Bila je kraljica krimića, svijet i danas obožava njene knjige

Foto: Wikipedia

Agathe Christie engleska je književnica 20. stoljeća, najpoznatija po trilerima koji se čitaju i danas. Živjela je dug i skroman život, uglavnom pišući ili putujući. TIjekom života zaradila je nadimak "kraljica krimića".

Mladost provedena među knjigama

Agatha je bila iz imućne obitelji. Njezin otac Frederick Alvah Miller bio je američki burzovni mešetar, dok je majka Clarissa Margaret Boehmer potjecala iz engleske obitelji. Kao najmlađe dijete u obitelji, Agatha je bila posebno vezana uz majku, koja ju je ohrabrivala da razvija maštu. Iako je majka vjerovala da Agatha ne bi trebala učiti čitati do osme godine, djevojčica je sama savladala čitanje već s pet godina. Školovana je kod kuće, a velik dio vremena provodila je čitajući knjige i stvarajući vlastite priče.

Prvi ozbiljniji susret s pisanjem dogodio se tijekom njezine mladosti, kada je počela pisati kratke priče. Međutim, njezina je kreativnost dodatno procvjetala tijekom Prvog svjetskog rata. Tada je radila kao bolničarka i farmaceutkinja u vojnoj bolnici u Torquayu, gdje je stekla znanje o lijekovima i otrovima koje će kasnije vješto iskoristiti u slaganju svojih priča.

Početak spisateljske karijere i planetarni uspjeh

Prvi roman Agathe Christie, The Mysterious Affair at Styles (Tajna afera u Stylesu), objavljen je 1920. godine. U ovom djelu je predstavljen jedan od najpoznatijih detektiva u povijesti književnosti – ekscentrični belgijski detektiv Hercule Poirot. Poirotov lik inspiriran je belgijskim izbjeglicama koje je Agatha vidjela tijekom rata. Roman je postigao velik uspjeh i označio početak Christieine impresivne spisateljske karijere.

Tijekom karijere napisala je 66 kriminalističkih romana, 14 zbirki kratkih priča i 17 kazališnih drama. Među najpoznatijim djelima izdvajaju se Ubojstvo u Orient Expressu, Smrt na Nilu i Deset malih crnaca, koji je kasnije objavljen pod naslovom I nema ih više. Roman Deset malih crnaca smatra se najprodavanijim kriminalističkim romanom svih vremena, prodavši se u više od 100 milijuna primjeraka.

Jedna od posebnosti Christieinih djela bila je njezina sposobnost stvaranja zamršenih zapleta s neočekivanim preokretima. Njezini čitatelji su voljeli nagađati tko je krivac, no rijetko su mogli predvidjeti završetak. Lik Miss Jane Marple, starije gospođe koja koristi intuiciju i razumijevanje ljudske prirode kako bi riješila zločine, prvi se put pojavljuje 1927. u priči The Tuesday Night Club. Miss Marple postala je jednako omiljena kao i Poirot, unoseći jedinstven šarm u detektivsku književnost.

Dva braka 

Godine 1914. Agatha se udala za Archibalda Christieja, pilota Kraljevskog zrakoplovstva. Par je imao jednu kćer, Rosalind, rođenu 1919. godine. No, 1926. godina bila je izuzetno turbulentna za Agathu – umrla joj je majka, a Archibald je zatražio razvod zbog veze s drugom ženom.

Te godine dogodio se i famozni nestanak Agathe Christie. Nestala je na deset dana, a pronađena je u hotelu u Harrogateu, gdje se prijavila pod imenom ljubavnice svog supruga. Javnost je spekulirala o razlozima njezinog nestanka – od gubitka pamćenja do proračunate marketinške strategije – no Agatha nikada nije javno govorila o tome.

Nakon razvoda, Agatha se 1930. udala za poznatog arheologa Maxa Mallowana. S njim je provela mnoge godine putujući na arheološka nalazišta na Bliskom istoku, što je inspiriralo radnju nekoliko njenih romana, uključujući Smrt dolazi u Mezopotamiju i Ubojstvo u Bagdadu. Njezin brak s Mallowanom bio je stabilan i sretan, a njihova ljubav prema putovanjima i arheologiji dodatno ih je povezivala.

Agatha Christie bila je izuzetno povučena osoba koja je rijetko davala intervjue. Održavala je imidž skromne žene unatoč svojoj globalnoj slavi. Njezina predstava Mišolovka, koja je premijerno izvedena 1952. godine, postala je najdugovječnija kazališna predstava u povijesti, a još uvijek se redovito izvodi u Londonu.

Godine 1971. kraljica Elizabeta II. odlikovala ju je titulom Dame zapovjednice Reda Britanskog Carstva (DBE) za njezin doprinos književnosti. Posljednje godine života provela je u svojoj rezidenciji u Oxfordshireu, pišući sve do pred kraj života.

Agatha Christie preminula je 12. siječnja 1976. godine u dobi od 85 godina. Pokopana je u selu Cholseyju, u blizini mjesta gdje je živjela sa svojim suprugom. Ostala je itekako živa kroz brojne likove i priče koje su danas neizostavan dio zapadne pop-kulture. 
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.