PO NALOGU Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Državnog odvjetništva RH, Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Ravnateljstva policije i Policijske uprave zagrebačka, PU splitsko - dalmatinska i PU dubrovačko-neretvanska započeli su s provođenjem Operativne akcije "Bankomat". Uhićenja su vezana za nenamjenske kredite u Hrvatskoj poštanskoj banci.
Protegu od uhićenja "spasilo" skijanje u Austriji
Za sada je uhićeno šest osoba, dok je jedna u inozemstvu i nedostupna hrvatskim plavcima, a koje su povezane s poslovanjem Hrvatske poštanske banke. Šestorica su uhićena na području Zagreba, Splita i Dubrovnika. Istragom su obuhvaćena tri člana Uprave Hrvatske poštanske banke d.d. te četiri korisnika kredita.
Policija za sada nije potvrdila identitet uhićenih osoba, no neslužbeno se može saznati kako je riječ o članu Uprave HPB-a Ivanu Sladonji. Također neki mediji objavili su kako je među uhićenim i bivši predsjednik Uprave Mario Kirinić, a društvo bi im navodno trebao praviti i bivši prvi čovjek te banke Josip Protega koji trenutno izvan države. Naime, nalazi se na skijanju u Austriji. Među uhićenima su i Boris Šimunić, Svetislav Gadža, Oliver Beidenegl te Ivan Galić. Svima njima su čelnici HPB-a odobrili milijunske kredite. Šimunić je dobio ukupno više od 50 milijuna kuna kredita, Gadža više od 60 milijuna, Beidenegl 20-ak milijuna, a Galić "samo" 2,5 milijuna.
Protega se u Hrvatsku vraća oko drugog kruga predsjedničkih izbora
U telefonskoj izjavi za HTV Protega je rekao kako se ne krije te da je jutros razgovarao s USKOK-om. Nije želio komentirati nikakve navode ni optužbe dodajući da ni jedan kredit odobrio prema nekakvom političkom nalogu.
Odvjetnik Ćedo Prodanović izjavio je danas da bi se njegov branjenik Protega trebao vratiti pred sljedeći krug izbora. "Dok ne vidimo za što je osumnjičen, nema što govoriti. Već je o rizičnim kreditima ranije govorio u javnosti", rekao je za Index Ćedo Prodanović te dodao kako nema govora o Proteginom bijegu od progona. "On se zatekao u inozemstvu kada je krenula akcija policije. Baš na Staru godinu ljudi ne moraju biti kod kuće i čekati policiju", zaključio je Prodanović.
Nenamjenski krediti
"Operativna akcija odnosi se na kriminalističko istraživanje kojim je obuhvaćeno ukupno sedam osoba, zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela vezanih za upravljanje kreditnim rizicima u Hrvatskoj poštanskoj banci, nastalih odobravanjem nenamjenskih kredita", stoji u potvrdi MUP-a u kojoj se dodaje da su kriminalističkim istraživanjem obuhvaćena su tri člana Uprave Hrvatske poštanske banke d.d. te četiri korisnika kredita.
"Protiv sedmorice osumnjičenika podnesena je kaznena prijava Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, Državnog odvjetništva Republike Hrvatske poradi osnovane sumnje da su trojica članova bivše Uprave HPB-a počinili kaznena djela Udruživanja za počinjenje kaznenih djela i kaznena djela Zlouporabe položaja i ovlasti, dok su ostala četvorica osumnjičenika počinili kaznena djela Zlouporabe položaja i ovlasti poticanjem", stoji u policijskom priopćenju te se dodaje kako će svi osumnjičenici, osim prvoosumnjičenog koji je nedostupan, biti dovedeni u pritvor u Zagrebu.
Prema dosadašnjim neslužbenim informacijama vrijednost kredita koje su dobila četvorica osumnjičenika je negdje oko 170 milijuna kuna. Špekulira se kako je riječ o anonimnim građanima koji su se uz intervenciju utjecajnih političara dočepali velikih iznosa kredita.
Navodno je jedan od njih prema poreznoj kartici imao plaću od 4000 kuna, a od HPB-a je dobio kredit od 50 milijuna kuna bez ikakvih garancija. Za sada nema nikakve službene potvrde.
