OSMERO Hrvata u Zambiji optuženih za trgovinu ljudima još nije pušteno da se brane sa slobode. Na ročištu prije četiri dana odlučeno je da se puste iz zatvora nakon što se ispune uvjeti - jamčevina od oko 1000 dolara po osobi, polaganje putnih isprava i po dva jamca iz Zambije za svakoga od njih.
Ti su uvjeti ispunjeni, no naši državljani još nisu regulirali privremeno boravište u toj afričkoj zemlji, što je također jedan od uvjeta za izlazak iz pritvora.
U večerašnjoj HTV-ovoj emisiji Otvoreno razgovaralo se o iskustvima onih koji su posvojili dijete iz Demokratske Republike Kongo - dosad je u Hrvatskoj iz te države posvojeno više od 130 djece. Jedan od sugovornika je bio i afrikanist Saša Ričković, koji je 2013. pomogao jednom čovjeku pri posvojenju djeteta iz DR Konga.
"Pokrenuta je hajka na posvojitelje"
Ričković je pozdravio posvojitelje koji su djeci pružili budućnost, sređen život i obitelj koja ih voli, a osudio hajku koju, kako je rekao, vode hrvatska javnost, mediji, Vlada i predsjednik.
Istaknuo je kako su i posvojena djeca, koja se također nalaze u Zambiji, hrvatski državljani.
"Radi se o hrvatskim državljanima, radi se o djeci koja imaju hrvatske putovnice i Ministarstvo vanjskih poslova nije briga gdje su ta djeca i što rade", rekao je Ričković.
Odbacujući optužbe za trgovinu ljudima rekao je da, kako bi trgovali, morate imati motive trgovca - profit, odnosno novac.
"Što mislite, da su oni došli dolje da bi kupili tu djecu?" dodao je.
"Nemar i nečinjenje države"
Lovorka Marinović, stručnjakinja za migracije i trgovinu ljudima, složila se s Ričkovićem.
"Smatram da je primarna uloga države da štiti svoje građane. U ovom slučaju to je 12 građana - to je osam posvojitelja i četvero posvojene djece. Naravno, ta je sigurnost za posvojitelje, a i za tu djecu izostala i ja to jedino mogu tumačiti kao ignorantski stav prema građanima Hrvatske i da je to nemar i nečinjenje države", poručila je.
Međutim, Marinović je dodala kako mogućnost trgovanja ljudima postoji i vrlo je velika te da je to već dugi niz godina problem u Kongu.
"Ali uređene države osnovale su agencije koje legalno posvajaju djecu u Kongu i u drugim državama", rekla je.
"Naši ne rade preko agencije", dodala je Marinović.