Žena iz Ohija u SAD-u mogla bi završiti na sudu, gdje joj prijeti pet godina zatvora, ako velika porota koja zasjeda ovih dana odluči da njezin slučaj zaslužuje kazneni progon. Brittany Watts, koja je završila u policiji nakon što je u rujnu doživjela spontani pobačaj, optužena je za kazneno djelo zlostavljanje leša u okrugu Trumbull u saveznoj državi Ohio.
Aktivisti za ljudska prava koriste njezin slučaj kao primjer lakoće kojom se trudnice mogu naći na meti policije i sudova, posebno nakon poništenja povijesne presude Roe protiv Wadera koja je ženama u toj zemlji olakšavala pobačaj. Bude li osuđena, Watts bi mogla provesti do godinu dana iza rešetaka.
Pobacila u WC-u koji se zaštopao
U rujnu je Watts došla u bolnicu u Ohiju sa znakovima da joj je prerano pukao vodenjak, navodi CNN. To stanje može onemogućiti nastavak trudnoće i, ako se ne liječi, trudnice u tom stanju mogu dobiti smrtonosnu sepsu, što se dogodilo u drugim državama nakon Roea.
Watts je bila trudna 21 tjedan i pet dana, izvijestio je CNN. U to je vrijeme zakon Ohija zabranjivao pobačaj nakon 22. tjedna trudnoće. Taj se zakon u međuvremenu promijenio, zahvaljujući referendumu u studenom, Ohio sada dopušta postupak do 24. tjedna trudnoće. Ipak, Washington Post je izvijestio da je osoblje bolnice satima raspravljalo o tome kako nastaviti s Wattsinim slučajem.
Watts je napustila bolnicu protivno liječničkom savjetu jer je, kako je rekla liječniku, mogla "bolje procesuirati ono što joj se događa kod kuće", piše Post. Sutradan se vratila, ali je opet otišla.
Watts je na kraju pobacila fetus kod kuće u WC-u, koji se začepio krvlju, tkivom i stolicom, piše Washington Post. Watts je zatim uklonila masu koja je začepila WC školjku i "odnijela ju na otvoreno".
Optužba za zlostavljanje leša
Nakon toga je otišla u bolnicu, gdje ju je medicinska sestra prijavila policiji, rekla je Watts za Washington Post. U situacijama u kojima je osoba kriminalizirana zbog svoje trudnoće, medicinski stručnjaci često su odgovorni za pokretanje slučaja. Jedan od tri slučaja pokreće medicinski stručnjak, prema analizi gotovo 1400 takvih slučajeva koju je proveo Pregnancy Justice.
Watts sada prijeti optužba za "zlostavljanje leša". Porotnici raspravljaju o pitanju je li prema lešu postupala na način koji bi "narušio razumnu osjetljivost zajednice", kako stoji u tekstu zakona. Wattsina odvjetnica Traci Timko rekla je CNN-u u e-poruci da zakon Ohija ne zahtijeva da žene pokapaju ili kremiraju ostatke fetusa nakon pobačaja.
"Žene svaki dan pobace u zahodu", dodala je. Ohio Physicians for Reproductive Rights, grupa koja je pomogla u vođenju tužbe za zaštitu pristupa pobačaju u Ohiju, složila se u otvorenom pismu tužitelju okruga Trumbull.
Udruge na nogama
"Tražeći da je optužite, jasno implicirate da svatko tko pobaci u bilo kojem trenutku trudnoće u našoj državi mora preuzeti fetalno tkivo bilo da je kod kuće, na poslu, u školi, u restoranu ili drugom javnom mjestu i sačuvati ga sve dok se tkivo ne može pravilno zbrinuti iako zakon Ohija ne definira što bi bila ispravna metoda zbrinjavanja niti zahtijeva da se koristi ova nepostojeća metoda", napisala je grupa.
"Ne sumnjamo da će žene kojima prijeti zatvorska kazna i visoke novčane kazne prikriti činjenicu da su pobacile i odbiti potražiti liječenje", dodali su.
Tužitelj okruga Trumbull Dennis Watkins rekao je u izjavi da njegov ured nema drugog izbora nego iznijeti slučaj velikoj poroti, izvijestio je Associated Press. "Okružni tužitelji dužni su poštivati zakon Ohija", rekao je Watkins.