gdje ne bi zastarijevala kaznena djela teških ubojstava trebala bi stupiti na snagu i prije, dakle 13.prosinca ove godine. Na taj način se želi osigurati izigravanje Europskog uhidbenog naloga i hrvatskih preuzetih obveza prema EU", smatra Šeks.
Šeks napominje i kako su se u međuvremenu oglasili pravni stručnjaci koji tumače da bi u slučaju kratke javne rasprave Ustavni sud mogao ukinuti odredbe Ustava. "Mislim da bi vladajuća koalicija trebala imati toliko hrabrosti i odgovornosti da ne izloži riziku hrvatsku da nastupi ustavna kriza i da dođe do situacije gdje bi Ustavni sud ukidao pojedine dijelove već proglašenog Ustava", zaključuje Šeks.