Zna li policija što je krivotvorina? Nema marke, a vrijede 100 eura?! Policija tvrdi da su ovo krivotvorene "starke"

Foto: MUP, Screenshot: HRT

PRIMORSKO-GORANSKA policija izvijestila je o pronalasku veće količine robe krivotvorenih robnih marki, točnije 24.720 pari krivotvorenih tenisica. Ne bi to bilo ništa čudno da na njima ne stoji ime marke "Desal" ili čak niti nema imena robne marke, a takve "lažne starke"  se mogu kupiti u gotovo svim dućanima obućom u Hrvatskoj.


Voditelj Službe gospodarskog kriminaliteta Policijske uprave primorsko-goranske Ivica Kostelac je na konferenciji za novinare istaknuo kako je policija 19. kolovoza na području Brajdice u Rijeci zaustavila teretno vozilo s poluprikolicom, registracijskih oznaka Bosne i Hercegovine. Na poluprikolici je bio kontejner za koji se sumnjalo da prevozi krivotvorenu robu te je jučer, temeljem naloga državnog odvjetništva, obavljena pretraga.



U kontejneru je pronađeno 24.720 pari tenisica. Zaplijenjena roba, kako su naveli iz policije, bila je namijenjena tržištu Bosne i Hercegovine. Na deklaraciji tereta stajalo je da kontejner sadrži obuću, a deklarirana vrijednost je 46.560 dolara ili nešto više od 260.000 kuna.

Kako je javio HRT,  predstavnici tvrtke Converse utvrdili su kako je riječ o krivotvorenim All Star tenisicama njihove tvrtke, i to popularnim "starkama". Po njihovu izračunu, vrijednost jednog para tenisica je oko 100 eura, znači 750 kuna (iako se među obućom nalaze i obične starke kojima je cijena 400-injak kuna op.a.), pa bi na tržištu, izračunala je policija, cijena cijelog tereta bi bila čak 18.540.000 kuna.

Krivotvorene tenisice su zaplijenjene te predane zastupnicima tvrtke Converse u Hrvatskoj, kako bi ih čuvali do okončanja postupka.

Kakva krivotvorina ako nema imena marke?

Na konferenciji za novinare je bilo postavljeno pitanje kako se radi o krivotvorini kad na tenisicama ne piše ime niti jedne robne marke, ili piše marka "Desal". "Starke" s različitim imenima mogu se kupiti u gotovo svakoj hrvatskoj trgovini obućom, pa nije jasno po čemu su ovo krivotvorine.


Policijski službenik Ivan Mijatović naglasio je kako postoje različiti načini kojima se krivotvoritelji služe kako bi uvezli ili izvezli određeni proizvod. Iako neki proizvodi dolaze u dijelovima, postoje načini na koje se utvrđuje je li krivotvoren ili ne, davanjem na stručni pregled i mišljenje za to ovlaštenim osobama.

"Stručnim nalazom ovih tenisica utvrđeno je kako se radi o krivotvorenom proizvodu. Konkretno, krivotvoren je potplat koji svojim specifičnostima upućuju na to je li proizvod original ili krivotvorina", pojasnili su iz policije.

Kriminalističko istraživanje se nastavlja, a građani se pozivaju da se u slučaju sumnje na krivotvorene proizvode, obrate policiji.

Što je krivotvorenje?

Kako stoji na stranici Stop krivotvorinama i piratstvu, koja je zajednička stranica koordinacijskih tijela za provedbu prava intelektualnog vlasništva u Republici Hrvatskoj, krivotvorenjem se u kontekstu prava intelektualnog vlasništva naziva izrada proizvoda koji imitiraju originalni proizvod označen žigom na način da na prvi pogled stvaraju dojam da se radi o originalnom proizvodu.

"Krivotvorenim proizvodom u ovom kontekstu smatra se svaki onaj proizvod, uključujući i njegovu ambalažu, koji je bez odobrenja nositelja prava na žig (engl. trademark, u razgovornom jeziku brend, robna marka, zaštitni znak) označen jednakim žigom ili žigom koji se od njega bitno ne razlikuje, i koji time povrjeđuje prava nositelja toga žiga.", objašnjava se na stranici "Stop krivotvorinama i piratstvu".

S obzirom da navedene tenisice nemaju nikak žig, nikakvu oznaku, osim nekih koji imaju oznaku Desal, nije jasno kako je policija procijenila da se radi o krivotvorini.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.