Desetljećima je trgovina bila dosadna tema, bez velikih prijepora, politički nezanimljiva i ekonomski predvidljiva. Svijet je išao prema sve slobodnijoj trgovini, carine su padale, a globalizacija postajala sve dublja i raširenija.
Ali, u sjeni tog procesa nakupljale su se ozbiljne posljedice, piše ekonomski analitičar Sky Newsa Ed Conway.
Zemlje s razvijenim gospodarstvima poput SAD-a i Velike Britanije sve su se više oslanjale na jeftini uvoz, posebno iz Kine, dok su njihovi industrijski sektori polako odumirali. U SAD-u su ogromna područja "rust belta" - industrijske jezgre Amerike - postala prazna i zapuštena. Slična priča dogodila se i u središnjoj i sjevernoj Engleskoj te u dijelu Europe.
Upravo iz tih ožiljaka globalizacije krenula je i priča o "Danu oslobođenja" aktualnog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Njegova poruka je jasna: slobodna trgovina ima i svoju mračnu stranu, a rješenje su - carine.
Trump je i u prvom mandatu uvodio carine - tada selektivno, uglavnom na kineske proizvode i na sirovine poput čelika i aluminija. No, ono što sada najavljuje daleko nadmašuje sve dosadašnje mjere.
Sjedinjene Američke Države nisu ovako drastično povisile carine na globalnoj razini još od 1930-ih, kada su upravo takvi potezi dodatno pogoršali Veliku depresiju.
Nitko sa sigurnošću ne može reći kakve će posljedice imati ovaj novi val carina. No jedno je sigurno - posljedice će biti ozbiljne.
Govorit će se o novom obliku globalizacije, o promjenama u američkom gospodarstvu (jer carine gotovo uvijek potiču inflaciju), ali i o geopolitičkim potresima.
Britanski izvoz u SAD suočit će se s carinom od 10 posto, dok će se za europske proizvode plaćati 20 posto. Financijska tržišta koja već mjesecima strepe od Trumpovih mjera možda će osjetiti privremeno olakšanje sada kad su planovi konačno poznati. Ali, to ne znači da je neizvjesnost nestala - dapače.
U danima koji slijede očekuju se detalji: koje će zemlje možda biti pošteđene carina, kakve će biti protumjere i hoće li neka tržišta dobiti posebne iznimke.
Svjetski lideri redom osuđuju ovaj potez, diplomacija je u punom pogonu, a prijetnja globalnog trgovinskog rata nikad veća, zaključuje Conway.