Ilustracija: Shutterstock
Vatikan se ranije nije oglašavao po tom pitanju smatrajući da su pravna tijela zemalja u kojima su se navodna zlostavljanja dogodila odgovorna za ispitivanje tih slučajeva.
Papa Franjo zaključio je da je za kredibilitet Crkve od iznimne važnosti suočavanje s ovim problemom. Zbog toga je prošli tjedan najavio kako će ponuditi pomoć žrtvama te je već promijenio Zakon u kojem je proširio definiciju zlostavljanja djece.
Žrtve se nadaju da će sva zlodjela i tajne napokon izaći na vidjelo.
Sveta stolica jedna je od potpisnica UN-ove konvencije o pravima djece. Ipak, prvi izvještaj podnesen je tek 2012. godine, 12 godina nakon ratificiranja konvencije. Ovo je prvi put da se Sveta stolica javno brani od optužbi.
BBC je naveo i neke seksualne skandale Katoličke crkve:
Njemačka - Svećenik Andreas L. priznao je 2012. godine 280 točaka optužnice za seksualno zlostavljanje, među kojima i onu o zlostavljanju tri dječaka više od jednog desetljeća.
Sjedinjene američke države - javno zgražanje devedesetih godina prošlog stoljeća izazvala su dva bostonska svećenika, Paul Shanley i John Geoghan, nakon što su otkriveni slučajevi zlostavljanja.
Belgija - Biskup Brugesa, Roger Vangheluwe, podnio je ostavku u travnju 2010. godine nakon što je priznao da je godinama seksualno zlostavljao dječaka.
Italija - Katolička crkva u Italiji priznala je 2010. godine da je prijavljeno sto svećenika zbog pedofilije.
Irska - izvješće 2009. godine otkrilo je brojna seksualna i psihička zlostavljanja u katoličkim školama i sirotištima tijekom čitavog 20. stoljeća.