Istraživanje SAD-a: Koronavirus najvjerojatnije nastao u laboratoriju u Wuhanu

Foto:EPA

Odbor Predstavničkog doma pod vodstvom republikanaca koji istražuje široke aspekte pandemije Covid-19 i njenog utjecaja u SAD-u objavio je konačni izvještaj jučer, sažimajući svoju dvogodišnju istragu. Kako piše CNN, nadaju se da će rad poslužiti kao "plan puta za Kongres, Izvršnu vlast i privatni sektor kako bi se pripremili i odgovorili na buduće pandemije".

U izvještaju od 520 stranica, Istražni pododbor za pandemiju koronavirusa Predstavničkog doma zaključuje da je koronavirus "najvjerojatnije nastao u laboratoriju u Wuhanu, u Kini", pozivajući se na faktore poput bioloških karakteristika virusa i bolesti među istraživačima u vuhanskom Institutu za virologiju u jesen 2019. godine.

"Nije riječ o genetskog inženjeringu"

Većina američkih obavještajnih agencija kaže da virus nije rezultat genetskog inženjeringa, ali još uvijek nije potpuno jasno kako je pandemija počela. Analiza američke obavještajne službe objavljena prošle godine rekla je da je moguće i laboratorijsko i prirodno podrijetlo, a zajednica je podijeljena po ovom pitanju. Američko ministarstvo energetike prošle godine procijenilo je da ima "malo povjerenja" u teoriju o curenju virusa iz laboratorija.

Nijedna savezna američka agencija ne vjeruje da je virus koji uzrokuje Covid-19 stvoren kao biološko oružje. Izvještaj pododbora navodi da bi, ako postoji dokaz o prirodnom podrijetlu virusa, to već bilo otkriveno.

Kritika WHO-u

U novom izvještaju, pododbor je također kritizirao napore Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u vezi s pandemijom, rekavši da je stavila političke interese Komunističke stranke Kine ispred svoje misije pomoći ljudima širom svijeta i čak dopustila stranci da kontrolira istragu o podrijetlu virusa.

Dr. Maria Van Kerkhove, tehnička voditeljica WHO-a za Covid-19, kritizirala je Kinu zbog nedostatka transparentnosti o pandemiji. "Nedostatak objave podataka jednostavno je neoprostiv. Što dulje traje razumijevanje podrijetla pandemije, to postaje teže odgovoriti na to pitanje i svijet postaje nesigurniji", napisala je u editorijalu prošle godine te priznala da je ovaj neuspjeh u dijeljenju informacija samo potaknuo politizaciju virusa.

Izvještaj također kritizira uobičajene mjere za ublažavanje koronavirusa. Socijalno distanciranje i obavezne maske nisu se temeljile na čvrstoj znanosti, kaže izvještaj, a "produženi lockdowni prouzročili su neizmjernu štetu ne samo američkom gospodarstvu nego i mentalnom i fizičkom zdravlju Amerikanaca, s posebno negativnim učinkom na mlađe građane".

Stručnjaci su rekli da su takve preporuke za ublažavanje ponekad temeljene na istraživanjima drugih respiratornih virusa zbog nedostatka znanja o koronavirusu te da se smjernice mogu mijenjati kako se znanstveno znanje razvija.

Pohvala za putne restrikcije

Međutim, izvještaj pohvaljuje putne restrikcije koje je administracija Donalda Trumpa uvela na početku pandemije, rekavši da su one pomogle spasiti živote i bile nepravedno kritizirane kao ksenofobične.

Administracija je također pohvaljena zbog Operacije Warp Speed, napora za brzo razvijanje cjepiva protiv koronavirusa, koju izvještaj naziva "nevjerojatnim znanstvenim postignućem" koje je spasilo milijune života. Izvještaj napominje da je operacija čak dobila pohvale od dr. Anthonyja Faucija, bivšeg direktora Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti i čestog cilja pododbora.

Međutim, izvještaj također kaže da su zdravstveni službenici i administracija Bidena precijenili moć cjepiva u prevenciji prijenosa ili zaraze, što je možda doprinijelo nedostatku povjerenja javnosti u cjepiva općenito.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.