Prekršajna prijava Hrvatske narodne banke
Početkom prosinca Hrvatska narodna banka podnijela je prekršajne prijave zbog lošeg poslovanja koje je rezultiralo s gotovo milijardu kuna rizičnih kreditnih plasmana.
Podsjetimo, kako je Protega baš kao i Sladonja smijenjen u kolovozu ove godine. Naime, na telefonskoj sjednici Vlade Republike Hrvatske odlučeno je da Nadzorni odbor Hrvatske poštanske banke d.d. predloži opoziv Protege i Sladonje. Premijerka Kosor ni jednom riječju nije obrazložila tu smjenu.
Upitni krediti za Adriaticu.net, Spačvu, Badel i H1
Sadašnji predsjednik uprave banke Čedo Maletić nedavno je izjavio kako bi iznos loših kredita mogao biti milijardu kuna. U naplative kredite tada je nabrojao one dane KIO-u, Orahovici, SMS-u, Fantazija Grupi, PPK Valpovo i Đakovštini, dok su pregovori o vraćanju kredita od strane Adriatica.neta, Spačve, Badela 1862 i operateru H1u tijeku.
Josip Protega, bivši predsjednik uprave Hrvatske poštanske banke, u razgovoru za Business.hr prije tjedan dana kazao je da je bivši premijer Sanader tražio kredit za splitski SMS, a predsjednik Mesić za KIO Orahovicu.
Sanader i Mesić
"SMS smo kreditirali puno prije afere u Podravki, u vrijeme kad je to bila perspektivna tvrtka s kojom su svi željeli raditi. Kredit smo dali 2006., a zvao je i Sanader pitati hoće li se pomoći SMS-u. Ne vidim tu problem, jer smo je i sami htjeli kreditirati. Kasnije su došli problemi, dio kredita nije vraćen, ali smo osigurani.", objasnio je Protega za business.hr dodajući kako se Mesić zanimao može li se pomoći najvećem domaćem proizvođaču keramičkih pločica.
"Budući da je HBOR već kreditirao KIO, i mi smo uskočili. Pomogli smo, danas je to iznimno dobra tvornica, ali u problemima zbog recesije, kao i mnogi drugi.", rekao je Protega prije tjedan dana naglašavajući da je normalno da su političari tražili kredite ali nitko nije dobio kredit zahvaljujući nečijem traženju.
"Te njihove molbe i zahtjevi nisu mogli pomoći, ali ni odmoći u dobivanju kredita. Najviše intervencija odnosilo se na ubrzavanje procesa rješenja pojedinih predmeta, ali izričitih zahtjeva za davanjem nebuloznih kredita nije bilo", objasnio je Protega za business.hr.
Unatoč uhićenjima normalno poslovanje
"U kolovozu ove godine imenovana je nova Uprava koja je sredinom rujna, po dobivanju suglasnosti Hrvatske narodne banke preuzela upravljanje bankom. Zaposlenik banke koji je priveden zajedno s bivšim članovima Uprave imao je ovlaštenja kao član Uprave, a koja su dolaskom nove Uprave u rujnu 2009. ukinuta", oglasila se priopćenjem Uprava HPB-a u kojoj se naglašava da privođenje bivših članova Uprave i jednog zaposlenika Hrvatske poštanske banke ni na koji način ne utječe na poslovanje banke.
O stanju u HPB-u oglasila se danas i Hrvatska narodna banka koja ističe kako nadzire provođenje mjera naloženih banci u cilju otklanjanja utvrđenih nezakonitosti i nepravilnosti te poboljšanja ukupnog stanja u banci.
Iz HNB-a tvrde kako je nova Uprava HPB-a krenula u "čišćenje" kreditnog portfelja i uspostavila transparentniji proces odobravanja kredita. "Iz dostavljenih informacija i izvješća evidentno je da je nova Uprava poduzela potrebne aktivnosti za potpuno usklađivanje poslovanja sa zakonom i podzakonskim propisima i poslovanje u skladu s dobrim praksama bankarskog poslovanja", tvrdi se u priopćenju HNB-a.