SAD je dodao nekoliko kineskih tehnoloških tvrtki, uključujući Tencent i CATL, na popis tvrtki za koje tvrde da surađuju i rade za kinesku vojsku.
Ovaj popis, poznat kao "Section 1260H", služi i kao upozorenje američkim tvrtkama o potencijalnim rizicima poslovanja s kineskim subjektima, prenosi BBC.
Iako uključivanje na popis ne podrazumijeva trenutačne sankcije, moglo bi povećati pritisak na Ministarstvo financija da uvede ograničenja. Tencent, vlasnik popularne aplikacije WeChat, i proizvođač baterija CATL odbacili su optužbe o povezanosti s vojskom, nazvavši ovu odluku pogrešnom. Kineska vlada nazvala je potez SAD-a "nepravednim gušenjem kineskih kompanija".
Trumpov stav prema Kini
Popis trenutno uključuje 134 tvrtke, a ažurira se svake godine u sklopu američke strategije suzbijanja tehnološke potpore kineskoj vojnoj industriji. Ministarstvo obrane SAD-a ažuriralo je popis pod pritiskom zakonodavaca, posebno nakon što je Ford najavio ulaganje od 2 milijarde dolara u izgradnju tvornice baterija u Michiganu koristeći licenciranu tehnologiju CATL-a.
Ova odluka dodatno pogoršava već napete odnose između SAD-a i Kine, osobito uoči povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Trump je poznat po čvrstom stavu prema Pekingu, što dodatno pojačava očekivanja za još strože mjere.
Prošle godine proizvođači dronova DJI i Hesai Technologies tužili su Pentagon zbog uključenja na popis, no i dalje se nalaze na ažuriranoj listi. Ova vijest snažno je utjecala na tržište - dionice Tencenta pale su za 7% u Hong Kongu, dok je CATL zabilježio pad od 4%.