Više od 4000 zdravstvenih radnika od ponedjeljak ide u štrajk. Iz sindikata Zajedno poručuju da se u bolnicama i domovima zdravlja neće obavljati krvne pretrage, zaustavlja se sanitetski prijevoz, čak i zračenja onkoloških pacijenata.
Iz sindikata Zajedno poručuju kako od veljače upozoravaju Ministarstvo zdravstva na probleme. Više ne žele čekati, traže promjenu Uredbe o koeficijentima i povećanje osnovice za najmanje 20 posto.
"U štrajk će biti uključene 54 zdravstvene ustanova"
Krunoslav Kušec, predsjednik sindikata Zajedno, za RTL je večeras rekao da će u štrajk biti uključene 54 zdravstvene ustanove na razini cijele zemlje. "To su domovi zdravlja, KBC-ovi, opće i županijske bolnice, a djelatnici su spremni na intenzivan prijelaz u štrajk. Kako štrajk bude odmicao, broj ustanova u štrajku bit će sve veći", rekao je Kušec.
Na pitanje hoće li doći do potpunog kolapsa zdravstvenog sustava, odgovorio je da kolaps zdravstvenog sustava traje već dulje vrijeme, a da će početkom štrajka kolaps bit će još izraženiji.
Ne boji se da će doći do zakonskog osporavanja štrajka. "Štrajk je zajamčen Ustavom i Zakonom o radu. Nije ni na sindikatu ni na vladi da odlučuju o zakonitosti, to je u nadležnosti suda", rekao je.
Priznaje da za štrajk nisu dobili potporu drugih sindikata u zdravstvu. "Ali imamo podršku naših članova, što nam je najvažnije. Pozivamo sve koji su diskriminirani novom uredbom o plaćama da nam se pridruže kako bismo se zajedno izborili za svoja prava i zadržali ih u javnom zdravstvenom sektoru", izjavio je Kušec.
"U KBC-u Zagreb neće biti pretraga na karcinom, ni preuzimanja tijela"
Petra Medač Čorak, voditeljica Odjela medicinsko-laboratorijske dijagnostike u sindikatu Zajedno, opisala je kako će to izgledati u KBC-u Zagreb.
"U našoj bolnici štrajkat će odjeli patologije i citologije te Odjel za kliničku radiologiju. Na odjelima patologije i citologije neće se obrađivati uzorci tkiva na temelju kojih se donose dijagnoze, poput utvrđivanja prisutnosti karcinoma. Također, kod nas se izdaju tijela pokojnika, no tijekom štrajka preuzimanje tijela neće biti moguće. U radiološkom odjelu neće se obavljati magnetska rezonancija, rendgen, denzitometrija ni mamografija, kao ni zračenje onkoloških pacijenata", navela je Petra Medač Čorak.
Na pitanje je li zračenje hitno, odgovorila je: "Zračenje nije hitno, osim za pacijente koji su životno ugroženi. Da jest, tada liste čekanja na zračenje i terapiju ne bi bile po nekoliko mjeseci."
"Rutinske kontrole neće biti dostupne"
Nastavila je da se ostale krvne pretrage neće obrađivati za pacijente koji u ponedjeljak dođu u bolnicu, osim za životno ugrožene.
"Sve rutinske kontrole i analize za naručene pacijente neće biti dostupne", navela je. Potvrdila je da se to odnosi na nekoliko stotina pacijenata koji u KBC-u Zagreb u ponedjeljak neće moći ostvariti zdravstvenu skrb radi štrajka, na razini države bit će to nekoliko desetaka tisuća pacijenata.
Kaže da očekuje podršku pacijenata i da se ne boji nezadovoljstva. "Vide u kakvom smo stanju, da smo rastrgani i da ne stižemo sve obaviti. Razumijevanje pacijenata nam puno znači", rekla je.
KBC Split: Štrajkat će dio zaposlenih u nekim klinikama. Na onkologiji će svi raditi
U KBC-u Split kažu da ne znaju još koliko će članova štrajkati, ali da mogu potvrditi djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati.
"U KBC-u Split još nemamo službenu najavu štrajka niti možemo sa sigurnošću reći koliko broj zaposlenika koji su članovi sindikata Zajedno će štrajkati. Također, ne znamo ni hoće li se, iz solidarnosti, štrajku pridružiti i drugo medicinsko osoblje. Svakako, KBC Split će osigurati da hitni, akutni i onkološki pacijenti dobiju svu potrebnu zdravstvenu skrb.
Neslužbene informacije s kojima raspolažemo govore nam da će štrajkati dio djelatnika Zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Zavoda za nuklearnu medicinu i Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku. Ono što možemo potvrditi je da djelatnici Klinike za onkologiju i radioterapiju neće štrajkati", poručuju iz splitskog KBC-a.
Ministarstvo: Pacijenti mogu biti mirni
Ministarstvo zdravstva izvijestilo je danas da su sa sindikatom Zajedno potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, a pacijentima poručuju kako mogu biti mirni.
>> Nema magneta, zračenja, vađenja krvi, a Beroš poručuje građanima da mogu biti mirni
Na temelju Sporazuma, pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb koja uključuje pregled i osnovne dijagnostičke postupke kojima se kod svakog bolesnika mora isključiti hitno stanje, a time i potreba provođenja odgovarajućih dijagnostičkih ili terapijskih postupaka.
Osigurano je i funkcioniranje hitnih službi u bolnici tijekom 24 sata sa svom raspoloživom potrebnom hitnom dijagnostikom u cilju utvrđivanja dijagnoza koje zahtijevaju hitno postupanje. To uključuje neodgodive terapijske postupke bez kojih bi moglo doći do pogoršanja osnovne bolesti ili do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i život bolesnika.
Osigurana je 24-satna nazočnost liječnika i ostalih zdravstvenih radnika u svim djelatnostima intenzivnog zbrinjavanja bolesnika.
Ministarstvo zdravstva u priopćenju opetovano ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje zdravstvene usluge.
Plenković: Nema razloga za štrajk
Premijer Andrej Plenković izjavio je danas da ne vidi razloga za najavljeni štrajk zdravstvenih radnika jer nisu iscrpljene sve mogućnosti koje nudi vijeće za provedbu koeficijenata.
"Mislim da je trebalo ići preko ovog posebnog povjerenstva koje sagledava sve koeficijente, mislim da taj put nije iscrpljen i da je trebalo ići njime, a ne nužno u štrajk", rekao je Plenković.
Plenković kaže da štrajk organizira samo jedan sindikat, dok drugi to ne podržavaju te da pitanje koeficijenata nije predmet pregovora, nego da to vlada donosi jednostrano. Dodao je i da se plaće u zdravstvu iz godine u godinu povećavaju prosječno za 32 posto.
Sindikat Zajedno najavljuje štrajk u zdravstvu
Objavljuje Index.hr u Petak, 8. studenoga 2024.