Foto: FAH
VLADA postupak istraživanja nafte i plina u Jadranu vodi ne samo na netransparentan način već i suprotno direktivi Europske unije iz 2013., donesenoj nakon ekološke katastrofe izlijevanja nafte u Meksičkom zaljevu, te Arhuškoj konvenciji koja traži da prije početka istraživanja i dodjeljivanja koncesija javnost bude upoznata s cijelim postupkom i utjecajem na okoliš, izjavio je u petak zastupnik ORaH-a u Europskom parlamenu Davor Škrlec.
Silovanje demokracije
"To je naprosto silovanje demokracije i samog procesa", ocjenio je Škrlec na predstavljanju najznačajnijih rezultata svoga rada u EU parlamentu u proteklih šest mjeseci.
Talijanski kolege u Europskom parlamentu, dodao je ORaH-ov zastupnik, stalno upozoravaju da su naftne platforme njihov dio Jadrana pretvorile u "mrtvo more". Kazao je da se njegova stranka ne protivi istraživanju plina u Jadranu, ali da se cijeli postupak mora vratiti na početak, uz provedbu javne rasprave i izrade studije utjecaja na okoliš i druge ekonomske grane.
Ugrožen je i turizam
Istraživanjem i eksploatacijom nafte i mogućim incidentima poput izlijevanja nafte u more ozbiljno je ugrožen turizam, vodeća privredna grana, a zbog utjecaja na druge ekonomske grane u konačnici je Hrvatska ugrožena i demografski, smatra Škrlec.
"Želimo li novce od nafte poput Norveške i posljedično tome napuštene otoke ili želimo i dalje razvijati turizam i druge gospodarske grane uz očuvanje okoliša", zapitao se Škrlec.
"Pravo na zdrav okoliš naše je Ustavom zajamčeno pravo", rekao je i dodao da će se o plinu i nafti u Jadranu očitovati ne samo europske članice Italija i Slovenija već i Crna Gora i Albanija.
Eksploatacija 90 posto našeg mora
Škrlec pritom navodi da je Plan i program radova na istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na Jadranu, koji je predstavljen javnosti radi izrade strateške procjene utjecaja na okoliš, imao samo tri stranice, "a sada je narastao na pet".