Agonija u SAD-u: Prijedlog demokrata nije prošao u Zastupničkom domu

ZASTUPNIČKI dom američkoga Kongresa nije prihvatio plan šefa demokratskih zastupnika u Senatu Harryja M. Reida za podizanje limita za zaduživanje. 173 zastupnika glasala su za, a 246 protiv, javlja CNN.

Šef republikanskog kluba zastupnika u Senatu Mitch McConnel je danas poslijepodne Reidu dostavio pismo u kojemu piše da je Reidov prijedlog neprihvatljiv. Pismo su potpisala 43 republikanska zastupnika u Senatu, javlja Washington Post. To znači da Reidov plan ne bi prošao ni u Senatu, gdje većinu drže demokrati.

Posljednji prijedlog za podizanje limita za zaduživanje tako je propao već na prvom glasanju. Kako bi zaživio, mora proći glasanje u Zastupničkom domu i u Senatu, a na kraju ga mora potpisati i predsjednik Barack Obama.  

Republikanski i demokratski prijedlozi sve sličniji

U svojoj srži, piše novinar Washingtin Posta, republikanski i demokratski prijedlozi sada su vrlo slični, što je rezultat dugih pregovora vođenih prošloga vikenda. Oba traže veća rezanja troškova u sljedećih deset godina i osnivanje 12-članog odbora zaduženog za pronalaženje načina za dodatne rezove do kraja godine.

Ipak, Reidov plan uključuje veće povećanje limita za zaduživanje, dok bi republikanski prijedlog Johna Boehnera Ministarstvu financija dao mnogo kraći rok te od 12-članog odbora zatražio da pronađe dodatni 1,8 bilijun dolara prije nego što se vladi odobri novo zaduživanje.

Senat ekspresno odbio Boehnerov plan

Čelnici Senata tražili su brzo glasanje, jer je krajni rok za postizanje dogovora oko limita vrlo blizu  (2. kolovoza), a sada nema smisla za njegovo održavanje. Podsjećamo, jučer je Zastupnički dom prihvatio prijedlog republikanaca da se prag zaduženosti kratkoročno poveća za 900 milijardi dolara. No, taj plan je odmah odbio demokratski Senat. Ukratko, američki cirkus se nastavlja, a Kongres se mora dogovoriti do utorka ako želi izbjeći bankrot najveće svjetske ekonomije.

Plan kojeg je predložio predsjedatelj Zastupničkog doma, republikanac John Boehner, prihvaćen je jučer navečer s 218 glasova za i 210 protiv. Njegov plan predviđa da se deficit u idućih deset godina smanji za 917 milijardi dolara. Međutim, Senat je odmah odbio plan republikanaca s 59 glasova prema 41.

Obama će na kraju morati pristati na sve?

Predsjednik Barack Obama opet je pozvao Kongres na kompromis uz tvrdnju kako vremena više nema. U televizijskom obraćanju pozvao je Amerikance da pritisnu svoje zastupnike u Kongresu kako bi ti ljudi pronašli brz odgovor na aktualnu krizu.

"Postoje mnogi načini da se riješi ovaj problem. Kongres mora usuglasiti stavove o planu tako da ga mogu poduprijeti obje stranke. I to mora biti plan koji ću ja u utorak moći potpisati", rekao je.

Iako je otvoreno izrazio mišljenje da Boehnerov plan ne nudi nikakva rješenja jer samo kratkotrajno odgađa problem, Obama bi, s obzirom da je rok sve bliže, na koncu ipak mogao pristati na njega i privoljeti demokratske senatore da ga podrže. Sigurno je to da ne bi želio biti prvi predsjednik SAD-a kojemu je zemlja bankrotirala, a teško je za očekivati da će utjecajni članovi pokreta Tea Party u Zastupničkom domu podržati plan demokrata Reida, jer njihov glavni cilj i jest diskreditacija Obame na sljedećim izborima.

Napeta situacija oko američkog zaduživanja zabrinula je investitore pa je većina burza ovoga tjedna zabilježila pad. Tečaj dolara jučer je u odnosu na japansku valutu zaronio na najnižu razinu u četiri mjeseca. U slučaju izostanka dogovora do 2. kolovoza SAD bi prvi put u povijesti mogao bankrotirati, što bi uzrokovalo, kako procjenjuju stručnjaci, financijski kolaps koji bi se iz SAD-a, u različitim razmjerima, proširio na ostatak svijeta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.