DI SU PARE Bivši premijer Zoran Milanović isplatio stotine tisuća kuna dnevnica, nitko ne zna kome

Foto: Hina

DRŽAVNA revizija u uredu bivšeg premijera Zorana Milanovića otkrila je sumnjive isplate, a prema nalazu za 2015. godinu iz ureda bivšeg premijera trojici njegovih posebnih savjetnika - Nevenu Budaku, Siniši Petroviću i Slavku Goldsteinu isplaćeno je 307.785 kuna za inozemne dnevnice.

Radi se o više od 500 inozemnih dnevnica, a putnim nalozima nije priloženo izvješće s puta niti druga vjerodostojna dokumentacija koja bi potvrdila da je putovanje obavljeno. Dvojici savjetnika isplaćeno je po 186, a trećem - njih 160. Prema tome, ispada da je svaki od njih na službenom putu boravio skoro pola godine. Sva su putovanja, međutim, trajala između 9 i 12 dana, objavljeno je u Dnevniku HRT-a. 

Budak i Goldstein kažu da nemaju pojma o čemu se radi

Revizija spominje posebnog savjetnika za kulturu, a tada je to bio Slavko Goldstein koji za HRT ističe da je radio volonterski, a izvan Hrvatske nije ni putovao.

"Niti 2015. niti bilo koje druge godine, a bio sam četiri godine savjetnik, nikad nisam putovao u inozemstvo. Nikad nisam dobio dnevnice niti za inozemstvo niti za zemlju", kaže Goldstein.

I posebni savjetnik za znanost Neven Budak tvrdi isto. Putovao je u inozemstvo samo jednom, ali 2014. i za svoj rad, kaže - nije uzeo ni lipe.

"To je vrlo jednostavno ustanoviti. Tko god treba može dobiti uvid u moj tekući i žiro račun", dodaje Budak.

Putne naloge i dnevnice odobravo je tadašnji predstojnik premijerova Ureda Tomislav Saucha, koji tvrdi da nije potpisivao nikakve dnevnice savjetnicima.


"Ovdje se radi o gruboj grešci, ili o podmetanju, ili o teškom kaznenom djelu", kazao je Saucha. Najavio je da će u ponedjeljak sve prijaviti DORH-u.

Smatra da će krivca lako pronaći jer se novac mogao izdati na ruke, ali onaj tko ga je preuzeo - morao je potpisati priznanicu. Inzistirat će na tome da se i njegov potpis grafološki vještači jer želi sačuvati čist obraz, rekao je za HRT.

Nepravilnosti bile poznate još u rujnu 2016.

Na internetu je dostupno Izvješće o reviziji iz rujna 2016. godine gdje se spominje ovaj slučaj, ali bez imena.

"U okviru rashoda za naknade troškova zaposlenima, iskazani su rashodi za službena putovanja u iznosu 2.917.236,00 kn, a vrijednosno značajniji se odnose na Ured predsjednika Vlade RH u iznosu 846.858,00 kn i Direkciju u iznosu 538.173,00 kn. U okviru rashoda za službena putovanja Ureda predsjednika Vlade RH, evidentirani su rashodi za dnevnice za službeni put u inozemstvu za tri posebna savjetnika predsjednika Vlade RH u iznosu 307.785,00 kn. Posebni savjetnici (za znanost,
europsko pravo i kulturu) imenovani su u siječnju 2012., nisu zaposlenici Ureda predsjednika Vlade RH, a prema priopćenju za javnost poslove savjetovanja obavljaju bez naknade.

Prema Zakonu o Vladi Republike Hrvatske, predsjednik Vlade RH može imenovati posebne savjetnike u vezi s pojedinim pitanjima stalne ili povremene prirode koja su od značaja za obavljanje njegove dužnosti, za posebnog savjetnika može imenovati i osobu koja nije u stalnom radnom odnosu u Vladi RH, a rješenjem o imenovanju može joj se odrediti naknada za rad. Rashodi za dnevnice tri posebna savjetnika, evidentirani su na temelju 57 naloga za službena putovanja u inozemstvo, prema kojima im je za 2015. isplaćeno ukupno 532 dnevnice. Za dvojicu savjetnika je isplaćeno po 186 dnevnica, a za jednog 160 dnevnica. Rashodi za prijevoz i smještaj prema navedenim putnim nalozima nisu ostvareni. Prema podacima iz putnih naloga, svrha putovanja su odlasci u radni posjet u vezi s održavanjem međunarodnih konferencija, simpozija i drugih zbivanja,
za sva putovanja u odlasku i povratku se koristi organizirani prijevoz, troškove puta i smještaja plaća organizator, a pojedino putovanje je trajalo od 9 do 12 dana. Putnim nalozima nije priloženo izvješće s puta niti druga vjerodostojna dokumentacija koja bi potvrdila da je putovanje obavljeno. Odredbama članka 14. stavka 2. Pravilnika o porezu na dohodak (Narodne novine 95/05, 96/06, 68/07, 146/08, 2/09, 9/09 – ispravak, 146/09, 123/10, 137/11, 61/12, 79/13, 160/13, 157/14 i 137/15), propisano je koje podatke i dokumentaciju treba sadržavati uredan i vjerodostojan putni nalog, a između ostalog treba sadržavati i izvješće s puta", stoji u Izvješću o obavljenoj reviziji iz rujna 2016. godine, a koje je dostupno na internetu.

Oreškovićeva vlada sve znala

Vlada premijera Tihomira Oreškovića ovo je sve znala, ali nisu poduzeli ništa. Nisu prijavili nadležnim službama, ali, zanimljivo, nisu ovo iskorostili u predizbornoj kampanji.

A dokaz da je vlada sve znala nalazi se u istom Izvješću o obavljenoj reviziji.

"U očitovanju od 16. rujna 2016., u vezi s rashodima za službena putovanja posebnih savjetnika predsjednika Vlade RH, Ured za opće poslove navodi da je iz Ureda predsjednika Vlade RH dobio sljedeće informacije: Službena putovanja posebnih savjetnika je dogovarao i odobravao predstojnik Ureda predsjednika Vlade RH uz prethodnu konzultaciju s predsjednikom Vlade RH. 14 Nakon putovanja savjetnici su usmeno izvještavali Ured predsjednika Vlade RH o obavljenim službenim putovanjima, u svrhu informiranja i savjetovanja predsjednika Vlade RH", stoji u izvješću.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.