Ilustracija: 123rf.com
HRVATSKA liječnička komora sutra započinje postupke utvrđivanja nedostojnosti liječnika osuđenih u aferi "Hipokrat", pravomoćno osuđenih za kazneno djelo primanja mita, kojima se u slučaju utvrđivanja nedostojnosti mogu oduzeti licence za samostalan rad.
Postupci će se provoditi pred Časnim sudom Komore, tijelom koje je nadležno provoditi disciplinske postupke, kao i postupke za utvrđivanje nedostojnosti liječnika. U slučaju utvrđivanja nedostojnosti, liječniku se može izreći disciplinska mjera privremenog ili trajnog oduzimanja odobrenja za samostalan rad.
"Svrha je postupka za utvrđivanje nedostojnosti utvrditi u kojoj mjeri činjenica da je liječnik osuđen za neko kazneno djelo utječe na njegovu dostojnost za daljnje obavljanje liječničkog poziva", naglasio je predsjednik HLK-a Trpimir Goluža.
Iako su u HLK-u još tijekom 2014. i 2015. godine zaprimili pravomoćne presude Županijskog suda u Zagrebu, kojima su liječnici primarne zdravstvene zaštite osuđeni za kazneno djelo primanja mita, gotovo dvije godine nije pokrenut stegovni postupak pred nadležnim komorskim tijelima.
"Od prethodnog vodstva HLK-a naslijedili smo izazov suočavanja s problemom pravomoćno osuđenih kolega. Pokretanje postupka utvrđivanja nedostojnosti smatramo društveno odgovornim i zrelim potezom. Ne samo zato jer njime izražavamo princip poštivanja pravne države i potvrđujemo vjerodostojnost institucije HLK-a, već i stoga jer njime okončavamo agoniju kojoj su naši članovi izloženi zadnje tri i pol godine", objašnjava novonastalu situaciju predsjednik HLK-a.
Liječnicima nudili mito
Afera "Hipokrat" počela je u studenom 2012., kada je otkriveno da su čelnici farmaceutske tvrtke Farmal preko trgovačkih putnika nudili i plaćali mito liječnicima opće medicine kako bi oni svojim pacijentima prepisivali Farmalove lijekove.
Na početku je bilo uključeno 500 liječnika, no u optužnici podnesenoj 2013. optuženo je 335 liječnika obiteljske medicine, 29 zaposlenika Farmala i ta farmaceutska tvrtka kao pravna osoba. Optužnica je obuhvatila samo liječnike za koje je tužiteljstvo sumnjalo da su primili novac ili bonove, dok oni koji su prepisivali Farmalove lijekove zbog drugih pogodnosti, poput plaćenih kongresa, nisu optuženi.
Većina optuženih priznala je krivnju i nagodila se s DORH-om te dobila uvjetne kazne, no neki su kažnjeni novčano ili umjesto kazne zatvora radom za opće dobro.